D-Link DGS 1016D
switch - 16 portar
Management features
| Switch typ | Ohanterad |
| Stöd för garanterad tjänstekvalitet (QoS) | Ja |
Anslutningar
| Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar | 16 |
Nätverk
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.1p, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| 10G stöd | Nej |
| Koppar Ethernet-kablar teknik | 1000BASE-T, 100BASE-T, 10BASE-T |
| Full duplex | Ja |
| Auto MDI / MDI-X | Ja |
| Flödeskontroll | Ja |
Data transmission
| Switch kapacitet | 32 Gbit/s |
| Adresstabellstorlek | 8000 poster |
| Lagra-och-vidarebefordra | Ja |
| Maximal överföringshastighet | 1 Gbit/s |
| Jumbo Frames stöd | Ja |
| Paketbuffertminne | 0,340 MB |
Design
| Rackmontering | Ja |
| Staplingsbar | Ja |
| Produktens färg | Svart, Metallisk |
| LED-indikatorer | Ja |
Prestanda
| Medeltid mellan fel (MTBF) | 828109 h |
Strömtillförsel
| AC-inspänning | 100 - 240 V |
| Växelström Frekvens | 50 - 60 hz |
| Strömförbrukning (vanlig) | 11,7 W |
Power over Ethernet (PoE)
| Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd | Nej |
Miljökrav
| Temperatur vid drift | 0 - 40 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -10 - 55 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 5 - 95% |
Vikt & dimension
| Bredd | 281,9 mm |
| Djup | 180,3 mm |
| Höjd | 44,5 mm |
| Vikt | 1,35 kg |
Förpackning
| Förpackningens bredd | 180 mm |
| Låddjup | 328 mm |
| Förpackningens höjd | 108 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 1,71 kg |
Tekniska detaljer
| Fraktkartongens längd | 57,2 cm |
| Kvantitet per lastpall (lufttransport) | 150 styck |
| Lastpallshöjd (lufttransport) | 121,2 cm |
| Ytterförpackningar per lastpall (sjötransport) | 50 styck |
| Ytterförpackningar per lastpall (lufttransport) | 30 styck |
| Lastpallens bruttovikt (lufttransport) | 295,7 kg |
| Antal produkter per innerförpackning | 5 styck |
| Fraktkartongens nettovikt | 8,54 kg |
| Lastpallens bruttovikt (sjötransport) | 480,3 kg |
| Lastpallens totalbredd | 120 cm |
| Lastpallens totallängd | 110 cm |
| Fraktkartongens bredd | 19,7 cm |
| Fraktkartongens höjd | 35,9 cm |
| Lastpallshöjd (sjötransport) | 193 cm |
| Innerförpackningens bruttovikt | 9,21 kg |
| Produkter per lastpall (sjötransport) | 250 styck |
Certifikat
| Certifiering | FCC Class A, CE, ICES-003, VCCI, C-Tick, RoHS |
Logistikdata
| Harmonized System (HS)-kod | 85176990 |