Ubiquiti UniFi Switch Pro Max 16 PoE
switch - 16 portar - Administrerad - rackmonterbar
Management features
| Switch typ | hanterad |
| Switch-lager | L3 |
Anslutningar
| Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar | 16 |
| Typ av grundläggande RJ-45 Ethernet-portar | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Antal Gigabit Ethernet (koppar)-portar | 12 |
| Antal 2.5G ethernetportar (koppar) | 4 |
| Antal SFP+-modulplatser | 2 |
| Strömanslutning | DC-in-uttag |
Nätverk
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.1x |
| 10G stöd | Ja |
| Portspegling | Ja |
| Flödeskontroll | Ja |
| Broadcast Storm-kontroll | Ja |
| Överföringsbegränsning | Ja |
| VLAN-stöd | Ja |
| VLAN-funktioner | Voice VLAN |
Data transmission
| Switch kapacitet | 84 Gbit/s |
| Genomströmning | 42 Gbit/s |
| Hastighet vid vidarebefordran | 62,496 Mpps |
| Jumbo Frames stöd | Ja |
Bevakning
| DHCP-funktioner | DHCP snooping, DHCPv6 relay |
| IGMP-snooping | Ja |
| Loopskydd | Ja |
Multicast-funktioner
| Multicast-stöd | Ja |
Design
| Rackmontering | Ja |
| Produktens färg | Grå |
| Material, hölje | Stål |
| Återställningsknapp | Ja |
| LED-indikatorer | System |
| Skärmtyp | LCM |
Strömtillförsel
| Strömkälla | AC/DC |
| Strömförsörjning ingår | Ja |
| Stöd för redundant strömförsörjning (RPS) | Ja |
| AC-inspänning | 100 - 240 V |
| Växelström Frekvens | 50/60 hz |
| Likströmsdriftspänning | 44 - 57 V |
| Strömförbrukning (max) | 30 W |
Power over Ethernet (PoE)
| Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd | Ja |
| Antal Power over Ethernet plus (PoE +)-portar | 12 |
| Antal Power over Ethernet 4PPoE (PoE++)-portar | 4 |
| Power over Ethernet (PoE)-effekt per port | 15 W |
| Total Power over Ethernet (PoE)-budget | 180 W |
Miljökrav
| Temperatur vid drift | -5 - 40 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 10 - 90% |
Vikt & dimension
| Bredd | 325,1 mm |
| Djup | 160 mm |
| Höjd | 43,7 mm |
| Vikt | 2,1 kg |
Förpackningens innehåll
| Kabel inkluderad | Energiljus |
| Bruksanvisning | Ja |
Förpackning
| Monteringsfästen ingår | Ja |
Certifikat
| Certifikat för överensstämmelse | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |