Guide till AMD-moderkort: Välj mellan AM4 och AM5
Valet av AMD-moderkort beror främst på din budget och behovet av framtidssäkring, där AM4 är det optimala valet för budgetbyggen medan AM5 är nödvändigt för moderna high-end-system. Denna guide går igenom skillnaderna mellan chipset, RAM-krav och uppgraderingsmöjligheter för att säkerställa rätt matchning till din processor.
Viktigaste punkterna
- AM4 är den mest prisvärda plattformen, men är teknologiskt mogen och begränsad till DDR4-RAM.
- AM5 kräver DDR5-RAM och erbjuder PCIe 5.0-support på utvalda modeller för maximal hastighet.
- AMD garanterar support för AM5-sockeln fram till minst 2029, vilket säkrar långsiktig uppgraderingspotential.
Kort svar
Du bör välja AM4 om du prioriterar lägsta möjliga pris här och nu, då plattformen stöder billigare DDR4-RAM och mogna B550-moderkort. Du bör välja AM5 om du vill ha en dator som kan uppgraderas i många år; AMD har officiellt lovat support för AM5 fram till minst 2029 (2026), vilket gör det möjligt att byta processor utan att behöva byta moderkort eller RAM under en längre period.
Rekommenderade produkter 2026
| Produkt | Pris | Lager | |
|---|---|---|---|
| 1.191,- SEK | Finns i lager - skickas samma vardag vid beställning före kl. 16.00 | Visa produkt | |
| 2.022,- SEK | Finns i lager - skickas samma vardag vid beställning före kl. 16.00 | Visa produkt | |
| 1.886,- SEK | Finns i lager - skickas samma vardag vid beställning före kl. 16.00 | Visa produkt | |
| 960,- SEK | Finns i lager - skickas samma vardag vid beställning före kl. 16.00 | Visa produkt | |
| 1.859,- SEK | Finns i lager - skickas samma vardag vid beställning före kl. 16.00 | Visa produkt | |
| 3.602,- SEK | Finns i lager - skickas samma vardag vid beställning före kl. 16.00 | Visa produkt | |
| 2.644,- SEK | Finns i lager hos leverantör - leveranstid: 4-9 arbetsdagar | Visa produkt | |
| 1.786,- SEK | Finns i lager hos leverantör - leveranstid: 4-9 arbetsdagar | Visa produkt | |
| 5.305,- SEK | Finns i lager hos leverantör - leveranstid: 13-14 arbetsdagar | Visa produkt | |
| 1.355,- SEK | Finns i lager hos leverantör - leveranstid: 3-4 arbetsdagar | Visa produkt |
AM4 vs AM5: Vilken plattform ska du välja till ditt bygge?
Valet mellan AM4 och AM5 beror på balansen mellan nuvarande pris och framtida flexibilitet, där AM4 vinner på budgeten och AM5 vinner på livslängden. AM4-sockeln (den fysiska kontaktytan mellan CPU och moderkort) har funnits på marknaden i över 10 år (2016–2026), vilket innebär att hårdvaran är extremt stabil och billig. AM5-sockeln är den moderna standarden, som AMD enligt officiella uttalanden från Computex 2026 kommer att stödja med nya CPU-generationer fram till minst 2029.
| Egenskap | AM4-plattformen | AM5-plattformen |
|---|---|---|
| RAM-typ | DDR4 (Double Data Rate 4) | DDR5 (Double Data Rate 5) |
| CPU-support | Ryzen 1000 till 5000-serien | Ryzen 7000, 8000 och 9000+ serien |
| Framtidssäkring | Låg (Plattformen är mogen) | Hög (Support till minst 2029) |
| Prisnivå | Budget / Mellanklass | Mellanklass / High-end |
| PCIe-standard | Upp till PCIe 4.0 | Upp till PCIe 5.0 |
För användare som vill bygga en maskin med fokus på maximalt värde per krona är moderkort till AMD-processorer på AM4 fortfarande ett starkt val. Om man däremot planerar att behålla sitt moderkort i 5 år eller mer, är investeringen i AM5 nödvändig för att kunna byta processorn till exempelvis en Zen 6-modell senare utan att behöva byta ut hela fundamentet.
