Samsung VM55B-R VMB-R Series
55" LED-bakgrundsbelyst LCD-skärm - Full HD - för digital skyltning
Display
| Skärmtyp | LCD |
| Skärm diagonal | 139,7 cm (55") |
| Upplösning | 1920 x 1080 pixlar |
| HD-typ | Full HD |
| Paneltyp | IPS |
| Bildpunktavstånd | 0,63 x 0,63 mm |
| Ljusstyrka | 500 cd/m² |
| Kontrastförhållande (medel) | 1100:1 |
| Kontrastförhållande (dynamisk) | 500000:1 |
| Svarstid | 0,008 s |
| Betraktningsvinkel (horisontell) | 178° |
| Synfältsvinkel (vertikal) | 178° |
| Horisontellt sökområde | 57,3 - 70 kHz |
| Vertikalt sökområde | 47 - 63 hz |
| Dimfaktor | 28% |
| Färgomfång | 72% |
| Drifttid (timmar/dagar) | 24/7 |
Design
| Placeringar som kan användas | inomhus |
| Orientering | Horisontell / Vertikal |
| Bezel-bredd (sidan) | 0,44 mm |
| Bezel-bredd (överst) | 0,44 mm |
| Bezel-bredd (botten) | 0,44 mm |
| VESA-fäste | Ja |
| Gränsssnitt för panelmontering | 600 x 400 mm |
| Produktens färg | Svart |
| Panelens färg | Svart |
Anslutningar
| Antal HDMI-portar | 2 |
| HDMI-version | 2.0 |
| DVI-port | Ja |
| Antal Displayportar | 1 |
| DisplayPort-version | 1.2 |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| RS-232-utgångar | 1 |
| RS-232-ingångar | 1 |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 1 |
| USB-port | Ja |
| RS-232C | Ja |
| Antal USB-portar | 1 |
| Antal IR-ingångar | 1 |
| Ljudanslutning | Ja |
| HDCP-version | 2.2 |
| HDCP | Ja |
| Ljudutgång | Ja |
Strömtillförsel
| Strömförbrukning (vanlig) | 270 W |
| Strömförbrukning i väntläge | 0,5 W |
| Energieffektivitetsklass (SDR) | G |
| Energiförbrukning (SDR) per 1 000 timmar | 165 kWh |
| AC-inspänning | 100 - 240 V |
| Växelström Frekvens | 50 - 60 hz |
Miljökrav
| Temperatur vid drift | 0 - 40 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 10 - 80% |
Hållbarhet
| Certifiering | FCC (USA) Part 15, Subpart B Class A CE (Europe) : EN55022:2006+A1:2007 EN55024:1998+A1:2001+A2:2003 VCCI (Japan) : VCCI V-3 /2010.04 Class A KCC/EK (Korea) : Tuner : KN13 / KN20 Tunerless : KN22 / KN24 BSMI (Taiwan) : CNS13438 (ITE EMI) Class A / CNS13439 (AV EMI) / CNS14409 (AV EMS) / CNS14972 (Digital) C-Tick (Australia) : AS/NZS CISPR22:2009 CCC(China) :GB9254-2008 GB17625.1-2012 GOST(Russia/CIS) : GOST R 51317 Series, GOST 22505-97 EN55022:2006+A1:2007 EN55024:1998+A1:2001+A2:2003 |
Vikt & dimension
| Bredd | 1211 mm |
| Djup | 69,9 mm |
| Höjd | 681,7 mm |
| Vikt | 16,8 kg |
Förpackning
| Förpackningens bredd | 1414 mm |
| Låddjup | 257 mm |
| Förpackningens höjd | 844 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 25,1 kg |