PC-krav för Star Wars Zero Company och Metal Gear Solid 4
För att köra Star Wars: Zero Company krävs minst en Nvidia GTX 1080 eller Radeon RX 5600 XT, medan Metal Gear Solid 4 (Master Collection Vol.2) kan köras på hårdvara ända ner till en GTX 1650. Denna guide går igenom alla tekniska specifikationer och hårdvarurekommendationer för båda titlarna.
Viktigaste punkterna
- Star Wars: Zero Company är en modern titel som kräver betydligt mer VRAM och SSD-utrymme än MGS4.
- Metal Gear Solid 4 PC-porten är optimerad för budgethårdvara, vilket gör den tillgänglig för äldre system.
- 32 GB RAM rekommenderas för Star Wars: Zero Company för att undvika prestandaflaskhalsar i komplexa scener.
Kort svar
Star Wars: Zero Company kräver minimum Windows 11 64-bit, en Intel Core i5-8400 CPU och en Nvidia GTX 1080 GPU med 50 GB ledigt SSD-utrymme (2026). Metal Gear Solid 4 är betydligt mindre krävande och kan köras på en Nvidia GTX 1650 med 34 GB SSD-utrymme (2026). För att uppnå 1440p i 60 FPS i Zero Company rekommenderas en RTX 3080 eller RX 7800 XT.
Rekommenderade produkter 2026
| Produkt | Pris | Lager | |
|---|---|---|---|
| 12.799,- SEK | Finns i lager - skickas samma vardag vid beställning före kl. 16.00 | Visa produkt | |
| 599,- SEK | I lager - leveranstid: 2-3 arbetsdagar, ved bestilling inden kl. 14.00 | Visa produkt |
Vad är systemkraven för Star Wars: Zero Company?
Star Wars: Zero Company kräver modern hårdvara med fokus på hög VRAM-kapacitet och snabbt lagringsutrymme för att fungera optimalt. Minimikraven inkluderar en Nvidia GTX 1080 eller Radeon RX 5600 XT, medan rekommenderade specifikationer pekar mot RTX 3080 eller RX 7800 XT för att uppnå stabil prestanda i högre upplösningar. Spelet kräver Windows 11 64-bit och stöder DirectX 12 (DirectX 12 är ett API som gör det möjligt för programvara att kommunicera direkt med grafikkortet).
| Komponent | Minimikrav | Rekommenderade krav (1440p/60 FPS) |
|---|---|---|
| Operativsystem | Windows 11 64-bit | Windows 11 64-bit |
| CPU | Intel Core i5-8400 / AMD Ryzen 5 2600X | Intel Core i7-10700K / AMD Ryzen 7 3700X |
| GPU | Nvidia GTX 1080 / Radeon RX 5600 XT | Nvidia RTX 3080 / Radeon RX 7800 XT |
| RAM | 16 GB | 32 GB |
| Lagringsutrymme | 50 GB SSD (2026) | 50 GB NVMe SSD |
Analys av minimikrav
Minimikraven är designade för att köra spelet i 1080p med låga till medium-inställningar. En användare med en Fcomputer Banshee II Gaming Dator - Intel i5 11400F - 16GB DDR4 - GeForce RTX 3050 6GB - 1TB SSD M.2 - Windows 11 installerat och klar kommer att kunna starta spelet, men kan uppleva begränsningar i komplexa områden på grund av VRAM.
Analys av rekommenderade krav
De rekommenderade kraven säkerställer en flytande upplevelse utan mikro-stuttering. Enligt data från EA Star Wars Zero Company System Requirements (2026) är 32 GB RAM nödvändiga för att undvika flaskhalsar, vilket är ett högt krav jämfört med tidigare titlar i serien.
Vad kräver Metal Gear Solid 4 på PC?
