Edimax EW-7611ULB 2-in-1 N150 Wi-Fi & Bluetooth 4.0 Nano USB Adapter
nätverksadapter - USB 2.0
Anslutningar
| Anslutningsteknologi | Trådlös |
| Värdgränssnitt | USB |
| Gränssnitt | WLAN / Bluetooth |
| USB-version | 2.0 |
Nätverk
| Maximal dataöverföringshastighet | 150 Mbit/s |
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Wi-Fi | Ja |
| Wi-Fi-band | Singel-band (2,4 GHz) |
| Wi-Fi-standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Tillgängliga dataöverföringshastigheter, WLAN | 1,2,5.5,6,9,11,12,24,36,48,54,72,150 Mbit/s |
| Kryptering/säkerhet | 64-bit WEP, 128-bit WEP, 802.1x RADIUS, WPA, WPA2, WPS |
| Stöd för garanterad tjänstekvalitet (QoS) | Ja |
| Bluetooth-version | 4.0 |
Design
| Produktens färg | Svart |
| Intern | Nej |
| Antenndesign | Intern |
| Antenn | Ja |
| LED-indikatorer | Aktivitet, Länk |
| Mottagningskänslighet | 11n(20MHz) MCS7: -64dBm±2dBm 11n(40MHz) MCS7: -64dBm±2dBm 11g 54Mbps: -65dBm±2dBm 11b 11Mbps: -79dBm±2dBm |
| Certifiering | CE, FCC, WiFi, BQB |
Strömtillförsel
| USB-ström | Ja |
Systemkrav
| Windows-operativsystem som stöds | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac-operativsystem som stöds | Ja |
| Linux operativsystem som stöds | Ja |
Miljökrav
| Temperatur vid drift | 0 - 40 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -20 - 60 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 10 - 90% |
| Fuktighet (förvaring) | 0 - 95% |
Vikt & dimension
| Bredd | 14,9 mm |
| Djup | 18,5 mm |
| Höjd | 7,1 mm |
| Vikt | 3 g |
Förpackning
| Antal per förpackning | 1 styck |
Logistikdata
| Harmonized System (HS)-kod | 85176990 |
Övrigt
| Snabbstartsguide | Ja |
| Sändare, effektintervall | 12 - 16 dBmW |