Epson EcoTank L8160
multifunktionsskrivare - färg
Utskriftshastighet
| Dubbelsidigt utskriftsläge | Automatisk |
| Utskriftsteknologi | Bläckstråleskrivare |
| Utskrift | Färgutskrift |
| Dubbelsidig utskrift | Ja |
| Maximal upplösning | 5760 x 1440 DPI |
| Utskriftshastighet (Svart, normalkvalitet, A4/US Brev) | 32 ppm |
| Utskriftshastighet (färg, normal kvalitet, A4/US Letter) | 32 ppm |
| Utskrivningshastighet (ISO/IEC 24734) svart | 16 ppm |
| Utskrivningshastighet (ISO/IEC 24734) färg | 12 ppm |
| Kantfri utskrift | Ja |
| DVD/CD utskrift | Ja |
Skanning
| Skanning | Färgscanning |
| Optisk skanningsupplösning | 1200 x 4800 DPI |
| Skanningsteknik | CIS |
| Bildkomprimeringsformat | BMP, JPEG, PNG, TIFF |
| Dokument som stöds |
Fax
| Fax | Nej |
Egenskaper
| Duplex-funktioner | Skriv ut |
| Antal bläckpatroner | 6 |
| Skrivarfäger | Svart, Cyan, Grå, Magenta, Fotosvart, Gul |
Ingående och utgående kapacitet
| Totalt antal inmatningsfack | 2 |
| Total inmatningskapacitet | 120 ark |
| Total utmatningskapacitet | 50 ark |
| Flerfunktionsfack | Ja |
Pappershantering
| Högsta ISO A-seriestorlek | A4 |
| Pappersfackets typ av media | Fotopapper, Plain paper, Tjockt papper |
| ISO A-serie storlek (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-seriestorlekar (B0 ... B9) | B5, B6 |
| Icke-ISO utskriftsmaterial av olika storlek | Letter |
| Kuvertstorlek | 10, C6, DL |
| Foto-pappersstorlekar | 10x15,13x18,14.8x10 |
| Pappersfackets mediavikt | 64 - 300 g/m ^ |
Anslutningar
| Direktutskrift | Ja |
| USB-port | Ja |
Nätverk
| Wi-Fi | Ja |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Mobil utskriftsteknik | Apple AirPrint |
Prestanda
| Inbyggd kortläsare | Ja |
| Typ av minneskort | SD |
Design
| Produktens färg | Vit |
| Positionering på marknaden | Hem och kontor |
| Inbyggd display | Ja |
| Kontrolltyp | Röra |
| Färgdisplay | Ja |
Strömtillförsel
| Medelströmförbrukning vid kopiering | 17 W |
| Strömförbrukning i väntläge | 0,8 W |
| Typisk elföbrukning | 0,16 kWh/vecka |
| AC-inspänning | 220 - 240 V |
| Växelström Frekvens | 50 - 60 hz |
Systemkrav
| Windows-operativsystem som stöds | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows Vista |
| Mac-operativsystem som stöds | Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur |
Vikt & dimension
| Bredd | 403 mm |
| Djup | 369 mm |
| Höjd | 162 mm |
| Vikt | 8,4 kg |