Epson WorkForce Pro EM-C8100RDWF
multifunktionsskrivare - färg
Utskriftshastighet
| Utskriftsteknologi | Bläckstråleskrivare |
| Utskrift | Färgutskrift |
| Dubbelsidig utskrift | Ja |
| Maximal upplösning | 4800 x 1200 DPI |
| Utskrivningshastighet (ISO/IEC 24734) färg | 24 ppm |
| Utskrivningshastighet (ISO/IEC 24734) svart | 25 ppm |
| Tid för första utskrift (svart) | 5,5 s |
| Tid för första utskrift (färg) | 5,5 s |
Kopiera
| Kopiering | Färgkopiering |
| Maximal kopieringsupplösning | 600 x 600 DPI |
| Maximal kopieringsstorlek | A3 |
| Maximalt antal kopior | 999 kopior |
| Storleksändring kopieringsmaskin | 25 - 400% |
Skanning
| Dubbelsidig skanning | Ja |
| Skanning | Färgscanning |
| Optisk skanningsupplösning | 1200 x 2400 DPI |
| Skanningstyp | ADF-skanner |
| Skanningsteknik | CIS |
| Skanning till | E-post, FTP, Network folder, USB |
| Bildkomprimeringsformat | JPEG, TIFF |
| Dokument som stöds |
Fax
| Fax | Färgfaxning |
| Modemhastighet | 33,3 Kbit/s |
| Faxminne | 550 sidor |
| Automatisk återuppringning | Ja |
| Snabbuppringning | Ja |
Egenskaper
| Rekommenderad arbetscykel | 2000 - 10000 sidor per månad |
| Driftcykel per månad | 75000 sidor per månad |
| Duplex-funktioner | Skriv ut, Skanning |
| Skrivarfäger | Svart, Cyan, Magenta, Gul |
| Språk för sidbeskrivning | ESC/P-R, PCL 5c, PCL 5e, PCL 6, PDF 1.7, PostScript 3 |
Ingående och utgående kapacitet
| Totalt antal inmatningsfack | 1 |
| Total inmatningskapacitet | 335 ark |
| Total utmatningskapacitet | 250 ark |
| Flerfunktionsfack | Ja |
| Flerfunktionsfack, kapacitet | 85 ark |
| Automatisk dokumentmatare (ADF) | Ja |
| Kapacitet för automatisk dokumentmatare | 50 ark |
| Maximal inmatningskapacitet | 1835 ark |
| Maximal utmatningskapacitet | 1835 ark |
Pappershantering
| Högsta ISO A-seriestorlek | A3 |
| Pappersfackets typ av media | Brevhuvud, Fotopapper, Plain paper, återvunnit papper |
| ISO A-serie storlek (A0...A9) | A3, A3+, A4, A5, A6 |
| ISO B-seriestorlekar (B0 ... B9) | B5, B6 |
| Icke-ISO utskriftsmaterial av olika storlek | Executive, Legal, Letter |
| Kuvertstorlek | 10, C4, C6, DL |
| Foto-pappersstorlekar | 9x13,10x15,13x18,13x20 |
| Pappersfackets mediavikt | 64 - 300 g/m ^ |
Anslutningar
| Direktutskrift | Ja |
| USB-port | Ja |
Nätverk
| Wi-Fi | Ja |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wi-Fi Direct | Ja |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Kryptering/säkerhet | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA-AES, WPA-PSK, WPA-TKIP, WPA2-AES, WPA2-Enterprise, WPA2-PSK, WPA3-SAE |
| Lednings Protokoll | SNMP, HTTP, DHCP, BOOTP, APIPA, DDNS, mDNS, SNTP, SLP, WSD, LLTD, Ping, IEEE 802.1X, SNMP 2.0c, SNMP 3.0, SNMP Trap |
Prestanda
| Internminne | 3081 MB |
Design
| Produktens färg | Vit |
| Positionering på marknaden | Workgroup |
| Inbyggd display | Ja |
| Kontrolltyp | Röra |
| Färgdisplay | Ja |
Strömtillförsel
| Medelströmförbrukning vid kopiering | 43 W |
| Strömförbrukning (driftläge) | 20 W |
| Strömförbrukning i väntläge | 1 W |
| Strömförbrukning i avslaget läge | 0,1 W |
| Typisk elföbrukning | 0,16 kWh/vecka |
| AC-inspänning | 100 - 240 V |
| Växelström Frekvens | 50/60 hz |
Systemkrav
| Windows-operativsystem som stöds | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac-operativsystem som stöds | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina |
| Linux operativsystem som stöds | Ja |
| Serveroperativsystem som stöds | Windows Server 2003, Windows Server 2008, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
Vikt & dimension
| Bredd | 621 mm |
| Djup | 650 mm |
| Höjd | 641 mm |
| Vikt | 60,4 kg |
Förpackningens innehåll
| Patron (er) som ingår | Ja |
| Kabel inkluderad | AC |
| Manual | Ja |