HPE Aruba Networking CX 6300M 48p Smart Rate 1G/2.5G/5G Class8 PoE 2p 50G 2p 25G Switch Administreret 5G Ethernet (100/1000/5000) Strøm over Ethernet (PoE)
Management features
| Switch typ | hanterad; hanterad |
Anslutningar
| Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar | 48; 48 |
| Typ av grundläggande RJ-45 Ethernet-portar | 5G Ethernet (100/1000/5000); 5G Ethernet (100/1000/5000) |
| Antal SFP-modulplatser | 8; 8 |
| Konsolport | RJ-45/USB Type-C; RJ-45/USB Type-C |
Nätverk
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt; IEEE 802.3af |
| 10G stöd | Nej; Nej |
Data transmission
| Switch kapacitet | 880 Gbit/s |
| Genomströmning | 654 Mpps |
| Latens (1 Gbps) | 4,24 ps; 4,24 ps |
| Latens (10 Gbps) | 1,5 ps; 1,5 ps |
| Paketbuffertminne | 16 MB |
Design
| Staplingsbar | Ja |
Prestanda
| Fysisk stackning (enheter) | 10 |
| Inbyggd processor | Ja |
| Processor | ARM Cortex-A72; ARM Cortex-A72 |
| Processorfrekvens | 1800 MHz |
| Minnestyp | DDR4-SDRAM |
| Internminne | 8000 MB |
| Flashminne | 32000 MB |
Strömtillförsel
| Strömkälla | AC; AC |
| Strömförsörjning ingår | Ja; Ja |
| AC-inspänning | 100 - 240 V; 100 - 240 V |
| Meddelane om effektförbrukning | With JL086A PSU: Idle: 133W 100% Traffic Rate: 199W With JL087A PSU: Idle: 138W 100% Traffic Rate: 193W With JL670A PSU: Idle: 140W 100% Traffic Rate: 201W |
| Notering för strömförsörjning | 2 field‑replaceable, hot‑swappable power supply slots 1 minimum power supply required (ordered separately). Supported PSUs JL086A, JL087A and JL670A. |
Power over Ethernet (PoE)
| Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd | Ja |
| Power over Ethernet (PoE)-effekt per port | 90 W; 90 W |
| Total Power over Ethernet (PoE)-budget | 2880 W |
Övrigt
| Latens | 1 Gbps: 4.24 μs 10 Gbps: 1.50 μs 25 Gbps: 2.91 μs 50 Gbps: 3.49 μs |
| Vikt (imperial) | 6,71 kg (14.8 lbs) |
| Dimension (B x D x H) (imperial) | 43,9 x 442 x 386,1 mm (1.73 x 17.4 x 15.2") |
| Externa anslutningar | 48 x HPE Smart Rate 100 M [5]/1G/2.5G/5G BaseT Class 6 PoE ports supporting up to 60W per port 4 x 1G/10G/25G/50G [4] SFP ports Supports PoE standards IEEE 802.3af, 802.3at and 802.3bt (up to 60W) 1 x USB-C console port 1 x USB Type-A host port 1 x OOBM port |
| Fläkt | Switch has two fan tray slots and comes with two fan trays installed. Minimum two fan trays required. Fan trays are field replaceable and hot‑swappable. Each fan tray contains two fans. |
| Prestandahantering | Management flexibility with support for HPE Aruba Networking Central, easy-to-use Web GUI, CLI, and HPE Aruba Networking Switch Multi-Edit Software |
| Minne och processor | Quad Core Arm Cortex™ A72 @ 1.8GHz, 8 GB DDR4, 32 GB eMMC 16 MB Shared Packet Buffer Memory |
Miljökrav
| Temperatur vid drift | 0 - 45 ° C |
Vikt & dimension
| Bredd | 44 mm |
| Djup | 442 mm |
| Höjd | 385 mm |
| Vikt | 6,71 kg |