HP Color LaserJet Enterprise M455dn
skrivare - färg - laser
Utskriftshastighet
| Dubbelsidigt utskriftsläge | Automatisk |
| Färg på utskriftsupplösning | 600 x 600 DPI |
| Utskriftsupplösning, svart | 600 x 600 DPI |
| Utskriftshastighet (färg, normal kvalitet, A4/US Letter) | 27 ppm |
| Färg | Ja |
| Utskriftsteknologi | laser |
| Dubbelsidig utskrift | Ja |
| Maximal upplösning | 600 x 600 DPI |
| Utskriftshastighet (Svart, normalkvalitet, A4/US Brev) | 27 ppm |
| Uppvärmningstid | 180 s |
| Tid för första utskrift (svart) | 9,5 s |
| Tid för första utskrift (färg) | 11 s |
| Säker utskrift | Ja |
| Utskrift av vattenstämplar | Ja |
Egenskaper
| Driftcykel per månad | 55000 sidor per månad |
| Rekommenderad arbetscykel | 900 - 4800 sidor per månad |
| Skrivarfäger | Svart, Cyan, Magenta, Gul |
| Antal bläckpatroner | 4 |
| Språk för sidbeskrivning | PDF 1.7, PCL 5, PCL 6 |
| Skrivarens teckensnitt | Scalable, TrueType, Windows, PCL, PostScript |
| Ursprungsland | Vietnam |
| HP segment | Business |
Ingående och utgående kapacitet
| Totalt antal inmatningsfack | 2 |
| Total inmatningskapacitet | 300 ark |
| Total utmatningskapacitet | 150 ark |
| Pappersfack 1, inmatningskapacitet | 50 ark |
| Pappersfack 2, inmatningskapacitet | 250 ark |
| Flerfunktionsfack | Ja |
| Flerfunktionsfack, kapacitet | 50 ark |
| Maximalt antal inmatningsfack | 3 |
| Maximal inmatningskapacitet | 850 ark |
| Maximal utmatningskapacitet | 150 ark |
Pappershantering
| Högsta ISO A-seriestorlek | A4 |
| Pappersfackets typ av media | Plain paper, Glättat papper, Finpapper, Fotopapper, återvunnit papper, Kuverter, Etiketter, Grovt papper, Vykort |
| ISO A-serie storlek (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-seriestorlekar (B0 ... B9) | B5 |
| ISO C-serie storlek (C0...C9) | C5, C6 |
| Icke-ISO utskriftsmaterial av olika storlek | 16K |
| JIS B-serien storlekar (B0...B9) | B5, B6 |
| Kuvertstorlek | B5, C5, C6, DL |
| Foto-pappersstorlekar | 10x15 cm |
| Anpassad mediebredd | 76 - 216 mm |
| Anpassad medielängd | 127 - 356 mm |
| Pappersfackets mediavikt | 60 - 200 g/m ^ |
Anslutningar
| USB-port | Ja |
| Antal USB 2.0 anslutningar | 3 |
Nätverk
| Nätverksförberedd | Ja |
| Wi-Fi | Ja |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 10,100,1000 Mbit/s |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Nej |
| Kabelteknik | 10/100/1000Base-T(X) |
| Wi-Fi Direct | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| Kryptering/säkerhet | SNMPv3, SSL/TLS, EAP-PEAP, EAP-TLS, HTTPS |
| Mobil utskriftsteknik | Mopria Print Service, HP ePrint, Apple AirPrint |
Prestanda
| Internminne | 1280 MB |
| Maximalt internminne | 1280 MB |
| Inbyggd processor | Ja |
| Processorfrekvens | 800 MHz |
| Ljudtrycksnivå (utskrivning) | 48 dB |
| Ljudeffektsnivå (utskrift) | 5,9 dB |
Design
| Positionering på marknaden | Business |
| Produktens färg | Vit |
| Inbyggd display | Ja |
| Displaytyp | LCD |
| Färgdisplay | Ja |
| Skärm diagonal | 6,86 cm (2.7") |
| Kontrolltyp | Röra |
| Certifiering | CISPR 22:2008 (International) Class A, CISPR 32:2012 (International)/ EN 55032:2012, CISPR 35:2016 (International)/ EN 55035:2017, EN 55024:2010+A1:2015, EN 61000-3-2:2014, EN 61000-3-3:2013; Other EMC approvals as required by individual countries. |
Strömtillförsel
| Medelströmförbrukning vid utskrift | 574 W |
| Strömförbrukning (driftläge) | 16,7 W |
| Strömförbrukning i PowerSave läge | 0,08 W |
| Strömförbrukning i avslaget läge | 0,08 W |
| Typisk elföbrukning | 0,437 kWh/vecka |
| AC-inspänning | 220 - 240 V |
| Växelström Frekvens | 50/60 hz |
Systemkrav
| Windows-operativsystem som stöds | Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10, Windows 11 |
| Mac-operativsystem som stöds | Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, MacOS |
| Andra operativsystem som stöds | Android, iOS |
