Samsung GQ65S90FAT 165,1 cm (65") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Sort
Datablad
Display
| Skärm diagonal | 165,1 cm (65") |
| HD-typ | 4K Ultra HD |
| Skärmtyp | OLED |
| Skärmform | Platt |
| Native bildförhållande | 16:9 |
| Rörelse-interpoleringsteknik | Motion Xcelerator |
| Standard uppdateringsfrekvens | 100 hz |
| Skärmuppdateringsfrekvenser som stöds | 144 Hz |
| Betraktningsvinkel (horisontell) | 178° |
| Synfältsvinkel (vertikal) | 178° |
| Diagonal skärmstorlek | 163 cm |
| Upplösning | 3840 x 2160 pixlar |
| Anti-glare skärm | Ja |
TV tuner
| Typ av tuner | Analog och digital |
| Digitalt signalformatsystem | DVB-S2, DVB-C, DVB-T2 |
| Antal mottagare | 2 tuners |
| Automatisk kanalsökning | Ja |
Smart-TV
| Smart-TV | Ja |
| Internet-TV | Ja |
| Installerat operativsystem | Tizen |
| Ljudspegling | Ja |
| Stöd för Apple AirPlay 2 | Ja |
| HbbTV | Ja |
| TV initiate mirroring (initiera spegling) | Ja |
| Röstinteraktion (fjärrfält) | Ja |
| Universal guide | Ja |
Audio
| Uteffekt (RMS) | 40 W |
| Ljudutgångskanaler | 2.1 kanaler |
| Inbyggd subwoofer | Ja |
| Inbyggd ljuddekoder | Dolby Atmos |
| Deskriptor för förhandsval av ljud | Ja |
| Förstärkt returkanal för audio (eARC) | Ja |
Nätverk
| Wi-Fi | Ja |
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.3 |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Webbläsare | Ja |
Design
| Produktens färg | Svart |
| VESA-fäste | Ja |
| Gränsssnitt för panelmontering | 400 x 300 mm |
| Introducerades år | 2025 |
| Typ av metallring | 4 Bezel-less |
| Typ av stativ | Centerställ |
Prestanda
| HDR-teknik (High Dynamic Range) | Filmmaker Mode, High Dynamic Range 10+ Adaptive (HDR10 Plus Adaptive), High Dynamic Range 10+ Gaming (HDR10 Plus Gaming), Hybrid Log-Gamma (HLG), OLED HDR+ |
| Spelläge | Ja |
| Ambient-läge | Ja |
| AI-uppskalning | Ja |
| TV key-support | Ja |
| Bildbehandlingsteknik | Samsung Real Depth Enhancer |
| Bildprocessor | NQ4 AI Gen3 |
| HDR-stöd | Ja |
| Typ av AMD FreeSync | FreeSync Premium Pro |
| AMD FreeSync | Ja |
| Spelfunktioner | Automatiskt låglatensläge (ALLM), Dynamic Black EQ, Game Motion Plus, Spelhub, Mini Map Zoom, Surround Sound, Ultra Wide Game, Variabel uppdateringsfrekvens (VRR) |
| Tryckvisning | Ja |
| TV-ljud till mobil enhet | Ja |
| Multivy | Ja |
| Stöd för appen SmartThings | Ja |
| Anpassningsbar bild | Ja |
| Smartphone fjärrsupport | Ja |
Anslutningar
| Ljudreturkanal (ARC) | Ja |
| PC-In (D-Sub) | Nej |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | Ja |
| Antal USB 2.0 anslutningar | 2 |
| Digital optisk utgång för ljud | Ja |
| Antal RF-ingångar | 4 |
| Vanligt gränssnitt (CI) | Ja |
| Common interface Plus (CI+) | Ja |
| Common Interface Plus (CI+)-version | 1.4 |
| Antal HDMI-portar | 4 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Anynet+ |
Management features
| Röstguide | Ja |
| Elektronisk programguide (EPG) | Ja |
| Skärmgränssnitt (OSD) | Ja |
| Antal OSD språk | 28 |
| Automatisk avstängning | Ja |
| Fungerar med Amazon Alexa | Ja |
| Fungerar med Samsung Bixby | Ja |
| Fungerar med Google Assistant | Ja |
Strömtillförsel
| Strömförbrukning (vanlig) | 89 W |
| Strömförbrukning i vänteläge | 0,5 W |
| Energieffektivitetsklass (SDR) | F |
| Energieffektivitetsklass (HDR) | G |
| Energiförbrukning (SDR) per 1 000 timmar | 89 kWh |
| Energiförbrukning (HDR) per 1 000 timmar | 204 kWh |
| AC-inspänning | 220-240 V |
| Växelström Frekvens | 50/60 hz |
| Energisparläge | Ja |
| Energieffektivitetsskalning | A till G |
Special features
| Samsung-teknik (AV/TV) | 4K AI Upscaling, 4K AI Upscaling Pro, AI Auto Game Mode, AI Energiläge, AI Motion Enhancer, Active Voice Amplifier Pro, Adaptive Sound Pro, Auto HDR Remastering, EyeComfort Mode, Karaoke Mode, LaserSlim Design, Object Tracking Sound Lite, Q-Symphony, Smart Calibration, Ultra Viewing Angle |
Vikt & dimension
| Bredd (med stativ) | 1444,3 mm |
| Djup (med stativ) | 265,2 mm |
| Höjd (med stativ) | 896,7 mm |
| Vikt (med stativ) | 22,5 kg |
| Bredd (utan stativ) | 1444,3 mm |
| Djup (utan stativ) | 39,9 mm |
| Höjd (utan stativ) | 831,7 mm |
| Vikt (utan stativ) | 21,2 kg |
| Stativ, bredd | 36,6 cm |
| Stativ, djup | 26,5 cm |
Förpackning
| Förpackningens bredd | 1617 mm |
| Låddjup | 160 mm |
| Förpackningens höjd | 950 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 29,9 kg |
Förpackningens innehåll
| Skrivbordsstativ | Ja |
| Kabel inkluderad | AC |
| Fjärrkontroll ingår | Ja |
| Typ av fjärrkontroll | Premium Solar Remote |
