Thermaltake Strømforsyning
150 mm - 86 mm - 140 mm
Strömtillförsel
| Total effekt | 1000 W |
| Kombinerad effekt (+3,3 V) | 100 W |
| Kombinerad effekt (+12 V) | 999,6 W |
| AC-inspänning | 100 - 240 V |
| Växelström Frekvens | 50 - 60 Hz |
| Ingående ström | 10 - 15 A |
| Power Factor Correction (PFC) typ | Aktiv |
| Hålltid | 17 ms |
| Power Good-signalsfördröjning | 100 - 250 ms |
Prestanda
| 80 plus-certifiering | 80 PLUS Gold |
| Kullagertyp | Hydraulic bearing |
| Tyst läge | Ja |
| ATX-version | 3,1 |
Anslutningar
| Typ av kablage | Helt modulär |
| Moderkort strömkontakt | 20+4 pin ATX |
| CPU strömkontakt (4 +4 pin) | Ja |
| Antalet SATA strömkontakter | 5 |
| PCI expressanslutning | Ja |
| Strömkontakt PCI Express (16 stift) | Ja |
Design
| Kylning typ | Aktiv |
| Fläktdiameter | 12 cm |
Ljus
| Belysning | Ja |
Vikt & dimension
| Bredd | 150 mm |
| Höjd | 86 mm |
| Djup | 140 mm |
Miljökrav
| Temperatur vid drift | 0 - 40 °C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 5 - 85% |
| Temperaturintervall (förvaring) | -40 - 70 °C |
| Fuktighet (förvaring) | 5 - 95% |
Certifikat
| Certifikat för överensstämmelse | CE, UKCA, ICES, TUV, LVD, RCM, CB, FCC, cTUVus, BSMI, CCC, BIS, S-MARK, EAC |