Edimax EU-4308
nätverksadapter - USB-C 3.1 - Gigabit Ethernet x 1 + USB 3.0 x 3
Anslutningar
| Värdgränssnitt | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 3 |
Nätverk
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 1 |
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u |
Prestanda
| Produktens färg | Vit |
| Hub-gränssnitt | RJ-45, USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| Plug & Play-kompatibel | Ja |
| LED-indikatorer | LAN, Energiljus, USB |
| Certifiering | CE, FCC, RoHS |
Strömtillförsel
| Strömkälla av typen | USB |
| Utgångsspänning | 5 V |
| Uteffekt | 1 A |
Programvara
| Windows-operativsystem som stöds | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows Vista, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac-operativsystem som stöds | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Linux operativsystem som stöds | Ja |
Miljökrav
| Temperatur vid drift | 0 - 40 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -40 - 70 ° C |
Vikt & dimension
| Bredd | 46 mm |
| Djup | 77 mm |
| Höjd | 14,5 mm |
| Vikt | 45 g |
Logistikdata
| Harmonized System (HS)-kod | 84719000 |
Övrigt
| Minsta systemkrav | Intel Pentium III 1GHz, 256 MB RAM, 100 MB HDD |