Canon i-SENSYS MF842cdw
multifunktionsskrivare - färg
Utskriftshastighet
| Utskriftsteknologi | laser |
| Utskrift | Färgutskrift |
| Dubbelsidig utskrift | Ja |
| Maximal upplösning | 1200 x 1200 DPI |
| Utskriftshastighet (Svart, normalkvalitet, A4/US Brev) | 38 ppm |
| Uppvärmningstid | 4 s |
Kopiera
| Dubbelsidig kopiering | Ja |
| Kopiering | Färgkopiering |
| Maximal kopieringsupplösning | 600 x 600 DPI |
| Kopieringshastighet (färg, normalkvalitet, A4) | 38 kopior per minut |
| Tid till första kopia (svart, normal) | 5,9 s |
| Tid till första kopia (färg, normal) | 6,9 s |
| Maximalt antal kopior | 999 kopior |
| Storleksändring kopieringsmaskin | 25 - 400% |
| N-i-1 kopieringsfunktion | Ja |
Skanning
| Dubbelsidig skanning | Ja |
| Skanning | Färgscanning |
| Optisk skanningsupplösning | 600 x 600 DPI |
| Skanningstyp | ADF-skanner |
| Skanning till | Cloud, E-post, FTP, PC, USB |
| Scanningshastighet (färg) | 95 ppm |
| Skanningshastighet (färg) | 190 ppm |
| Skanningshastighet (svart) | 95 ppm; 190 ppm |
| Bildkomprimeringsformat | JPEG, TIFF |
| Dokument som stöds | PDF, XML, XPS |
| Ingång, färgdjup | 24 bit |
| Utgång, färgdjup | 24 bit |
| Gråskalenivå | 256 |
| Scanningsdrivrutiner | TWAIN, WIA |
Fax
| Dubbelsidig faxning | Ja |
| Faxupplösning (svart) | 400 x 400 DPI |
| Fax sändningshastighet | 3 sek/sida |
| Modemhastighet | 33,6 Kbit/s |
| Faxminne | 30000 sidor |
| Snabbuppringning | Ja |
Egenskaper
| Driftcykel per månad | 80000 sidor per månad |
| Duplex-funktioner | Kopia, Fax, Skriv ut, Skanning |
| Antal bläckpatroner | 4 |
| Skrivarfäger | Svart, Cyan, Magenta, Gul |
| Språk för sidbeskrivning | PCL 5c, PCL 6, PostScript 3 |
| Skrivarens teckensnitt | Streckkod, PCL, PostScript |
Ingående och utgående kapacitet
| Total inmatningskapacitet | 750 ark |
| Total utmatningskapacitet | 200 ark |
| Pappersfack 1, inmatningskapacitet | 550 ark |
| Flerfunktionsfack | Ja |
| Flerfunktionsfack, kapacitet | 100 ark |
| Automatisk dokumentmatare (ADF) | Ja |
| Kapacitet för automatisk dokumentmatare | 100 ark |
| Maximal inmatningskapacitet | 2300 ark |
Pappershantering
| Högsta ISO A-seriestorlek | A4 |
| Pappersfackets typ av media | Bestruket papper, Kuverter, Tjockt papper, Plain paper, Vykort, återvunnit papper, Tunt papper |
| ISO A-serie storlek (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-seriestorlekar (B0 ... B9) | B5, B6 |
| Icke-ISO utskriftsmaterial av olika storlek | Executive, Legal, Letter, Kontoutdrag |
Anslutningar
| Direktutskrift | Ja |
| USB-port | Ja |
Nätverk
| Wi-Fi | Ja |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Kabelteknik | 10/100/1000Base-T(X) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Kryptering/säkerhet | WPA-TKIP, WPA2-AES, SSL/TLS, WPA2-TKIP, WEP, WPA3-EAP, WPA-AES, WPA3-SAE, WPA-PSK, WPA-PSK2, SNMPv3 |
Prestanda
| Intern lagringskapacitet | 64 GB |
| Internminne | 2000 MB |
| Inbyggd processor | Ja |
| Processorfrekvens | 1600 MHz |
| Ljudtrycksnivå (utskrivning) | 51 dB |
| Ljudtrycksnivå (dubbelsidig utskrift) | 53 dB |
| Ljudtrycksnivå (standby) | 32 dB |
Design
| Produktens färg | Vit |
| Positionering på marknaden | Hem och kontor |
| Inbyggd display | Ja |
| Skärm diagonal | 17,8 cm (7") |
| Kontrolltyp | Röra |
| Färgdisplay | Ja |
Strömtillförsel
| Strömförbrukning (max) | 1500 W |
| Medelströmförbrukning vid utskrift | 701 W |
| Strömförbrukning i vänteläge | 40,6 W |
| Strömförbrukning i väntläge | 0,9 W |
| Typisk elföbrukning | 0,37 kWh/vecka |
| Växelström Frekvens | 50/60 hz |
| AC-inspänning | 220 - 240 V |
Systemkrav
| Windows-operativsystem som stöds | Windows 10, Windows 11 |
| Mac-operativsystem som stöds | Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma |
| Linux operativsystem som stöds | Ja |
| Serveroperativsystem som stöds | Windows Server 2016, Windows Server 2019, Windows Server 2022 |
Miljökrav
| Temperaturintervall (förvaring) | 10 - 30 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 20 - 80% |
Vikt & dimension
| Bredd | 500 mm |
| Djup | 556 mm |
| Höjd | 640 mm |
| Vikt | 41 kg |
Förpackningens innehåll
| Patron (er) som ingår | Ja |
| Kapacitet för inkluderad patron (svart) | 6000 sidor |
| Kapacitet för inkluderad patron (CMY) | 3200 sidor |