ASUS ROG Rapture GT6
Wifi-system - Wi-Fi 6 - skrivbordsmodell
Design
| Produkttyp | Mesh-router |
| Produktens färg | Vit |
| LED-indikatorer | Energiljus |
| Antenntyp | Intern |
| Antenner mängd | 9 |
| Maximal täckning | 538,8 m² |
| Återställningsknapp | Ja |
Trådlös LAN
| Wi-Fi-band | Tri-band (2,4 GHz / 5 GHz / 5 GHz) |
| Wi-Fi-standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Dataöverföringshastighet via WLAN (första bandet) | 574 Mbit/s |
| Dataöverföringshastighet via WLAN (andra bandet) | 4804 Mbit/s |
| Dataöverföringshastighet via WLAN (tredje bandet) | 4804 Mbit/s |
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Kryptering/säkerhet | WPA, WPA-Enterprise, WPA2, WPA2-Enterprise, WPA3 |
| Anslutning av nätverk till internet genom ett bredbandsmedium (PPPoe) | Ja |
| IGMP-snooping | Ja |
| Dynamisk DNS (DDNS) | Ja |
| VPN-stöd | VPN Client L2TP VPN Client OVPN VPN Client PPTP VPN Client WireGuard VPN Server IPSec VPN Server OVPN VPN Server PPTP VPN Server WireGuard VPN Fusion |
Egenskaper
| Inbyggd processor | Ja |
| Processorkärnor | 3 |
| Processorfrekvens | 1,7 GHz |
| Internminne | 512 MB |
| Flashminne | 256 MB |
| Stöd för garanterad tjänstekvalitet (QoS) | Ja |
| Beamforming | Ja |
| DHCP-server | Ja |
| Föräldrakontroll | Ja |
| SSID-sändning | Ja |
| MU-MIMO-teknik | Ja |
Anslutningar
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 4 |
| Ethernet WAN | Ja |
| Likströmsingång | Ja |
Strömtillförsel
| AC-inspänning | 110 - 240 V |
| Växelström Frekvens | 50 - 60 hz |
| AC-adapter, nätspänning | 19 V |
| AC-adapter, maxbelastning | 2,37 A |
Vikt & dimension
| Bredd | 172,3 mm |
| Djup | 78,1 mm |
| Höjd | 176,8 mm |
| Vikt | 880 g |
Förpackningens innehåll
| Antal produkter som medföljer | Ja |
| Ethernet-kabel | Ja |
Förpackning
| Förpackningens bredd | 425 mm |
| Låddjup | 280 mm |
| Förpackningens höjd | 140 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 4,16 kg |