Måste AM5 använda DDR5-RAM och vad betyder det för budgeten?
Ja, AM5-moderkort kräver uteslutande DDR5-RAM, då plattformen inte är fysiskt kompatibel med DDR4. Detta skapar en "RAM-barriär", där den totala startkostnaden för ett AM5-system blir högre än för ett AM4-system, eftersom både moderkortet och minnet måste köpas i den nyaste och dyrare standarden. Även om priset på DDR5 sjunker, utgör kombinationen av nya RAM och dyrare chipset en märkbar merkostnad för budgetbyggaren.
| Komponent | AM4 (DDR4) Kostnad | AM5 (DDR5) Kostnad |
|---|---|---|
| RAM-moduler | Lågt pris per GB | Högre pris per GB |
| Moderkort (Entry) | Mycket låg (A520/B450) | Moderat (A620/B650) |
| Total plattformsstart | Budgetvänlig | Investeringstung |
En konkret skillnad syns vid valet av komponenter. Där man på AM4 kan hitta extremt billiga lösningar som Gigabyte A520M K V2 för 1 072 kr, kräver AM5-plattformen typiskt en högre startpunkt. För dem som uppgraderar från en äldre maskin kan det vara relevant att läsa en guide till uppgradering av din PC för att bedöma om ett komplett byte till DDR5 är rimligt i förhållande till nuvarande prestanda.
Vilka AM4-moderkort är bäst för budgetbyggen (B550 vs X570)?
För ett starkt budgetbygge på AM4 är B550-chipsetet det absolut bästa valet, då det erbjuder rätt balans mellan pris och PCIe 4.0-support för moderna grafikkort och NVMe-SSD:er. X570 är endast relevant för entusiaster som behöver maximalt antal PCIe 4.0-banor till flera blixtsnabba hårddiskar eller specialiserad hårdvara, men för 95 % av alla gamers är B550 mer än tillräckligt.
B550: Kungen av Value
B550-moderkort stöder PCIe 4.0 på den primära x16-slotten, vilket innebär att moderna grafikkort inte begränsas i bandbredd. Ett exempel på en stabil lösning är GIGABYTE B550 Gaming X V2 för 1 786 kr, som ger stabil strömförsörjning till kraftfulla CPU:er.
X570: Maximal konnektivitet
X570 skiljer sig genom att ha PCIe 4.0 på samtliga banor från chipsetet, vilket är essentiellt för professionella som arbetar med massiva dataöverföringar mellan flera NVMe-enheter.
| Feature | B550 Chipset | X570 Chipset |
|---|---|---|
| PCIe 4.0 Support | Endast primär slot/M.2 | Alla slots och M.2 |
| Prisklass | Budget / Mellanklass | High-end |
| Kylning | Passiv (typiskt) | Ofta aktiv kylning (fläkt) på chipset |
För dem som bygger extremt billigt finns det även lösningar som ASUS Prime B450M-K II för 1 355 kr, även om man här går miste om PCIe 4.0. Om trådlös nätverksstabilitet är viktig i ett budgetbygge kan det rekommenderas att undersöka AM4-moderkort med WiFi 6E.
Vilket chipset ska man välja till AM5 (B650, X670 och X870)?
För de allra flesta användare är B650 det mest förnuftiga valet för AM5, då det levererar allt en gamer behöver utan onödiga merkostnader. X670 och de nyare X870/X870E-modellerna är riktade till entusiaster som kräver PCIe 5.0 på både grafikkorts- och SSD-slots samt USB4-portar för extremt snabb extern dataöverföring.
B650: Det rationella valet
B650 erbjuder stabil VRM (Voltage Regulator Module)-stabilitet, vilket säkerställer att processorn får stabil ström utan överhettning. Ett exempel på ett high-end B650-kort är GIGABYTE B650 AORUS ELITE AX ICE för 2 644 kr, som kombinerar estetik med hög prestanda.
