Samsung QE55QN700BT QN700B Series
55" LED-bakgrundsbelyst LCD-TV - Neo QLED - 8K
Display
| Skärm diagonal | 139,7 cm (55") |
| HD-typ | 8K Ultra HD |
| Skärmtyp | QLED |
| Skärmform | Platt |
| Native bildförhållande | 16:9 |
| Rörelse-interpoleringsteknik | PQI (Picture Quality Index) 4700 |
| Standard uppdateringsfrekvens | 50 hz |
| Diagonal skärmstorlek | 138 cm |
| Upplösning | 7680 x 4320 pixlar |
| Anti-glare skärm | Ja |
TV tuner
| Typ av tuner | Analog och digital |
| Digitalt signalformatsystem | DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 |
| Automatisk kanalsökning | Ja |
Smart-TV
| Smart-TV | Ja |
| Internet-TV | Ja |
| Installerat operativsystem | Tizen |
| Skärmspegling | Ja |
| Ljudspegling | Ja |
| HbbTV | Ja |
| smarta funktioner | Filmmaker, Spel, Film |
| Universal guide | Ja |
| Röstinteraktion (fjärrfält) | Ja |
| TV initiate mirroring (initiera spegling) | Ja |
| Videoappar | Samsung TV Plus |
Audio
| Uteffekt (RMS) | 60 W |
| Inbyggd subwoofer | Ja |
| Inbyggd ljuddekoder | Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
| Active voice amplifier (AVA) | Ja |
| Q-Symphony | Ja |
| Musikvägg | Ja |
| Deskriptor för förhandsval av ljud | Ja |
| Anpassningsbart ljud | Ja |
| Ljudteknik för flera rum | Samsung Multiroom Link |
| Multi-Room | Ja |
| Förstärkt returkanal för audio (eARC) | Ja |
Nätverk
| Wi-Fi | Ja |
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.2 |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Wi-Fi Direct | Ja |
| Bläddrar | Ja |
| Webbläsare | Ja |
| HID-stöd | Ja |
Design
| Produktens färg | Rostfritt stål |
| VESA-fäste | Ja |
| Gränsssnitt för panelmontering | 400 x 300 mm |
| Ramlös design | Ja |
| Typ av metallring | 4 Bezel-less |
| Typ av stativ | Anslutet ställ |
Prestanda
| HDR-teknik (High Dynamic Range) | High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG), Quantum HDR 2000 |
| Spelläge | Ja |
| Text-TV funktioner | Ja |
| Funktion för undertexter | Ja |
| Ljussensor | Ja |
| Ambient-läge | Ambient Mode+ |
| Ekosensor | Ja |
| Detektering av ljusstyrka | Ja |
| TV key-support | Ja |
| Bildbehandlingsteknik | Samsung Contrast Enhancer |
| HDR-stöd | Ja |
| Bildgalleri | Ja |
| Multiskärm | Ja |
| Stöd för IPv6 | Ja |
| Typ av AMD FreeSync | FreeSync Premium Pro |
| AMD FreeSync | Ja |
| Spelfunktioner | Automatiskt låglatensläge (ALLM), Dynamic Black EQ, Game Motion Plus, Super Ultra Wide Game View |
| Stöd för appen SmartThings | Ja |
| Stöd för 360°-kamera | Ja |
| Stöd för 360°-videokamera | Ja |
| Videouppskalning | Ja |
| Stöd för Wireless Dex | Ja |
| Smartphone fjärrsupport | Ja |
| Inspelning via USB | Ja |
| ConnectShare (USB) | Ja |
| ConnectShare (HDD) | Ja |
Anslutningar
| HDMI Quick Switch | Ja |
| Ljudreturkanal (ARC) | Ja |
| PC-In (D-Sub) | Nej |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 1 |
| Antal USB 2.0 anslutningar | 3 |
| Digital optisk utgång för ljud | 1 |
| Antal RF-ingångar | 4 |
| Vanligt gränssnitt (CI) | Ja |
| Common interface Plus (CI+) | Ja |
| Common Interface Plus (CI+)-version | 1.4 |
| Antal HDMI-portar | 4 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Anynet+ |
Management features
| Röststyrning | Ja |
| Röstguide | Ja |
| Elektronisk programguide (EPG) | Ja |
| Skärmgränssnitt (OSD) | Ja |
| Antal OSD språk | 28 |
| Bild-i-bild | Ja |
| Automatisk avstängning | Ja |
| Fungerar med Samsung Bixby | Ja |
| Fungerar med Google Assistant | Ja |
| Fungerar med Amazon Alexa | Ja |
Strömtillförsel
| Strömförbrukning (vanlig) | 193 W |
| Strömförbrukning i vänteläge | 0,5 W |
| Energieffektivitetsklass (SDR) | G |
| Energieffektivitetsklass (HDR) | G |
| Energiförbrukning (SDR) per 1 000 timmar | 193 kWh |
| Energiförbrukning (HDR) per 1 000 timmar | 269 kWh |
| AC-inspänning | 220-240 V |
| Växelström Frekvens | 50 - 60 hz |
| Energisparläge | Ja |
| Energieffektivitetsskalning | A till G |
Special features
| Samsung-teknik (AV/TV) | Micro Dimming, Motion Xcelerator Turbo |
Vikt & dimension
| Bredd (med stativ) | 1224,8 mm |
| Djup (med stativ) | 298,4 mm |
| Höjd (med stativ) | 775,8 mm |
| Vikt (med stativ) | 24,4 kg |
| Bredd (utan stativ) | 1224,8 mm |
| Djup (utan stativ) | 17,8 mm |
| Höjd (utan stativ) | 705,3 mm |
| Vikt (utan stativ) | 16,6 kg |
| Stativ, bredd | 36 cm |
| Stativ, djup | 29,8 cm |
Förpackning
| Förpackningens bredd | 1427 mm |
| Låddjup | 179 mm |
| Förpackningens höjd | 843 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 31,9 kg |
| Förpackningstyp | Låda |
Förpackningens innehåll
| Monteringssats | Ja |
| Kabel inkluderad | AC |
| Typ av fjärrkontroll | TM2280E |
| Smart fjärrkontroll inkluderad | Ja |
| E-handbok | Ja |
Övrigt
| One Connect-box | Ja |
| Index för reparerbarhet | 8.5 |