Lexmark CS521dn HV SPR w/4YEW
Utskriftshastighet
| Färg på utskriftsupplösning | 1200 x 1200 DPI |
| Utskriftshastighet (färg, normal kvalitet, A4/US Letter) | 33 ppm |
| Färg | Ja |
| Utskriftsteknologi | laser |
| Dubbelsidig utskrift | Ja |
| Maximal upplösning | 1200 x 1200 DPI |
| Utskriftshastighet (Svart, normalkvalitet, A4/US Brev) | 33 ppm |
| Dubbelsidig utskriftshastighet (svart, normal kvalitet, A4/US Brev) | 16 ppm |
| Dubbelsidig utskriftshastighet (färg, normal kvalitet, A4/US Brev) | 16 ppm |
| Tid för första utskrift (svart) | 7,5 s |
| Tid för första utskrift (färg) | 7,5 s |
| Nedre utskriftsmarginal (min) | 4,2 mm |
| Övre utskriftsmarginal (min) | 4,2 mm |
| Höger utskriftsmarginal (min) | 4,2 mm |
| Vänster utskriftsmarginal (min) | 4,2 mm |
Egenskaper
| Driftcykel per månad | 85000 sidor per månad |
| Rekommenderad arbetscykel | 1500 - 8500 sidor per månad |
| Skrivarfäger | Svart, Cyan, Magenta, Gul |
| Antal bläckpatroner | 4 |
| Språk för sidbeskrivning | HTML Direct Image Space, PCL 5, PCL 6, PDF 1.7, PPDS, PostScript 3, XPS |
| Ursprungsland | Kina |
Ingående och utgående kapacitet
| Totalt antal inmatningsfack | 1 |
| Total inmatningskapacitet | 250 ark |
| Total utmatningskapacitet | 125 ark |
| Pappersinmatningstyp | Pappersfack |
| Kapacitet för automatisk dokumentmatare | 250 ark |
| Maximalt antal inmatningsfack | 5 |
| Maximal inmatningskapacitet | 1450 ark |
Pappershantering
| Högsta ISO A-seriestorlek | A4 |
| Pappersfackets typ av media | Kartong, Kuverter, Etiketter, Plain paper |
| Flerfunktionsfack, medietyper | Juridisk |
| ISO A-serie storlek (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| Icke-ISO utskriftsmaterial av olika storlek | Executive, Folio, Hagaki-kort, Oficio, Universal |
| JIS B-serien storlekar (B0...B9) | B5 |
| Kuvertstorlek | 7 3/4, 9, 10, B5, C5, DL |
| Pappersfackets mediavikt | 90,3 - 105 g/m ^ |
Anslutningar
| Direktutskrift | Ja |
| USB-port | Ja |
| Antal USB 2.0 anslutningar | 2 |
| USB-kontakt | USB Type-A / USB Type-B |
| Valfri anslutning | Trådlöst lokalt datornät |
Nätverk
| Wi-Fi | Nej |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 10,100,1000 Mbit/s |
| Kabelteknik | 10/100Base-T(X) |
| Kryptering/säkerhet | 802.1x RADIUS, IPSec, LEAP, MD5, MSCHAPv2, PEAP, SNMPv3, SSL/TLS, TTLS |
| Lednings Protokoll | DHCP, APIPA (AutoIP), mDNS, IGMP, Bonjour, WINS, DDNS, SNMPv3, SNMPv1, SNMPv2c, Telnet, NTP, ICMP, HTTP, DNS, ARP, HTTPs (SSL / TLS), Finger |
| Mobil utskriftsteknik | Apple AirPrint |
Prestanda
| Internminne | 1024 MB |
| Maximalt internminne | 1024 MB |
| Inbyggd processor | Ja |
| Processorfrekvens | 1000 MHz |
| Processorkärnor | 2 |
| Ljudtrycksnivå (utskrivning) | 50 dB |
| Ljudtrycksnivå (dubbelsidig utskrift) | 52 dB |
Design
| Positionering på marknaden | Hem och kontor |
| Produktens färg | Grå, Vit |
| Inbyggd display | Ja |
| Displaytyp | LCD |
| Färgdisplay | Ja |
| Skärm diagonal | 6,1 cm (2.4") |
| Kontrolltyp | Knappar |
| Certifiering | ENERGY STAR, Blue Angel RAL-UZ 205, ICES-003 Class B, BSMI Class B, VCCI Class B, US FDA, UL 60950-1, FCC Class B, cUL CAN/CSA-C22.2 60950-1, CB EN/IEC 60950-1, CB EN/IEC 60825-1, CE DoC (EN 62301 Class B, EN 62311, CE EN/IEC 60950-1, CE EN/IEC 60825-1, EN 61000-3, EN 55022 Class B, EN 55024, UL), EFTA (CE), KCC, CCC, CECP, CEL, C-tick DoC, UL-AR, KC mark, UL GS mark, UCRF, EC 1275, China Green Product (CGP) |
Strömtillförsel
| Medelströmförbrukning vid utskrift | 530 W |
| Strömförbrukning (driftläge) | 37 W |
| Strömförbrukning i vänteläge | 1,29 W |
| Strömförbrukning i avslaget läge | 0,2 W |
| Typisk elföbrukning | 1,4 kWh/vecka |
Systemkrav
| Windows-operativsystem som stöds | Windows 10, Windows 7, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 x64 |
| Mac-operativsystem som stöds | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Linux operativsystem som stöds | Debian 7.0, Debian 8.0, Fedora 23, Fedora 24, Red Hat Enterprise Linux WS 6.0, Red Hat Enterprise Linux WS 7.0, Ubuntu 16.04, openSUSE 13.2, openSUSE 42.3 |
| Serveroperativsystem som stöds | SUSE Linux Enterprise Server 10, SUSE Linux Enterprise Server 11, SUSE Linux Enterprise Server 12 |
| Andra operativsystem som stöds | IBM AIX 6.1, IBM AIX 7.1, Novell NetWare 5.x, Novell NetWare 6.x, Novell Open Enterprise Server, Novell Open Enterprise Server 11, Novell Open Enterprise Server 2, Solaris 10, Solaris 10 SPARC, Solaris 11, Solaris 11 SPARC |
Miljökrav
| Temperatur vid drift | 10 - 32 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 8 - 80% |
| Altitud vid drift | 0 - 3048 m |
Vikt & dimension
| Bredd | 442 mm |
| Djup | 421 mm |
| Höjd | 308 mm |
| Vikt | 21 kg |
Förpackning
| Förpackningens bredd | 495 mm |
| Låddjup | 595 mm |
| Förpackningens höjd | 402 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 23,8 kg |
Förpackningens innehåll
| Patron (er) som ingår | Ja |
| Kapacitet för inkluderad patron (svart) | 3000 sidor |
| Kapacitet för inkluderad patron (CMY) | 2000 sidor |
| Framkallningsenhet inkluderad | Ja |
| Dokumentations-CD | Ja |
| CD med programvara | Ja |
| Kabel inkluderad | AC |