QNAP TVS-H874 - NAS-server
Lagringsmedia
| Lagringsenhetsgränssnitt som stöds | Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storlekar som stöds på lagringsenhet | 2.5,3.5,M.2 |
| Antal M.2 (M & B) kortplatser | 2 |
| RAID-stöd | Ja |
| RAID-nivåer | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60, JBOD |
| Online RAID-expansion | Ja |
| RAID-återuppbyggnad | Ja |
| Hårddiskplatser med hotswap-funktion | Ja |
| Filsystem som stöds | FAT32, HFS+, NTFS, ZFS, exFAT, ext3, ext4 |
| Lagringsenheter installerade | Nej |
| Total installerad lagringskapacitet | 0 TB |
| Antal lagringsenheter som stöds | 8 |
| Typ av installerad lagringsenhet | Nej |
| Typer av lagringsenheter som stöds | HDD & SSD |
| Diskgenomgång | Ja |
Processor
| Processortillverkare | Intel |
| Processorfamilj | Intel® Core™ i9 |
| Processorkärnor | 16 |
| Processortrådar | 24 |
| Ombord grafikkort modell | Intel UHD Graphics 770 |
Minne
| Internminne | 64 GB |
| Typ av internminne | DDR4 |
| Maximal RAM som stöds | 64 GB |
| Minnesplatser | 2 |
| Minnets formfaktor | SO-DIMM |
| Flashminne | 5000 MB |
Nätverk
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 10,100,1000,2500,10000 Mbit/s |
| Datahastighet för Ethernet LAN som stöds (max) | 10000 Mbit/s |
| DHCP-server | Ja |
| Jumbo Frames stöd | Ja |
| iSCSI-stöd | Ja |
| Wake-on-LAN förberedd | Ja |
| Stöd för nätverksprotokoll | IPv4, IPv6 |
| Dynamisk DNS (DDNS) | Ja |
Anslutningar
| USB-port | Ja |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) typ A-portar | 2 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) typ C-portar | 1 |
| Antal HDMI-portar | 1 |
| HDMI-version | 1.4b |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 4 |
| Samtidiga anslutningar | 3500 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) platser | 1 |
Design
| Chassityp | Tower |
| Kylning typ | Aktiv |
| Produktens färg | Svart |
| Antal fläktar | 3 fläkt/-ar |
| Fläktdiameter | 12 cm |
| Fläkdiameter 2 | 6 cm |
| LED-indikatorer | HDD, LAN, M.2, Status, USB |
| Inbyggd display | Ja |
| Skärmtyp | LCD |
| Produktvikt (oz) | Ja |
| Typ av kabellåsanslutning | Kensington |
Prestanda
| Modell | NAS |
| Enhetsklass | Små och Medelstora Företag |
| Säkerhetskopieringsfunktion | Ja |
| Typer av säkerhetskopiering | USB-enhet, iSCSI LUN |
| Alarm | Ja |
| Flerspråkig support | Ja |
| Snapshot | Ja |
| Lednings Protokoll | SNMP V2, V3 |
| Inbyggd FTP-server | Ja |
| Hot spare-disk | Ja |
| USB-kopieringsfunktion | Ja |
| Åtkomstkontrollista (ACL) | Ja |
| Stöd för S.M.A.R.T. | Ja |
| Delad mapp | Thick, Thin |
| Återställningsknapp | Ja |
| Kryptering/säkerhet | 256-bit AES, FIPS 140-2, SSH, TLS |
| På / av-knapp | Ja |
| Webbläsare stöds | Apple Safari, Google Chrome, Microsoft Edge, Mozilla Firefox |
| Diskavsökning | Ja |
| Systemlogg | Ja |
Programvara
| Installerat operativsystem | QuTS hero |
| Operativsystemversion | h5.0.0 |
| Windows-operativsystem som stöds | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Linux operativsystem som stöds | CentOS 7.0, SuSE Linux 12.0, SuSE Linux 12.3, SuSE Linux 15, Ubuntu 14.04 |
| Mac-operativsystem som stöds | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Serveroperativsystem som stöds | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Andra operativsystem som stöds | IBM AIX 7.1, IBM AIX 7.2, Solaris 10 |
Strömtillförsel
| Strömförsörjning plats | Inbyggd |
| Nätaggregatets effekt | 350 W |
| Antal strömförsörjningsaggregat | 1 |
| Strömförbrukning (vanlig) | 96,247 W |
| Strömförbrukning i väntläge | 72,331 W |
| AC-inspänning | 100 - 240 V |
Vikt & dimension
| Bredd | 329,3 mm |
| Djup | 280,8 mm |
| Höjd | 188,2 mm |
| Vikt | 7,06 kg |
| Förpackningens bredd | 295 mm |
| Låddjup | 390 mm |
| Förpackningens höjd | 417 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 8,99 kg |
Förpackningens innehåll
| Kabel inkluderad | AC, LAN (RJ-45) |
| Antal strömkablar | 1 |
| Snabbinstallationsguide | Ja |
| Antal skruvar | 56 |
| Nyckel till hårddiskbricka ingår | Ja |
| Förpackningstyp | Låda |
Miljökrav
| Temperatur vid drift | 0 - 40 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 5 - 95% |
| Temperaturintervall (förvaring) | -20 - 70 ° C |
Övrigt
| Fiberkanal | Ja |
| Garantiperiod | 3 År |