Metal Gear Solid 4 (Master Collection Vol.2) har mycket låga systemkrav då det är en port av en äldre titel, vilket gör det spelbart på nästan alla moderna budget-PC:s. Minimikraven kräver endast en Nvidia GTX 1650 och 34 GB ledigt SSD-utrymme (2026). Spelet är optimerat för att köras stabilt även på hårdvara från föregående generation, så länge det rör sig om en 64-bit Windows-installation.
| Komponent | Minimikrav (MGS4) | Ideal budgetkonfiguration |
|---|---|---|
| CPU | Intel Core i3 / AMD Ryzen 3 (äldre gen) | Intel Core i5 / AMD Ryzen 5 |
| GPU | Nvidia GTX 1650 (2026) | Nvidia RTX 3060 / RX 6600 |
| RAM | 8 GB | 16 GB |
| Lagringsutrymme | 34 GB SSD (2026) | 34 GB SSD |
Port-kvalitet och prestanda
MGS4 PC-porten fokuserar på stabilitet snarare än visuell överkonsumtion. För användare som önskar en stabil upplevelse utan att investera i high-end-utrustning är en Fcomputer Bushido I Gaming Dator - Intel i5 14400F - 16GB DDR4 - GeForce RTX 3060 12GB - 1TB SSD M.2 - Windows 11 installerat och klart att köra mer än tillräcklig för att köra detta spel på maximala inställningar.
Lagringsutrymme och laddningstider
Även om 34 GB är relativt lite i ett modernt sammanhang rekommenderas en SSD (Solid State Drive) för att eliminera långa laddningstider mellan kapitel. En HDD (Hard Disk Drive) kan medföra märkbara pauser under streaming av assets.
Hur påverkar upplösning och FPS prestandan?
Upplösningen har en direkt korrelation med GPU-belastningen, där 4K kräver markant mer VRAM än 1080p. För Star Wars: Zero Company är steget från 1080p till 1440p kritiskt; här krävs RTX 3080 eller RX 7800 XT för att hålla 60 FPS på höga inställningar (2026). Metal Gear Solid 4 är mindre känslig för upplösning, men saknar ofta officiella optimeringar för ultra-wide-skärmar i basversionen.
| Upplösning | Mål FPS | Rekommenderad GPU (Zero Company) | Rekommenderad GPU (MGS4) |
|---|---|---|---|
| 1080p | 60 FPS | RTX 3060 / RX 6700 XT | GTX 1650 |
| 1440p | 60 FPS | RTX 3080 / RX 7800 XT | RTX 3060 |
| 2160p (4K) | 30-60 FPS | RTX 4080 / RX 7900 XTX | RTX 3070 |
Uppskalningstekniker
För att uppnå högre FPS i Zero Company är användningen av DLSS (Deep Learning Super Sampling) eller FSR (FidelityFX Super Resolution) essentiell. Dessa tekniker renderar bilden i en lägre upplösning och uppskalar den via AI för att minska belastningen på GPU:n.
FPS-flaskhalsar
I Star Wars: Zero Company är CPU:n ofta flaskhalsen i stadsområden med många NPC:er, medan GPU:n dominerar i öppna landskap. En Fcomputer Warrior II Gaming Dator - Intel i9 14900KF - RGB vattenkylare - 64GB DDR5 - GeForce RTX 5090 32GB - 2TB SSD M.2 - Windows 11 installerad och körklart eliminerar dessa flaskhalsar fullständigt med sin kraftfulla i9-processor och RTX 5090.
Vad är skillnaden i teknik mellan de två spelen?
Den primära tekniska skillnaden ligger i motorn; Star Wars: Zero Company använder en modern engine med fokus på ray tracing, medan Metal Gear Solid 4 är en port av ett legacy-spel. Ray tracing (en teknik som simulerar ljusets fysiska beteende) kräver dedikerade RT-kärnor, som finns i RTX- och RX 6000/7000-serierna. MGS4 använder traditionell rasterisering, vilket förklarar de låga kraven.
| Funktion | Star Wars: Zero Company | Metal Gear Solid 4 (PC) |
|---|---|---|
| Ljussättning | Ray Tracing / Global Illumination | Statisk / Baked Lighting |
| Texturer | High-Res 4K Textures | Upscaled Legacy Textures |
| API | DirectX 12 | DirectX 11/12 (Wrapper) |
| RAM-krav | Höga (upp till 32 GB) | Låga (8-16 GB) |
Port-kvalitet och optimering
MGS4 är hyllad för att vara en stabil port som respekterar äldre hårdvara. Zero Company har fått kritik på Steam för sin minneshantering, där 32 GB RAM ofta känns som ett krav snarare än en rekommendation för att undvika stuttering.
