Capture Card Guide: Välj rätt videoinspelningskort

Uppdaterad 15-10-2026 · Skriven av Poul Schack, CEO · 11 min läsning

För att välja det bästa capture cardet bör du primärt titta på passthrough-kapaciteten, anslutningstypen (USB vs. PCIe) och den maximala inspelningsupplösningen. Rätt val säkerställer att din spelupplevelse inte begränsas i bildhastighet, samtidigt som din stream behåller en hög visuell kvalitet utan systembelastning.

Viktigaste punkterna

  • Passthrough avgör vad du ser på skärmen, medan capture avgör kvaliteten på din inspelning.
  • Interna PCIe-kort erbjuder generellt den lägsta fördröjningen jämfört med externa USB-lösningar.
  • HDMI 2.1 och VRR-stöd är nödvändigt för att utnyttja PS5 och Xbox Series X fullt ut år 2026.

Kort svar

När du väljer ett capture card bör du prioritera passthrough-specifikationerna för att säkerställa att din skärms uppdateringsfrekvens inte låses. Välj ett externt USB-kort för bärbarhet och konsolstreaming, eller ett internt PCIe-kort för minimal fördröjning i professionella dual-PC setups. Kontrollera specifikt stödet för HDMI 2.1 och VRR om du äger en PS5 eller Xbox Series X, då detta är avgörande för att bevara moderna konsolfunktioner.

Vad är ett capture card och varför är det nödvändigt?

Ett capture card (videoinspelningskort) är en hårdvaruenhet som tar emot en videosignal från en extern källa, såsom en spelkonsol eller en annan dator, och konverterar denna signal till data som din dator kan spela in eller streama i realtid via programvara som OBS Studio. Syftet är att flytta den tunga processen med videokodning bort från själva spelmaskinen för att undvika bildbortfall och systeminstabilitet.

Även om moderna NVIDIA gaming grafikkort har inbyggda encodere (som NVENC), kan det vara en stor belastning för systemet att både köra ett krävande spel i 4K och streama samtidigt. Genom att använda ett externt kort avlastas CPU:n, vilket resulterar i en mer stabil bild för tittarna och en bättre upplevelse för spelaren.

Funktion Utan Capture Card (Single PC) Med Capture Card (Dual PC/Konsol)
CPU-belastning Hög (Spel + Encoding) Låg (Endast spel på käll-PC)
Systemstabilitet Risk för stuttering Mycket stabil
Flexibilitet Endast PC-spel Konsoler, kameror, andra PC:s

För dem som vill uppgradera sitt setup kan en stationär gamingdator kombinerat med ett dedikerat capture card skapa den professionella grunden som många toppstreamers använder.

Externt eller internt capture card: Vad ska du välja?

Valet mellan externa och interna kort beror primärt på ditt behov av bärbarhet kontra rå prestanda. Externa kort ansluts via USB och är extremt flexibla, medan interna kort monteras i en PCIe-port på moderkortet och erbjuder den lägsta fördröjningen (latency) och högre bandbredd för dataöverföring.

Externa Capture Cards (USB)

Externa enheter är idealiska för användare med bärbara datorer eller dem som snabbt behöver kunna flytta sin utrustning. De använder typiskt USB 3.0 eller USB 3.2 Gen 1/2 för att säkerställa snabb överföring av okomprimerad video. Ett exempel på en modern lösning är Elgato 4K X, som levererar hög upplösning via USB.

  • Fördelar: Enkel installation (Plug-and-Play), bärbarhet, kompatibel med laptops.
  • Nackdelar: Potentiellt högre fördröjning än PCIe, beroende av USB-portens kvalitet.

Interna Capture Cards (PCIe)

Interna kort är designade för den stationära datorn och kräver en ledig PCIe-plats. Eftersom de kommunicerar direkt med datorns systembuss minimeras fördröjningen markant. Elgato 4K Pro är ett exempel på ett high-end internt kort som säkerställer maximal stabilitet.

