QNAP TS-h1090FU - NAS-server
Lagringsmedia
| Lagringsenhetens kapacitet | 0 GB |
| Lagringsenhetsgränssnitt som stöds | U.2 |
| Storlekar som stöds på lagringsenhet | 2.5" |
| Typ av systemenhet | SSD |
| RAID-stöd | Ja |
| RAID-nivåer | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60, JBOD |
| Online RAID-migrering | Ja |
| Online RAID-expansion | Ja |
| RAID-återuppbyggnad | Ja |
| Hårddiskplatser med hotswap-funktion | Ja |
| Filsystem som stöds | HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| Lagringsenheter installerade | Nej |
| Total installerad lagringskapacitet | 0 TB |
| Antal lagringsenheter som stöds | 10 |
| Typ av installerad lagringsenhet | Nej |
| Typer av lagringsenheter som stöds | SSD |
| Diskgenomgång | Ja |
| Sökning efter dåliga block | Ja |
Processor
| Processortillverkare | AMD |
| Processorfamilj | EPYC |
| Processor | 7232P |
| Processorfrekvens | 3,1 GHz |
| Processorboostfrekvens | 3,2 GHz |
| Processorkärnor | 8 |
| Processortrådar | 16 |
Minne
| Internminne | 64 GB |
| Typ av internminne | DDR4 |
| Maximal RAM som stöds | 1 TB |
| Minnesplatser | 12 |
| ECC | Ja |
| Minnets formfaktor | RDIMM |
| Flashminne | 5000 MB |
Nätverk
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 10,100,1000,2500,25000 Mbit/s |
| DHCP-klient | Ja |
| Jumbo Frames stöd | Ja |
| iSCSI-stöd | Ja |
| Wake-on-LAN förberedd | Ja |
| Dynamisk DNS (DDNS) | Ja |
Anslutningar
| USB-port | Ja |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 3 |
| Fiberportar kvantitet | 2 |
| Fiberoptiska kontakten | SFP28 |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 2 |
| Samtidiga anslutningar | 10000 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) platser | 2 |
Design
| Chassityp | Rack (1U) |
| Kylning typ | Aktiv |
| Produktens färg | Svart, Grå |
| Antal fläktar | 5 fläkt/-ar |
| Fläktdiameter | 6 cm |
| LED-indikatorer | Ja |
Prestanda
| Modell | NAS |
| Enhetsklass | Stor företagsverksamhet |
| Säkerhetskopieringsfunktion | Ja |
| Typer av säkerhetskopiering | Cloud, iSCSI LUN |
| Alarm | Ja |
| Flerspråkig support | Ja |
| Snapshot | Ja |
| Diskavsökning | Ja |
| Åtkomstkontrollista (ACL) | Ja |
| Återställningsknapp | Ja |
| På / av-knapp | Ja |
| Webbläsare stöds | Apple Safari, Google Chrome, Microsoft Edge, Mozilla Firefox |
| Systemlogg | Ja |
| Stöd för S.M.A.R.T. | Ja |
Programvara
| Installerat operativsystem | QuTS hero |
| Operativsystemversion | ZFS-based |
| Windows-operativsystem som stöds | Ja |
| Linux operativsystem som stöds | Ja |
| Mac-operativsystem som stöds | Ja |
| Serveroperativsystem som stöds | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
Strömtillförsel
| Strömförsörjning plats | Inbyggd |
| Nätaggregatets effekt | 550 W |
| Antal strömförsörjningsaggregat | 2 |
| Stöd för redundant strömförsörjning (RPS) | Ja |
| Strömförbrukning (vanlig) | 157,97 W |
| AC-inspänning | 100 - 240 V |
Vikt & dimension
| Bredd | 430 mm |
| Djup | 580 mm |
| Höjd | 44 mm |
| Vikt | 10,3 kg |
| Förpackningens bredd | 561 mm |
| Låddjup | 763 mm |
| Förpackningens höjd | 170 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 13,3 kg |
Förpackningens innehåll
| Kabel inkluderad | AC, LAN (RJ-45) |
| Antal strömkablar | 1 |
| Rackmonteringssats | Ja |
| Antal skruvar | 40 |
| Nyckel till hårddiskbricka ingår | Ja |
| Förpackningstyp | Låda |
Miljökrav
| Temperatur vid drift | 0 - 40 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 5 - 95% |
| Temperaturintervall (förvaring) | -20 - 70 ° C |
Övrigt
| Garantiperiod | 5 År |