QNAP TVS-H674 - NAS-server
Lagringsmedia
| Lagringsenhetens kapacitet | 0 GB |
| Lagringsenhetsgränssnitt som stöds | M.2, Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storlekar som stöds på lagringsenhet | 2.5,3.5,M.2 |
| Antal M.2 (M & B) kortplatser | 2 |
| RAID-stöd | Ja |
| RAID-nivåer | 0, 1, 5, 6, 10, 50, JBOD |
| RAID-återuppbyggnad | Ja |
| Hårddiskplatser med hotswap-funktion | Ja |
| Filsystem som stöds | FAT32, HFS+, NTFS, ZFS, exFAT, ext3, ext4 |
| Lagringsenheter installerade | Nej |
| Total installerad lagringskapacitet | 0 TB |
| Antal lagringsenheter som stöds | 6 |
| Typ av installerad lagringsenhet | Nej |
| Typer av lagringsenheter som stöds | HDD & SSD |
| Automatisk återuppbyggnad | Ja |
| Diskgenomgång | Ja |
Processor
| Processortillverkare | Intel |
| Processorgenerering | 12:e generationens Intel® Core™ i5 |
| Processorfamilj | Intel® Core™ i5 |
| Processor | i5-12400 |
| Processorfrekvens | 2,5 GHz |
| Processorboostfrekvens | 4,4 GHz |
| Processorkärnor | 6 |
| Processortrådar | 12 |
| Processorns cache | 18 MB |
| L2-cache | 7,5 MB |
| Busstyp | DMI4 |
| CPU konfiguration (max) | 1 |
| Ombord grafikkort modell | Intel UHD Graphics 730 |
Minne
| Internminne | 32 GB |
| Typ av internminne | DDR4 |
| Maximal RAM som stöds | 64 GB |
| Minnesplatser | 2 |
| Minnets formfaktor | SO-DIMM |
| Flashminne | 5000 MB |
Nätverk
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| DHCP-server | Ja |
| Jumbo Frames stöd | Ja |
| iSCSI-stöd | Ja |
| Wake-on-LAN förberedd | Ja |
| Dynamisk DNS (DDNS) | Ja |
| Stöd för nätverksprotokoll | IPv4, IPv6 |
Anslutningar
| USB-port | Ja |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) typ A-portar | 2 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) typ C-portar | 1 |
| Antal HDMI-portar | 1 |
| HDMI-version | 1.4b |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 2 |
| Samtidiga anslutningar | 25000 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) platser | 1 |
Design
| Chassityp | Tower |
| Kylning typ | Aktiv |
| Produktens färg | Svart |
| Antal fläktar | 3 fläkt/-ar |
| Fläkdiameter 2 | 6 cm |
| Fläktdiameter | 9,2 cm |
| Låsbara hårddiskfack | Ja |
| LED-indikatorer | HDD, LAN, M.2, Status, USB |
| Inbyggd display | Ja |
| Skärmtyp | LCD |
| Produktvikt (oz) | Ja |
| Typ av kabellåsanslutning | Kensington |
Prestanda
| Modell | NAS |
| Enhetsklass | Små och Medelstora Företag |
| Säkerhetskopieringsfunktion | Ja |
| Typer av säkerhetskopiering | Cloud, USB-enhet, iSCSI LUN |
| Alarm | Ja |
| Flerspråkig support | Ja |
| Antal användare | 16000 användare (er) |
| Tredjepartsstöd | Ja |
| Snapshot | Ja |
| Lednings Protokoll | SNMP V2/V3 |
| Behörighetskontroll för delade mappar | Ja |
| Webbaserad adminstraion | Ja |
| Inbyggd FTP-server | Ja |
| Systemlogg | Ja |
| Diskavsökning | Ja |
| På / av-knapp | Ja |
| Åtkomstkontrollista (ACL) | Ja |
| USB-kopieringsfunktion | Ja |
| Kryptering/säkerhet | FIPS 140-2, HTTPS, SNMPv2, SNMPv3, SSH |
| Säkerhetskopieringsknapp | Ja |
| Delad mapp | Thick, Thin |
| Stöd för S.M.A.R.T. | Ja |
| Återställningsknapp | Ja |
| Webbläsare stöds | Apple Safari (latest version), Google Chrome (latest version), Microsoft Edge (latest version), Mozilla Firefox (latest version) |
| Hot spare-disk | Ja |
Programvara
| Installerat operativsystem | QuTS hero |
| Operativsystemversion | h5.0.0 |
| Windows-operativsystem som stöds | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64 |
| Linux operativsystem som stöds | Ubuntu 14.04, CentOS 7.0, openSUSE 12.1, openSUSE 12.2 |
| Mac-operativsystem som stöds | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey |
| Serveroperativsystem som stöds | Windows Server 2019, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2012 |
| Andra operativsystem som stöds | Solaris 10, IBM AIX 7.1 |
Strömtillförsel
| Strömförsörjning plats | Inbyggd |
| Nätaggregatets effekt | 250 W |
| Antal strömförsörjningsaggregat | 1 |
| Strömförbrukning (vanlig) | 79,363 W |
| Strömförbrukning i väntläge | 39,911 W |
| AC-inspänning | 100 - 240 V |
| Fan spänning | 12 V |
Vikt & dimension
| Bredd | 264,3 mm |
| Djup | 280,8 mm |
| Höjd | 188,2 mm |
| Vikt | 6,55 kg |
| Förpackningens bredd | 295 mm |
| Låddjup | 390 mm |
| Förpackningens höjd | 417 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 7,89 kg |
Förpackningens innehåll
| Kabel inkluderad | AC, LAN (RJ-45) |
| Antal strömkablar | 1 |
| Snabbinstallationsguide | Ja |
| Antal skruvar | 42 |
| Nyckel till hårddiskbricka ingår | Ja |
| Förpackningstyp | Låda |
Processor specialfunktioner
| Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Ja |
| Intel® VT-x med utökad Sida Tabeller (EPT) | Ja |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Ja |
| Förstärkt Intel Speedstep Technology | Ja |
| Execute Disable Bit-säkerhet | Ja |
| Intel® 64 | Ja |
| Idle stater | Ja |
| Inbäddade alternativ | Nej |
Miljökrav
| Temperatur vid drift | 0 - 40 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 5 - 95% |
| Temperaturintervall (förvaring) | -20 - 70 ° C |
Övrigt
| Garantiperiod | 3 År |
| Fiberkanal | Ja |