ASUS ROG CROSSHAIR X870E EXTREME
moderkort - ATX - Socket AM5 - AMD X870E
Processor
| Processortillverkare | AMD |
| Processorsockel | AM5-sockel |
| Kompatibla processorer | AMD Ryzen 7000 Series, AMD Ryzen 8000 Series, AMD Ryzen 9000 Series |
| Stödd processor uttag | AM5-sockel |
Minne
| Minnestyper som stöds | DDR5-SDRAM |
| Antal minnesplatser | 4 |
| Minnesplatser, typ | DIMM |
| Minneskanaler | Dubbla kanaler |
| ECC-kompatibilitet | ECC & icke-ECC |
| Maximalt internminne | 256 GB |
| Obuffrat minne | Ja |
Lagringskontroll
| Typer av lagringsenheter som stöds | HDD & SSD |
| Lagringsenhetsgränssnitt som stöds | M.2, SATA III, SlimSAS |
| Antal lagringsenheter som stöds | 10 |
| RAID-stöd | Ja |
| RAID-nivåer | 0, 1, 5, 10 |
Grafiken
| Stöd för parallellprocessteknik | Stöds inte |
| Ombord grafikkort | Nej |
Internal I/O
| USB 2.0 anslutning | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)-anslutningar | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)-anslutningar | Ja |
| USB 3.2 Gen 2x2-anslutningar | Ja |
| Antal SATA III kontakter | 4 |
| Ljudanslutning på framsidan | Ja |
| Kontakter på framsidan | Ja |
| ATX strömkontakt (24-pin) | Ja |
| CPU-fläktsanslutning | Ja |
| Antal anslutningar för fläktar | 2 |
| EPS strömkontakt (8-polig) | Ja |
| 12V-kontakt | Ja |
| RGB LED stiftlist | Ja |
Anslutningsmöjligheter
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) typ A-portar | 8 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) typ C-portar | 2 |
| USB 4 Gen 3x2, antal portar | 2 |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 2 |
| Antal PS/2-portar | Ja |
| Antal HDMI-portar | Ja |
| S/PDIF-utgång | Ja |
| WiFi-AP antennuttag | Ja |
Nätverk
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Typ av ethernet-gränssnitt | 5 Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi | Ja |
| Wi-Fi-standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.4 |
Egenskaper
| Moderkortets chipset | AMD X870E |
| Ljudchipp | Realtek ALC4082 |
| Ljudutgångskanaler | 7.1 kanaler |
| Produktens färg | Svart |
| Komponent för | PC |
| Moderkort formfaktor | Utökad ATX |
| Moderkort, chipsetfamilj | AMD |
| Windows-operativsystem som stöds | Windows 11 |
Expansionsplatser
| PCI Express x16 (Gen 4.x) platser | 2 |
| PCI Express x16 (Gen 5.x) platser | 2 |
| Antal M.2 (M)-platser | 5 |
| 1:a M.2 största nyckelstorlek | 22110 |
| 1:a M.2 högsta PCI Express-generation | 5.0 |
| 2:a M.2 största nyckelstorlek | 2280 |
| 2:a M.2 högsta PCI Express-generation | 5.0 |
| 3:e M.2 största nyckelstorlek | 22110 |
| 3:e M.2 högsta PCI Express-generation | 5.0 |
| 4:e M.2 största nyckelstorlek | 22110 |
| 4:e M.2 högsta PCI Express-generation | 4.0 |
| 5:e M.2 största nyckelstorlek | 22110 |
| 5:e M.2 högsta PCI Express-generation | 4.0 |
BIOS
| BIOS-typ | UEFI AMI |
| BIOS minnesstorlek | 512 mbit |
Förpackning
| Förpackningens bredd | 380 mm |
| Låddjup | 320 mm |
| Förpackningens höjd | 125 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 5,66 kg |
Vikt & dimension
| Bredd | 305 mm |
| Djup | 277 mm |
Förpackningens innehåll
| Antenn ingår | Ja |
| Kabel inkluderad | SATA |
| Drivrutiner medföljer | Ja |
Övrigt
