Kodak S2085f
dokumentskanner - desktop - Gigabit LAN, USB 3.2 Gen 1x1
Skanning
| Maximal skanningsstorlek | 216 x 4060 mm |
| Förstärkt scannerupplösning | 1200 x 1200 DPI |
| Optisk skanningsupplösning | 600 x 600 DPI |
| Färgskanning | Ja |
| Dubbelsidig skanning | Ja |
| Ingång, färgdjup | 48 bit |
| Utgång, färgdjup | 24 bit |
| Inmatning, gråskaledjup | 10 bit |
| Gråskaledjup | 8 bit |
| Svartvitt färgdjup | Ja |
| Filmskanning | Nej |
| Gråskalenivå | 256 |
| ADF Scan-hastighet (b / w, A4) | 85 ppm |
| Automatisk dokumentmatare, skanninghastighet (gråskala, A4) | 85 ppm |
| ADF Scan-hastighet (färg, A4) | 85 ppm |
| Flatbädd Skanningshastighet (sv / v, A4) | 7 sek/sida |
| Duplex ADF Scan-hastighet (färg, A4) | 170 IPM |
| Duplex ADF Scan-hastighet (b / w, A4) | 170 IPM |
| Färgläge för svart/vit skanning | Gråskala, monokrom |
| Plattans livslängd | 250000 sidor |
| Rullens livslängd | 250000 sidor |
Design
| Skanningstyp | Flatbädds- och ADF-scanner |
| Produktens färg | Svart, Vit |
| Displaytyp | LCD |
| Skärm diagonal | 8,89 cm (3.5") |
| Pekskärm | Ja |
| Färgdisplay | Ja |
| Inbyggd display | Ja |
Prestanda
| Bildsensortyp | Dual CIS |
| Ljuskälla | RGB LED |
| Scanners filformat | DOC, JPEG, PDF, PNG, RTF, TIFF, XLS |
| Daglig arbetscykel (max) | 20000 sidor |
| Driftcykel per månad | 20000 sidor per månad |
| Inbyggd OCR | Ja |
| Skanning till | CIFS, Cloud, E-post, Fax, Fil, Bild, OCR, PC, SMB, TWAIN, WIA |
| Kalibreringsfunktion | Ja |
| Scanner, feldetektering | Ja |
| Scanningsdrivrutiner | ISIS, Kofax VRS, SANE, TWAIN, WIA |
| Dubbelarksavkänning med ultraljud | Ja |
| Streckkodsläsare | Ja |
| Knappfunktion | B/W scan, Color scan, Kopia, E-post, Skanna gråskala, Skanning |
| Ljudnivå vid skanning | 60 dB |
| Inbyggd processor | Ja |
Inmatningskapacitet
| Standard inmatningskapacitet | 300 ark |
| Kapacitet för automatisk dokumentmatare | 300 ark |
Pappershantering
| Mediatyper som stöds vid scanning | Visitkort, Kartong, Kuverter, Fotopapper, Plain paper, Plastkort, Post Card(JPN), återvunnit papper, Tjockt papper, Tunt papper |
| Läge för långa papper | Ja |
| Detektering av flerarks inmatning | Ja |
| Högsta ISO A-seriestorlek | A4 |
| ISO A-serie storlek (A0...A9) | A4, A5, A6, A7, A8 |
| ISO B-seriestorlekar (B0 ... B9) | B5, B6, B7, B8 |
| Brev | Ja |
| Legal | Ja |
| Media-tjocklek (min) | 1,5 mm |
| Korttjocklek (max) | 1,5 mm |
| Mediavikt, automatisk dokumentmatare | 27 - 433 g/m ^ |
| Maximal skanningsstorlek bredd | 21,6 cm |
| Maximal inskanningslängd | 4,06 m |
| Maximal skanningyta (flatbäddsskanner) | 216 x 300 mm |
| Minsta skanningsområde (Flatbädd) | 10 x 10 mm |
| Minsta skanningsområde (ADF) | 63,5 x 71,1 mm |
| Största skanningsområdet (ADF) | 216 x 4060 mm |
Anslutningar
| USB-port | Ja |
| USB-version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB-anslutning | USB Type-A, USB Typ B |
| Valfri anslutning | Ethernet |
Nätverk
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Kryptering/säkerhet | HTTPS, SSL/TLS, TLS |