X670 och X870: Entusiastklassen
Dessa moderkort är designade för maximal överklockning och framtidssäkring. Med introduktionen av X870-serien blir USB4 standard, vilket gör dem idealiska för content creators. För absolut topprestanda finns modeller som ASRock X870E Taichi Lite för 5 305 kr, som stöder de nyaste standarderna.
| Chipset | Rekommenderad användare | Huvudfördel | PCIe 5.0 Support |
|---|---|---|---|
| A620 | Budget / Kontor | Lägsta pris | Nej |
| B650 | Gamers / All-round | Pris/prestanda-balans | Valfri (M.2) |
| X670/X870 | Professionella / Överklockare | USB4 & Max PCIe 5.0 | Ja (Full) |
Om budgeten är mycket stram, men man ändå vill ha AM5-plattformen för att kunna uppgradera senare, kan ett entry-level-kort som GIGABYTE A620M H för 1 191 kr vara en väg in i ekosystemet. För en djupare förståelse av vilken CPU som passar till dessa kort, se vår guide till bästa AMD CPU för gaming.
Vem ska välja AM4 och vem ska välja AM5?
Valet kokas ner till om du prioriterar maximalt värde här och nu (AM4) eller långsiktiga uppgraderingsmöjligheter (AM5). AM4 är idealiskt för dem som bygger en budget-PC eller en sekundär maskin, medan AM5 är det enda rätta valet för dem som vill kunna byta processor om 3–4 år utan att behöva bygga om hela datorn.
Välj AM4 om:
- Du har en stram budget och vill ha så mycket gamingprestanda som möjligt per krona.
- Du bygger en kontors-PC eller streamingstation där extrem topprestanda inte är kritisk.
- Du redan äger DDR4-RAM och vill återanvända dem.
Välj AM5 om:
- Du vill bygga en dator som håller i många år (framtidssäkring).
- Du planerar att uppgradera till Zen 6 eller nyare generationer utan att byta moderkort.
- Du behöver de nyaste teknologierna som DDR5 och PCIe 5.0 för blixtsnabba NVMe-SSD:er.
| Scenario | Rekommenderad plattform | Typisk CPU-matchning |
|---|---|---|
| Budget Gaming | AM4 | Ryzen 5 5600 / 5700X3D |
| High-End Gaming | AM5 | Ryzen 7 7800X3D / 9000-serien |
| Kontor/Hemmabruk | AM4 | Ryzen 5 5500 |
| Content Creation | AM5 | Ryzen 9 7950X / 9950X |
När du har valt plattform är nästa steg att sammanställa de övriga komponenterna. Vi rekommenderar att följa vår konfigurerbara PC-guide för att säkerställa att nätaggregat och chassi passar till ditt valda moderkort.
Typiska fel vid val av AMD-moderkort
- Köp av DDR4-RAM till AM5: Ett mycket vanligt fel är att köpa billigare DDR4-minnen till ett AM5-moderkort. De två standarderna är fysiskt olika och kan inte bytas ut; AM5 kräver uteslutande DDR5.
- Överbetalning för X570/X670: Många köper de dyraste chipseten i tron att det ger mer hastighet (FPS) i spel. I verkligheten ger B550/B650 nästan identisk prestanda, såvida man inte specifikt behöver många PCIe-banor eller USB4.
- Ignorerar VRM-kvalitet på billiga kort: Vid köp av mycket billiga A320- eller A620-kort missas det ofta att VRM (spänningsregulatorerna) kan bli för varma vid användning av kraftfulla processorer, vilket leder till thermal throttling.
- Felaktigt storleksval (Formfaktor): Att köpa ett Micro-ATX-moderkort till ett stort ATX-chassi kan fungera, men det begränsar ofta antalet RAM-slots och M.2-platser jämfört med fulla ATX-modeller.
Vanliga frågor
AM4 vs AM5: Vilken plattform ska jag välja 2026?
Vilket AMD-moderkort ska jag välja för gaming?
Måste AM5 använda DDR5-RAM?
Vad är skillnaden mellan B650 och X870?
Är det värt att uppgradera från AM4 till AM5?
Kan jag använda en Ryzen 5000-processor på ett AM5-moderkort?
Vad betyder PCIe 5.0 på ett moderkort?
Hur länge stöder AMD AM5-plattformen?
Vilken AMD-plattform ska jag välja: AM4 eller AM5?
- Välj AM4 för maximal budgetvärde och billiga DDR4-RAM.
- Välj AM5 för framtidssäkring, DDR5-hastighet och support för nya CPU:er fram till 2029.