55" OLED S92F (GQ55S92FAEXZG) (138 cm (55 Zoll), schwarz/titan, UltraHD/4K, Vision AI, PVR, Twin-Tuner, 100Hz Panel)
Datablad
Display
| Skärm diagonal | 139,7 cm (55") |
| HD-typ | 4K Ultra HD |
| Skärmtyp | OLED |
| Skärmform | Platt |
| Native bildförhållande | 16:9 |
| Standard uppdateringsfrekvens | 100 hz |
| Rörelse-interpoleringsteknik | Motion Xcelerator |
| Skärmuppdateringsfrekvenser som stöds | 144 Hz |
| Betraktningsvinkel (horisontell) | 178° |
| Synfältsvinkel (vertikal) | 178° |
| Upplösning | 3840 x 2160 pixlar |
| Diagonal skärmstorlek | 138 cm |
| Anti-glare skärm | Ja |
TV tuner
| Typ av tuner | Analog och digital |
| Digitalt signalformatsystem | DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 |
| Antal mottagare | 2 tuners |
Smart-TV
| Smart-TV | Ja |
| Internet-TV | Ja |
| Installerat operativsystem | Tizen |
| Ljudspegling | Ja |
| HbbTV | Ja |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV)-version | 2.0.4 |
| Röstinteraktion (fjärrfält) | Ja |
| Universal guide | Ja |
| Videoappar | Samsung TV Plus |
Audio
| Ljudutgångskanaler | 2.1.2 kanaler |
| Uteffekt (RMS) | 60 W |
| Inbyggd ljuddekoder | Dolby Atmos |
| Ljudlägen | Adaptive Sound Pro |
| Anpassningsbart ljud | Ja |
| Active voice amplifier (AVA) | Ja |
| Deskriptor för förhandsval av ljud | Ja |
| OTS+ (Object Tracking Sound+) | Ja |
| Multi-Room | Ja |
| Ljudteknik för flera rum | Samsung Multiroom Link |
| Förstärkt returkanal för audio (eARC) | Ja |
Nätverk
| Wi-Fi | Ja |
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.3 |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Webbläsare | Ja |
Design
| Produktens färg | Svart |
| VESA-fäste | Ja |
| Gränsssnitt för panelmontering | 300 x 200 mm |
| Introducerades år | 2025 |
| Typ av metallring | 4 Bezel-less |
| Väggfäste med en smal passform | Ja |
| Typ av stativ | Centerställ |
| Färg på stativet | Titan |
Prestanda
| HDR-teknik (High Dynamic Range) | High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG), OLED HDR+ |
| Spelläge | Ja |
| Text-TV funktioner | Ja |
| Funktion för undertexter | Ja |
| Ekosensor | Ja |
| AI-uppskalning | Ja |
| TV key-support | Ja |
| Bildbehandlingsteknik | Samsung Real Depth Enhancer |
| Bildprocessor | NQ4 AI Gen3 |
| HDR-stöd | Ja |
| Typ av AMD FreeSync | FreeSync Premium |
| AMD FreeSync | Ja |
| Spelfunktioner | Automatiskt låglatensläge (ALLM), Dynamic Black EQ, Spelpanel, Game Motion Plus, Spelhub, HGiG, Mini Map Zoom, Super Ultra Wide Game View, Surround Sound, Variabel uppdateringsfrekvens (VRR) |
| Tryckvisning | Ja |
| Multivy | Ja |
| Smartphone fjärrsupport | Ja |
| Inspelning via USB | Ja |
| ConnectShare (HDD) | Ja |
| ConnectShare (USB) | Ja |
Anslutningar
| PC-In (D-Sub) | Nej |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | Ja |
| Antal USB 2.0 anslutningar | 2 |
| Digital optisk utgång för ljud | Ja |
| Antal RF-ingångar | 3 |
| Vanligt gränssnitt (CI) | Ja |
| Common interface Plus (CI+) | Ja |
| Common Interface Plus (CI+)-version | 1.4 |
| Antal HDMI-portar | 4 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Anynet+ |
Management features
| Röstguide | Ja |
| Elektronisk programguide (EPG) | Ja |
| Skärmgränssnitt (OSD) | Ja |
| Antal OSD språk | 28 |
| OSD-språk | Multi |
| Automatisk avstängning | Ja |
| Fungerar med Amazon Alexa | Ja |
| Fungerar med Google Assistant | Ja |
| Fungerar med Samsung Bixby | Ja |
Strömtillförsel
| Strömförbrukning (vanlig) | 80 W |
| Strömförbrukning i vänteläge | 0,5 W |
| Energieffektivitetsklass (SDR) | G |
| Energieffektivitetsklass (HDR) | G |
| Energiförbrukning (SDR) per 1 000 timmar | 80 kWh |
| Energiförbrukning (HDR) per 1 000 timmar | 203 kWh |
| AC-inspänning | 220-240 V |
| Växelström Frekvens | 50/60 hz |
| Energisparläge | Ja |
| Energieffektivitetsskalning | A till G |
Special features
| Samsung-teknik (AV/TV) | 4K AI Upscaling Pro, AI Auto Game Mode, AI Motion Enhancer Pro, Active Voice Amplifier, Adaptive Picture, Adaptive Sound, Ambient Mode, Auto HDR Remastering Pro, Bluetooth Dual Audio, Built-in SmartThings Hub, EyeComfort Mode, LaserSlim Design, Multiple Voice Assistants, NQ4 AI Gen3-processor, Object Tracking Sound, Q-Symphony, Real Depth Enhancer, Samsung Health, Samsung TV Plus, Smart Calibration, Ultra Viewing Angle |
Vikt & dimension
| Bredd (med stativ) | 1225,4 mm |
| Djup (med stativ) | 265,2 mm |
| Höjd (med stativ) | 773,6 mm |
| Vikt (med stativ) | 15,9 kg |
| Bredd (utan stativ) | 1225,4 mm |
| Djup (utan stativ) | 39,9 mm |
| Höjd (utan stativ) | 708,6 mm |
| Vikt (utan stativ) | 14,6 kg |
| Stativ, bredd | 36,6 cm |
| Stativ, djup | 26,5 cm |
Förpackning
| Förpackningens vikt | 26380 kg |
| Förpackningens bredd | 1380 mm |
| Låddjup | 150 mm |
| Förpackningens höjd | 820 mm |
| Förpackningstyp | Låda |
Förpackningens innehåll
| Skrivbordsstativ | Ja |
| Kabel inkluderad | AC |
| Fjärrkontroll ingår | Ja |
| Typ av fjärrkontroll | Premium Solar Smart Remote |