Miljökrav
| Temperatur vid drift | 15 - 32,5 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -20 - 40 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 30 - 70% |
Hållbarhet
| Uppfyller hållbarhetskrav | Ja |
| Hållbarhetscertifiering | ENERGY STAR, Blue Angel, EPEAT Silver |
| Innehåller inte | Kvicksilver |
Vikt & dimension
| Bredd | 413,6 mm |
| Djup | 472 mm |
| Höjd | 304,4 mm |
| Vikt | 18,9 kg |
| Pallet-mått (B x L x H) | 1200 x 1000 x 2483 mm |
Förpackning
| Förpackningens bredd | 497 mm |
| Låddjup | 379 mm |
| Förpackningens höjd | 583 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 21,6 kg |
Förpackningens innehåll
| Patron (er) som ingår | Ja |
| Kapacitet för inkluderad patron (svart) | 2400 sidor |
| Kapacitet för inkluderad patron (CMY) | 2100 sidor |
| Kabel inkluderad | AC |
Special features
| HP Auto-On/Auto-Off | Ja |
| HP dynamisk säkerhet | Ja |
| HP Security tools | Identity management: Kerberos authentication, LDAP authentication, 1000 user PIN codes, Optional HP and 3rd party advanced authentication solutions (e.g., badge readers); Network: IPsec/firewall with Certificate, Pre-shared Key, Kerberos authentication, Supports WJA-10 IPsec configuration Plug-in, 802.1X authentication (EAP-PEAP; EAP-TLS), SNMPv3, HTTPS, Certificates, Access Control List; Data: Storage Encryption, Encrypted PDF & Email (uses FIPS40 validated cryptographic libraries from Microsoft), SSL/TLS (HTTPS), Encrypted Credentials; Device: HP Sure Start Secure Boot (BIOS Integrity Checking with self-healing capability), Intrusion Detection (Constant in-device monitoring for attacks), Whitelisting (loads only known good code, Embedded Trusted Platform Module, HP Connection Inspector, Security lock slot, USB port disablement; Security management: Compatible with HP JetAdvantage Security Manager, Device Security Syslog Messages processed and accessible in Arcsight and Splunk SIEMs |
Tekniska detaljer
| Ytterförpackningar per lastpallslager | 6 styck |
| Certifikat för överensstämmelse | CECP, GS mark, CCC, BIS, cUL, UL, CE, BSMI |
Logistikdata
| Harmonized System (HS)-kod | 84433210 |
| Lastpallens bruttovikt | 538,8 kg |
| Lager per lastpall | 3 styck |
| Produkter per lastpall | 18 styck |
Övrigt
| Rekommenderade system krav | 2 GB available hard disk space Internet connection or USB port Internet browser. 2 GB available hard disk space Internet connection or USB port Internet browser. |
| Rekommenderad luftfuktighet vid drift | 10 - 90% |
| Rekommenderad användningstemperatursintervall | 15 - 27 ° C |
| Kundspecificerad mediastorlek | Tray 1: 76 x 127 to 216 x 356 mm; Tray 2: 98 x 148 to 216 x 356 mm; Optional Tray: 98 x 148 to 216 x 356 mm |
| Kuvertmatare | Nej |
| Elektromagnetisk kompatibilitet | CISPR 22:2008 (International) Class A, CISPR 32:2012 (International)/ EN 55032:2012, CISPR 35:2016 (International)/ EN 55035:2017, EN 55024:2010+A1:2015, EN 61000-3-2:2014, EN 61000-3-3:2013; Other EMC approvals as required by individual countries. |
| Typisk elförbrukning (TEC) nummer | 0.437 kWh/Week (Energy Star 3.0) |
| UNSPSC-kod | 43212105 |
| Utskrift | Färgutskrift |
| Ljudeffekt (klar) | 45 dB |
| Kompatibla operativsystem | Windows 11; Windows 10; Windows 8; Windows 8.1; Windows 7; Windows Client OS; Android; iOS; Mobile OS; macOS 10.12 Sierra; macOS 10.13 High Sierra; macOS 10.14 Mojave; macOS 10.15 Catalina |
| Pallvikt (imperial) | 538,8 kg (1187.8 lbs) |
| Innehåll i lådan | HP Color LaserJet Enterprise M455dn printer; HP Black Original LaserJet Toner Cartridge (~2,400 pages); HP Cyan, Magenta, Yellow Original LaserJet Toner Cartridges (~2,100 pages each); Getting started Guide; 1 Power cord |
| Ljudtryck för kringstående (klar) | 33 dB |
| Pallet-mått (B x D x H) (imperial) | 1199,9 x 1000 x 2483,1 mm (47.2 x 39.4 x 97.8") |