Kontrollenheter och input
Båda spelen stöder tangentbord och mus, men MGS4 är designad för kontroller. För den bästa upplevelsen med båda titlarna kan man överväga Tillbehör för laptops och surfplattor om man spelar på en laptop, inklusive externa kontroller.
Vilken hårdvara rekommenderas för olika budgetar?
Hårdvaruvalet beror på om målet är att bara kunna starta spelen eller att köra dem i maximal kvalitet. För budgetanvändare är en maskin med RTX 3060 och 16 GB RAM tillräcklig för MGS4 och medium-inställningar i Zero Company. High-end-användare bör sikta på RTX 4080/5090 och minst 32 GB DDR5 RAM för att utnyttja ray tracing fullt ut.
| Budgetnivå | Rekommenderad CPU | Rekommenderad GPU | RAM |
|---|---|---|---|
| Budget | Ryzen 5 / Core i5 | RTX 3060 / RX 6600 | 16 GB |
| Mellanklass | Ryzen 7 / Core i7 | RTX 4070 / RX 7800 XT | 32 GB |
| High-End | Ryzen 9 / Core i9 | RTX 5090 / RX 7900 XTX | 64 GB |
Budgetuppsättning
För dem som önskar en färdig lösning utan att bygga själva är en Gamingdatorer under 20 000 kr en idealisk balanspunkt mellan pris och prestanda för dessa titlar.
High-end optimering
För att undvika termisk throttling (där hårdvaran sänker hastigheten för att undvika överhettning) vid maxinställningar är effektiv kylning essentiell. Detta gäller särskilt för RTX 5090-system, där TDP (Thermal Design Power) är mycket hög.
Organisering av hårdvara
När man uppgraderar till tyngre gamingstationer kan det vara nödvändigt med korrekt förvaring. Ett robust stativ och hylla för PC säkerställer att tunga chassin står stabilt och har optimalt luftflöde.
Typiska fel vid val av hårdvara till dessa spel
- Att ignorera SSD-kravet: Många installerar Star Wars: Zero Company på en gammal HDD, vilket leder till extremt långa laddningstider och 'texture popping', där objekt dyker upp försenat.
- Underskattning av RAM i Zero Company: Att nöja sig med 16 GB RAM kan leda till system-stuttering, då spelet aggressivt använder minnet för assets (2026).
- Köp av för svagt nätaggregat: Vid uppgradering till RTX 3080 eller högre glömmer vissa att uppgradera nätaggregatet, vilket resulterar i systemkrascher under hög belastning.
- Brist på drivrutinsuppdateringar: Särskilt för MGS4-porten är det kritiskt att ha de senaste GPU-drivrutinerna för att undvika krascher vid start av spelet.
- Överprioritering av CPU över GPU: I Zero Company ger en uppgradering från RTX 3060 till 3080 betydligt mer märkbar skillnad än ett byte från i7 till i9.
Vanliga frågor
Kan jag köra Star Wars: Zero Company på en bärbar dator?
Hur mycket utrymme kräver Metal Gear Solid 4 på PC?
Är 16 GB RAM tillräckligt för Star Wars: Zero Company?
Stöder MGS4 PC-versionen 4K-upplösning?
Vad är den bästa GPU:n för 1440p i Star Wars: Zero Company?
Kräver Metal Gear Solid 4 DirectX 12?
Varför kraschar mitt spel vid start av Zero Company?
Kan jag använda en PlayStation-kontroller till MGS4 på PC?
Vad är PC-kraven för Star Wars: Zero Company och Metal Gear Solid 4?
- Star Wars: Zero Company kräver minimum en GTX 1080/RX 5600 XT och 50 GB SSD, medan rekommenderade krav för 1440p är RTX 3080/RX 7800 XT.
- Metal Gear Solid 4 är betydligt lättare och kräver minimum en GTX 1650 och 34 GB SSD-utrymme.