HP Chromebox G3
mini Core i5 10310U 1.7 GHz - 8 GB - flash 64 GB
Processor
| Processortillverkare | Intel |
| Processorfamilj | Intel® Core™ i5 |
| Processorgenerering | 10:e generationens Intel® Core™ i5 |
| Processor | i5-10310U |
| Processorkärnor | 4 |
| Processortrådar | 8 |
| Processorboostfrekvens | 4,4 GHz |
| Processorfrekvens | 1,7 GHz |
| Processorns cache | 6 MB |
| Processorns cachetyp | L3 |
| Konfigurerbar TDP-upfrekvens | 2,2 GHz |
| Konfigurerbar TDP-up | 25 W |
| Konfigurerbar TDP-downfrekvens | 0,8 GHz |
| Konfigurerbar TDP-down | 10 W |
Minne
| Internminne | 8 GB |
| Typ av internminne | DDR4-SDRAM |
| Minneslayout | 2 x 4 GB |
| Minnesplatser | 2x SO-DIMM |
| Minne klockhastighet | 2666 MHz |
| Icke ECC | Ja |
| ECC | Nej |
Lagringsmedia
| Total lagringskapacitet | 64 GB |
| Lagringsmedia | eMMC |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Antal installerade lagringsenheter | 1 |
| Inbyggd kortläsare | Ja |
| Typ av minneskort | SD |
Grafiken
| Diskret grafikkort | Nej |
| Ombord grafikkort | Ja |
| Diskret grafikkortsmodell | Ej tillgänglig |
| Inbyggd grafikprocessor (GPU) | Intel |
| Familj av inbyggda grafikkort | Intel® UHD Graphics |
| Ombord grafikkort modell | Intel® UHD Graphics |
Nätverk
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 10,100,1000 Mbit/s |
| Kabelteknik | 10/100/1000Base-T(X) |
| Wi-Fi | Ja |
| Wi-Fi-standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN-styrenhet, tillverkare | Intel |
| WLAN-kontrollens modell | Intel Wi-Fi 6 AX201 |
| Antenntyp | 2x2 |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.0 |
Anslutningar
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 4 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)typ C-portar | 1 |
| USB-strömleverans | Ja |
| Alternativt läge för USB Typ-C DisplayPort | Ja |
| DVI-port | Nej |
| Antal HDMI-portar | 2 |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 1 |
| Uttag för mikrofon/linje in | Nej |
| Hörlursutgångar | 1 |
| Combo hörlurar / mikrofon-port | Ja |
Design
| Chassityp | Mini PC |
| Färgnamn | Gnistrande svart |
| Placeringar som kan användas | horisontell |
| Produktvikt (oz) | Ja |
| Produktens färg | Svart |
| Intel® vPro ™ plattformsberättigande | Nej |
| Ursprungsland | Kina |
Prestanda
| Positionering på marknaden | Everyday |
| Ljudchipp | Realtek ALC5662-CG |
| Lösenordsskydd | Ja; BIOS, Ström på, Användare |
| Produkttyp | Mini-PC |
Programvara
| Installerat operativsystem | ChromeOS |
Processor specialfunktioner
| Intel® Trusted Execution Technology | Ja |
| Intel® VT-x med utökad Sida Tabeller (EPT) | Ja |
| Inbäddade alternativ | Nej |
| Intel® 64 | Ja |
| Intel® Stable Image Platform Program (SIPP) | Ja |
| Intel Clear Video Technology | Ja |
| Idle stater | Ja |
| Intel® Flex minnesåtkomst | Ja |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Ja |
| CPU konfiguration (max) | 1 |
| Förstärkt Intel Speedstep Technology | Ja |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | Ja |
| Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Ja |
Special features
| HP segment | Business |
Strömtillförsel
| Strömförsörjning | 90 W |
Miljökrav
| Temperatur vid drift | 5 - 35 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 10 - 90% |
Certifikat
| Låg halogenhalt | Ja |
Hållbarhet
| Uppfyller hållbarhetskrav | Ja |
Vikt & dimension
| Bredd | 149,3 mm |
| Djup | 149,3 mm |
| Höjd | 40 mm |
| Vikt | 590 g |
| Förpackningens bredd | 235 mm |
| Låddjup | 190 mm |
| Förpackningens höjd | 110 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 790 g |
Förpackningens innehåll
| Kabel inkluderad | AC |
Övrigt
| Antalet lediga interna minnesplatser | 2 |