| Stöd för nätverksprotokoll | TCP/IP, DHCP |
Strömtillförsel
| Nätaggregatstyp | AC |
| Strömförbrukning (vanlig) | 50 W |
| Strömförbrukning i vänteläge | 0,3 W |
| Strömförbrukning i avslaget läge | 0,3 W |
| Strömförbrukning i PowerSave läge | 4 W |
| Växelström Frekvens | 50 - 60 hz |
| Viloläge | Ja |
| Spänning | 100 - 240 V |
| Strömförbrukning i väntläge | 4 W |
| Strömförsörjning | 50 W |
| Automatisk avstängning efter | 120 min |
| Automatisk avstängning | Ja |
Vikt & dimension
| Bredd | 457,2 mm |
| Djup | 370,8 mm |
| Höjd | 254 mm |
| Vikt | 16,8 kg |
Förpackningens innehåll
| Bruksanvisning | Ja |
| CD med programvara | Ja |
| Garantisedel | Ja |
| AC-adapter inkluderad | Ja |
| Kabel inkluderad | AC, USB |
| Pappersbana för automatisk dokumentmatare | Ja |
| Snabbstartsguide | Ja |
| Staplingsenhet | Ja |
| Drivrutiner medföljer | Ja |
| Medföljande programvara | Capture Pro Limited Edition Smart Touch |
Hållbarhet
| Hållbarhetscertifiering | ENERGY STAR, EPEAT Gold |
Systemkrav
| USB | Nej |
| Linux operativsystem som stöds | Ubuntu 16.04, Ubuntu 18.04 LTS |
| Kompatibla operativsystem | WINDOWS 10 (32 Bit und 64 Bit) WINDOWS 7 SP1 (32 Bit und 64 Bit) WINDOWS 8.1 (32 Bit und 64 Bit) WINDOWS Server 2012 X64 Editionen WINDOWS Server 2016 X64 Editionen WINDOWS Server 2019 X64 Editionen Ubuntu 16.04 64-Bit und 32-Bit Ubuntu 18.04 64-Bit Neokylin-NKLD-V7_U2-ZX64-REL-build54 |
| Minsta systemkrav | INTEL CORE i3, mit @ 3.5 GHz oder mehr, USB-Port 3.0 (Super Speed) oder 2.0 (High Speed), 3.43 GB RAM oder mehr |
| Mac-kompatibel | Nej |
| Serveroperativsystem som stöds | Windows Server 2012, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Windows-operativsystem som stöds | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64 |
Miljökrav
| Temperatur vid drift | 10 - 35 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 15 - 80% |
| Omgivningstemperatur vid drift | 50 - 95 ° F |
Certifikat
| WEEE-efterlevnad (avfall som utgörs av eller innehåller elektriska eller elektroniska produkter) | Ja |
Övrigt
| Nätverksförberedd | Ja |
| Rekommenderade system krav | Intel Core i3 3.5 GHz+, USB port 3.0/2.0, 3.43 GB RAM+ |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 10,100,1000 Mbit/s |
| Produktstorlek (BxDxH) | 457,2 x 370,84 x 254 mm |
| Nätverksegenskaper | DHCP oder Statische IP |
| Skanningshastighet (ADF, A4) | 85 ppm |
| Certifikat för överensstämmelse | CE, RoHS, Direktivet om lågspänning (LVD) |
| Minsta skanningstorlek | 63,5 x 71,1 |
| Energistandard | Ja |
| Certifiering | S mark, RCM, cTUVus & ICES-003, CCC, CE, GS Mark, BIS, VCCI, NOM, EAC, KC, BSMI, cTUVus & FCC |
Tekniska detaljer
| Programmeringsfunktion | Ja |
| PC-anslutning | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| 1D -streckkoder (linjära) som stöds | Codabar, Code 128, Code 3 of 9, EAN-13, EAN-8, Interleaved 2 of 5, PDF417, UPC-A, UPC-E |
Logistikdata
| Harmonized System (HS)-kod | 84716070 |