| Ljudutgång | <strong>ROG SupremeFX 7.1 Surround Sound High Definition Audio CODEC ALC4082*</strong><br /> - Impedance sense for front and rear headphone outputs<br /> - Supports: Jack-detection, Multi-streaming, Front Panel MIC Jack-retasking<br /> - High quality 120 dB SNR stereo playback output and 110 dB SNR recording input<br /> - Supports up to 32-Bit/384 kHz playback on front panel<br /><strong>Audio Features </strong><br />- SupremeFX Shielding Technology <br />- ESS<sup>®</sup> ES9219 QUAD DAC<br />- LED-illuminated audio jacks<br />- Rear optical S/PDIF out port<br />- Premium audio capacitors<br />* A chassis with an HD audio module in the front panel is required to support 7.1 Surround Sound audio output.<br />** The LINE OUT port on the rear panel does not support spatial audio. If you wish to use spatial audio, make sure to connect your audio output device to the audio jack on the front panel of your chassis or use a USB interface audio device. |
| Grafikutgång | 1 x HDMITM port**<br />2 x USB4® (40Gbps) ports support USB Type-C<sup>®</sup> display outputs***<br />* Graphics specifications may vary between CPU types. Please refer to AMD CPU specifications.<br />** Supports 4K@60Hz as specified in HDMI 2.1.<br />*** Supports max. 4K@60Hz as specified in DisplayPort 1.4a<br />**** VGA resolution support depends on processors' or graphic cards' resolution. |
| Andra funktioner | 4 x DIMM slots, max. 256GB, DDR5 <br /> Supports up to<br /> 8200+MT/s(OC) with Ryzen™ 9000 Series Processors,<br /> 9000+MT/s(OC) with Ryzen™ 8000 Series Processors,<br /> 8000+MT/s(OC) with Ryzen™ 7000 Series Processors,<br /> ECC and Non-ECC, Un-buffered DIMM*<br />Dual Channel Memory Architecture<br />Supports AMD Extended Profiles for Overclocking (EXPO™)<br />ASUS Enhanced Memory Profile (AEMP)<br />NitroPath DRAM Technology<br />*Supported memory types, data rate (speed), and number of DRAM modules vary depending on the CPU and memory configuration, for more information please refer to CPU/Memory Support list under theSupport tab of product information site or visit https://www.asus.com/support/download-center/.<br />* Non-ECC, un-buffered DDR5 memory supports On-Die ECC function. |
| Speciella egenskaper | <strong>Supports up to 5 x M.2 slots and 1 x SlimSAS connector and 4 x SATA 6Gb/s ports*</strong><br /><strong>AMD Ryzen™ 9000 & 7000 Series Desktop Processors</strong><br />M.2_1 slot (Key M), type 2242/2260/2280/22110 (supports PCIe 5.0 x4 mode)<br />M.2_2 slot (Key M), type 2242/2260/2280 (supports PCIe 5.0 x4 mode)**<br />M.2_3 slot (Key M), type 2242/2260/2280/22110 (supports PCIe 5.0 x4 mode)**<br /><strong>AMD Ryzen™ 8000 Series Desktop Processors</strong><br />M.2_1 slot (Key M), type 2242/2260/2280/22110 (supports PCIe 4.0 x4 mode)<br />M.2_2 slot (Key M), type 2242/2260/2280 (Not supports)<br />M.2_3 slot (Key M), type 2242/2260/2280/22110 (Not supports)<br /><strong>AMD X870E Chipset</strong><br />DIMM.2_1 slot (Key M) via ROG Q-DIMM.2, type 2230/2242/2260/2280/22110 (supports PCIe 4.0 x4 mode)<br />DIMM.2_2 slot (Key M) via ROG Q-DIMM.2, type 2230/2242/2260/2280/22110 (supports PCIe 4.0 x4 mode)<br />SlimSAS connector supports PCIe 4.0 x4 mode via an SFF-8654 adapter cable. The cable is purchased separately.<br />4 x SATA 6Gb/s ports<br />* Specifications vary by CPU types.<br />** When M.2_2 is enabled, but M.2_3 is not in use, PCIEX16_1 will run in x8 mode and PCIEX16_2 will be disabled.<br />** When M.2_3 is enabled, but M.2_2 is not in use, PCIEX16_1 will run in x8 mode and PCIEX16_2 will run in x4 mode.<br />** When both M.2_2 and M.2_3 are enabled, PCIEX16_1 will run in x8 mode and PCIEX16_2 will be disabled. |