HPE Aruba Networking CX 6100 12G Class4 PoE 2G/2SFP+ 139W Switch Administreret L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Strøm over Ethernet (PoE) 1U Sort
Management features
| Switch typ | hanterad; hanterad |
| Switch-lager | L3; L3 |
| Stöd för garanterad tjänstekvalitet (QoS) | Ja; Ja |
Anslutningar
| Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar | 12; 12 |
| Typ av grundläggande RJ-45 Ethernet-portar | Gigabit Ethernet (10/100/1000); Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Antal SFP+-modulplatser | 2; 2 |
| Konsolport | USB; USB |
Nätverk
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3x; IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3x |
| 10G stöd | Ja; Ja |
| Portspegling | Ja; Ja |
| Länkaggregering | Ja; Ja |
| STP (Spanning Tree Protocol) | Ja; Ja |
| Flödeskontroll | Ja; Ja |
| VLAN-stöd | Ja; Ja |
Data transmission
| Switch kapacitet | 68 Gbit/s |
| Genomströmning | 45,1 Mpps |
| Adresstabellstorlek | 8192 poster; 8192 poster |
| Latens (1 Gbps) | 2,3 ps; 2,3 ps |
| Latens (10 Gbps) | 2,6 ps; 2,6 ps |
| Jumbo Frames stöd | Ja; Ja |
| Paketbuffertminne | 12,38 MB; 12,38 MB |
Bevakning
| DHCP-funktioner | DHCP client; DHCP client |
| Åtkomstkontrollista (ACL) | Ja; Ja |
| IGMP-snooping | Ja; Ja |
| Autentiseringstyp | RADIUS, TACACS+; RADIUS, TACACS+ |
| Autentisering | MAC-baserad auktorisering; MAC-baserad auktorisering |
Multicast-funktioner
| Multicast-stöd | Ja; Ja |
Design
| Rackmontering | Ja; Ja |
| Staplingsbar | Ja; Ja |
| Formfaktor | 1U; 1U |
| Produktens färg | Svart; Svart |
Prestanda
| Inbyggd processor | Ja |
| Processor | ARM Cortex-A9; ARM Cortex-A9 |
| Processorfrekvens | 1016 MHz |
| Minnestyp | DDR3-SDRAM |
| Internminne | 4096 MB |
| Flashminne | 16 MB; 16 MB |
Strömtillförsel
| Strömkälla | AC; AC |
| Strömförsörjning ingår | Ja; Ja |
| AC-inspänning | 200 - 240 V |
| Växelström Frekvens | 50 - 60 hz; 50 - 60 hz |
| Strömförbrukning (max) | 21,9 W; 21,9 W |
| Meddelane om effektförbrukning | Max. Power (w/o PoE): 21.9W Max. Power (w/ PoE): 170W |
| Notering för strömförsörjning | Fixed power supply |
Power over Ethernet (PoE)
| Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd | Ja |
| Total Power over Ethernet (PoE)-budget | 139 W |
Övrigt
| Latens | 1 Gbps: 2.3 μSec , 10 Gbps: 2.6 μSec |
| Prestandahantering | Management flexibility with support for HPE Aruba Networking Central, easy-to-use Web GUI, CLI, and HPE Aruba Networking Switch Multi-Edit Software |
| Minne och processor | Dual Core ARM Cortex A9 @ 1016 Mhz 4 GB DDR3, maximum, depending on model 16 GB eMMC |
| Fläkt | Fixed fans |
| Vikt (imperial) | 2,78 kg (6.13 lbs) |
| Externa anslutningar | 12 x 10/100/1000BASE-T ports 2 x 1G/10G SFP ports 2 x 1GbE ports Supports PoE standards IEEE 802.3af, 802.3at 1 x USB-C console port 1 x USB Type-A host port |
Miljökrav
| Temperatur vid drift | 0 - 45 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -40 - 70 ° C; -40 - 70 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 15 - 95%; 15 - 95% |
| Fuktighet (förvaring) | 15 - 90%; 15 - 90% |
Vikt & dimension
| Bredd | 44 mm |
| Djup | 254 mm |
| Höjd | 255 mm |
| Vikt | 2,8 kg |
Logistikdata
| Harmonized System (HS)-kod | 85176990; 85176990 |