QNAP TS-1673AU-RP - NAS-server
Lagringsmedia
| Lagringsenhetens kapacitet | 0 GB |
| Lagringsenhetsgränssnitt som stöds | Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storlekar som stöds på lagringsenhet | 2.5,3.5" |
| RAID-stöd | Ja |
| RAID-nivåer | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60, JBOD |
| Online RAID-migrering | Ja |
| Online RAID-expansion | Ja |
| RAID-återuppbyggnad | Ja |
| Hårddiskplatser med hotswap-funktion | Ja |
| Filsystem som stöds | FAT32, HFS+, NTFS, ext3, ext4 |
| Lagringsenheter installerade | Ja |
| Total installerad lagringskapacitet | 0 TB |
| Antal lagringsenheter som stöds | 16 |
| Typ av installerad lagringsenhet | Nej |
| Typer av lagringsenheter som stöds | HDD & SSD |
| Sökning efter dåliga block | Ja |
Processor
| Processortillverkare | AMD |
| Processorgenerering | AMD Ryzen Embedded V1000 Series |
| Processorfamilj | Ryzen Embedded |
| Processor | V1500B |
| Processorfrekvens | 2,2 GHz |
| Processorkärnor | 4 |
| Processortrådar | 8 |
| L2-cache | 2 MB |
| L3-cache | 4 MB |
| Ombord grafikkort modell | Ej tillgänglig |
Minne
| Internminne | 16 GB |
| Typ av internminne | DDR4 |
| Maximal RAM som stöds | 32 GB |
| Minnets formfaktor | UDIMM |
| Minnesplatser | 2 |
| Flashminne | 5000 MB |
Nätverk
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| DHCP-klient | Ja |
| DHCP-server | Ja |
| Jumbo Frames stöd | Ja |
| iSCSI-stöd | Ja |
| Dynamisk DNS (DDNS) | Ja |
Anslutningar
| USB-port | Ja |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 1 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) typ A-portar | 1 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) typ C-portar | 2 |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 2 |
Design
| Chassityp | Rack (3U) |
| Kylning typ | Aktiv |
| Produktens färg | Svart, Grå |
| Antal fläktar | 3 fläkt/-ar |
| Fläktdiameter | 8 cm |
| LED-indikatorer | HDD, LAN, Energiljus, Status, USB |
Prestanda
| Modell | NAS |
| Enhetsklass | Små och Medelstora Företag |
| Säkerhetskopieringsfunktion | Ja |
| Typer av säkerhetskopiering | Cloud, iSCSI LUN |
| Alarm | Ja |
| Flerspråkig support | Ja |
| Tredjepartsstöd | Ja |
| Snapshot | Ja |
| Webbaserad adminstraion | Ja |
| På / av-knapp | Ja |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Ja |
| Åtkomstkontrollista (ACL) | Ja |
| Kryptering/säkerhet | 256-bit AES, FIPS 140-2, HTTPS, SNMPv3, SSH, SSL/TLS |
| Återställningsknapp | Ja |
| Stöd för S.M.A.R.T. | Ja |
| Inbyggd iTunes-server | Ja |
| Hot spare-disk | Ja |
| Systemlogg | Ja |
| Webbläsare stöds | Apple Safari 7+, Google Chrome, Microsoft Internet Explorer 10+, Mozilla Firefox |
| Delad mapp | CIFS/SMB |
| Inbyggd FTP-server | Ja |
Programvara
| Installerat operativsystem | QNAP QTS |
| Operativsystemversion | 5,0,0 |
| Windows-operativsystem som stöds | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Linux operativsystem som stöds | Ja |
| Mac-operativsystem som stöds | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina |
| Serveroperativsystem som stöds | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2008 R2 x64, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2012 R2 x64, Windows Server 2012 x64, Windows Server 2016, Windows Server 2016 x64, Windows Server 2019 |
| Andra operativsystem som stöds | Solaris 10 |
Strömtillförsel
| Strömförsörjning plats | Inbyggd |
| Nätaggregatets effekt | 550 W |
| Antal strömförsörjningsaggregat | 2 |
| Strömförbrukning (vanlig) | 97,34 W |
| Strömförbrukning i väntläge | 47,75 W |
| AC-inspänning | 100 - 240 V |
| Växelström Frekvens | 50 - 60 hz |
| Fan spänning | 12 V |
Vikt & dimension
| Bredd | 430 mm |
| Djup | 371 mm |
| Höjd | 132 mm |
| Vikt | 12 kg |
| Förpackningens bredd | 595 mm |
| Låddjup | 593 mm |
| Förpackningens höjd | 305 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 17,1 kg |
Förpackningens innehåll
| Kabel inkluderad | AC, LAN (RJ-45) |
| Antal skruvar | 64 |
| Förpackningstyp | Låda |
Miljökrav
| Temperatur vid drift | 0 - 40 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 5 - 95% |
| Temperaturintervall (förvaring) | -20 - 70 ° C |
Logistikdata
| Harmonized System (HS)-kod | 84714100 |
Övrigt
| Garantiperiod | 3 År |