QNAP TS-h886 - NAS-server
Lagringsmedia
| Lagringsenhetsgränssnitt som stöds | M.2, Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storlekar som stöds på lagringsenhet | 2.5,3.5,M.2 |
| Antal M.2 (M & B) kortplatser | 2 |
| RAID-stöd | Ja |
| RAID-nivåer | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60, JBOD |
| Online RAID-expansion | Ja |
| RAID-återuppbyggnad | Ja |
| Hårddiskplatser med hotswap-funktion | Ja |
| Filsystem som stöds | FAT32, HFS+, NTFS, ZFS, exFAT, ext3, ext4 |
| Lagringsenheter installerade | Nej |
| Total installerad lagringskapacitet | 0 TB |
| Antal lagringsenheter som stöds | 8 |
| Typ av installerad lagringsenhet | Nej |
| Typer av lagringsenheter som stöds | HDD & SSD |
| Sökning efter dåliga block | Ja |
| Diskgenomgång | Ja |
Processor
| Processortillverkare | Intel |
| Processorfamilj | Intel® Xeon® D |
| Processor | D-1602 |
| Processorfrekvens | 2,6 GHz |
| Processorboostfrekvens | 3,2 GHz |
| Processorkärnor | 4 |
| Processortrådar | 8 |
| Processorns cache | 6 MB |
| CPU konfiguration (max) | 1 |
Minne
| Internminne | 8 GB |
| Typ av internminne | DDR4 |
| Maximal RAM som stöds | 128 GB |
| Minnesplatser | 4 |
| ECC | Ja |
| Minnets formfaktor | UDIMM |
| Flashminne | 5000 MB |
Nätverk
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| DHCP-server | Ja |
| Jumbo Frames stöd | Ja |
| iSCSI-stöd | Ja |
| Wake-on-LAN förberedd | Ja |
| Stöd för nätverksprotokoll | IPv4, IPv6 |
| Dynamisk DNS (DDNS) | Ja |
Anslutningar
| USB-port | Ja |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 3 |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 4 |
| Samtidiga anslutningar | 10000 |
| PCI Express x8 (Gen 3.x)-kortplatser | 2 |
Design
| Chassityp | Tower |
| Kylning typ | Aktiv |
| Produktens färg | Svart |
| Antal fläktar | 3 fläkt/-ar |
| Fläkdiameter 2 | 9 cm |
| Fläktdiameter | 8 cm |
| LED-indikatorer | M.2, Status, System, USB |
| Inbyggd display | Ja |
| Skärmtyp | LCD |
| Produktvikt (oz) | Ja |
| Typ av kabellåsanslutning | Kensington |
Prestanda
| Modell | NAS |
| Enhetsklass | Hem och Hemmakontor |
| Säkerhetskopieringsfunktion | Ja |
| Typer av säkerhetskopiering | USB-enhet, iSCSI LUN |
| Alarm | Ja |
| Flerspråkig support | Ja |
| Snapshot | Ja |
| Lednings Protokoll | SNMP 2/3 |
| Webbaserad adminstraion | Ja |
| Återställningsknapp | Ja |
| På / av-knapp | Ja |
| Hot spare-disk | Ja |
| Kryptering/säkerhet | 256-bit AES, AES, FIPS 140-2, HTTPS, SSH, SSL/TLS |
| Stöd för S.M.A.R.T. | Ja |
| Delad mapp | CIFS/SMB |
| Inbyggd FTP-server | Ja |
| Åtkomstkontrollista (ACL) | Ja |
| USB-kopieringsfunktion | Ja |
| Systemlogg | Ja |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Ja |
| Webbläsare stöds | Apple Safari, Google Chrome, Microsoft Edge, Mozilla Firefox |
| Diskavsökning | Ja |
Programvara
| Installerat operativsystem | QuTS hero |
| Operativsystemversion | h4.5.1 |
| Windows-operativsystem som stöds | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Linux operativsystem som stöds | CentOS 7.0, SuSE Linux 12.0, SuSE Linux 12.3, SuSE Linux 15, Ubuntu 14.04 |
| Mac-operativsystem som stöds | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Serveroperativsystem som stöds | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Andra operativsystem som stöds | IBM AIX 7.1, IBM AIX 7.2, Solaris 10 |
Strömtillförsel
| Strömförsörjning plats | Inbyggd |
| Nätaggregatets effekt | 250 W |
| Strömförbrukning (vanlig) | 75,79 W |
| AC-inspänning | 100 - 240 V |
Vikt & dimension
| Bredd | 292,8 mm |
| Djup | 319,8 mm |
| Höjd | 231,9 mm |
| Vikt | 8,5 kg |
| Förpackningens bredd | 400 mm |
| Låddjup | 430 mm |
| Förpackningens höjd | 350 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 10,3 kg |
Förpackningens innehåll
| Kabel inkluderad | AC, LAN (RJ-45) |
| Antal strömkablar | 1 |
| Snabbinstallationsguide | Ja |
| Antal skruvar | 36 |
| Nyckel till hårddiskbricka ingår | Ja |
| Förpackningstyp | Låda |
Processor specialfunktioner
| Intel® VT-x med utökad Sida Tabeller (EPT) | Ja |
| Inbäddade alternativ | Nej |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Ja |
| Intel® 64 | Ja |
| Intel® QuickAssist Technology | Nej |
| Execute Disable Bit-säkerhet | Ja |
| Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Ja |
| Intel® TSX-NI | Ja |
| Intel® Trusted Execution Technology | Ja |
| Idle stater | Ja |
| Förstärkt Intel Speedstep Technology | Ja |
Miljökrav
| Temperatur vid drift | 0 - 40 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 5 - 95% |
| Temperaturintervall (förvaring) | -20 - 70 ° C |
Övrigt
| Fiberkanal | Ja |
| Garantiperiod | 3 År |