KINGSTON 240GB DC2000B PCIe 4.0 M.2 2280
Egenskaper
| Solid-state drive kapacitet | 240 GB |
| SSD-diskens formfaktor | M.2 |
| Gränssnitt | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Ja |
| Minnestyp | 3D TLC |
| Komponent för | Server |
| M.2 SSD-storlek | 2280 (22 x 80 mm) |
| Läshastighet | 4500 MB/s |
| Skrivhastighet | 400 MB/s |
| Slumpvis läsning (4 kB) | 260000 IOPS |
| Random skrivning (4KB) | 18000 IOPS |
| Läslatens | 70 ps |
| Skrivlatens | 53 ps |
| PCI Express-databanor | x4 |
| Stöd för S.M.A.R.T. | Ja |
| H/W PLP-funktion | Ja |
| DWPD (drive writes per day) | 0,4 |
| Medeltid mellan fel (MTBF) | 2000000 h |
| TBW-betyg | 175 |
Strömtillförsel
| Strömförbrukning (läsning) | 3,01 W |
| Strömförbrukning (skrivning) | 4,09 W |
| Genomsnittlig effektförbrukning (läs) | 2,97 W |
| Genomsnittlig effektförbrukning (skriv) | 4,02 W |
Vikt & dimension
| Bredd | 22 mm |
| Djup | 80 mm |
| Höjd | 3,5 mm |
| Vikt | 9 g |
Förpackning
| Förpackningens bredd | 129,5 mm |
| Låddjup | 8,38 mm |
| Förpackningens höjd | 184,2 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 32,51 g |
Miljökrav
| Temperatur vid drift | 0 - 70 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -40 - 85 ° C |
| Icke-drift vibrationer | 20 G |
Logistikdata
| Ursprungsland | Taiwan |
| Ytterförpackningens bredd | 135,9 mm |
| Ytterförpackningens längd | 203,2 mm |
| Ytterförpackningens höjd | 69,8 mm |
| Ytterförpackningens bruttovikt | 403,12 g |
| Produkter per ytterförpackning | 10 styck |