  • Fördelar: Lägsta möjliga fördröjning, bättre kylning, högre bandbredd.
  • Nackdelar: Kräver att man öppnar datorn, inte kompatibel med bärbara datorer.
Kriterium Externt (USB) Internt (PCIe)
Installation Mycket enkel Moderat (kräver hårdvaru-montering)
Fördröjning Låg till moderat Minimal
Mobilitet Hög Ingen
Prisklass Budget till Premium Mellan till Premium

Om du är osäker på din dators kapacitet att hysa ett internt kort kan du läsa mer i vår guide för uppgradering av CPU, moderkort och RAM.

Så fångar du gameplay från PS5, Xbox och Nintendo Switch

För att spela in från konsoler behöver du ett kort med HDMI-ingång och passthrough. Processen går ut på att konsolen ansluts till capture cardets 'IN'-port, och kortets 'OUT'-port ansluts till din skärm. Detta säkerställer att du spelar utan lag, medan signalen skickas vidare till din PC via USB eller PCIe.

Konsolspecifika överväganden

PlayStation 5 & Xbox Series X: Dessa konsoler stöder HDMI 2.1 och VRR (Variable Refresh Rate). För att bevara dessa funktioner på din skärm måste ditt capture card ha passthrough-stöd för HDMI 2.1. Om du använder ett äldre kort kommer din skärm att låsas till en lägre uppdateringsfrekvens, även om konsolen kan mer.

Nintendo Switch: Eftersom Switchen endast outputtar i maximalt 1080p är kraven här betydligt lägre. Ett budgetvänligt kort som AVerMedia Live Gamer Mini är ofta tillräckligt för detta ändamål.

Dual-PC Setup för PC Gaming

I ett dual-PC setup används en 'Gaming PC' för att köra spelet och en 'Streaming PC' för att hantera inspelning och stream. Detta kräver ofta specifika kablar för kamera och videoutrustning för att säkerställa att signalen inte degraderas över avståndet.

Källa Rekommenderad upplösning (Capture) Viktigaste funktion
PS5 / Xbox Series X 1080p60 eller 4K30 HDMI 2.1 Passthrough / VRR
Nintendo Switch 1080p60 Enkel USB-anslutning
Gaming PC (Dual) 1440p60 eller 4K60 Låg fördröjning / PCIe interface

För en komplett genomgång av hur du sätter upp allt rekommenderar vi vår ultimata guide till streaming.

Upplösning och bildhastighet: Passthrough vs. Capture

Det är avgörande att skilja mellan Passthrough (den signal du ser på din skärm) och Capture (den signal som spelas in/streamas). Ett high-end kort tillåter dig att spela i 4K med 120Hz via passthrough, medan det endast spelar in i 1080p till streamen för att spara bandbredd och CPU.

Enligt tekniska specifikationer från Elgato (2025) stöder Elgato 4K X passthrough upp till 4K60, medan andra modeller kan gå högre. Om du använder en 240Hz Gaming-skärm måste du säkerställa att kortet inte begränsar din uppdateringsfrekvens till 60Hz, då detta skulle förstöra din spelupplevelse i snabba titlar.

Viktiga tekniska termer

  • Fördröjning (Latency): Tiden det tar från att en signal lämnar konsolen tills den landar i din programvara. Låg fördröjning är essentiellt för att kunna övervaka sin egen stream utan eko.
  • VRR (Variable Refresh Rate): En teknologi som synkroniserar skärmens uppdateringsfrekvens med GPU:n för att undvika screen tearing. Endast ett fåtal capture cards stöder VRR-passthrough år 2026.
  • HDR (High Dynamic Range): Ger bättre kontrast och färger. Se till att kortet stöder HDR-passthrough så att du inte förlorar bildkvalitet på din skärm.
Korttyp Typisk Passthrough Typisk Capture-upplösning Effekt på Gameplay
Budget 1080p60 720p30 / 1080p30 Låser skärmen till 60Hz
Mellanklass 4K60 1080p60 Bra för de flesta konsoler
Premium 4K120 / 1440p240 4K30 / 1080p120 Ingen märkbar påverkan på Hz

För att välja rätt skärm till ditt setup kan du konsultera vår guide för val av gaming-skärm.

De bästa capture cards på marknaden 2026

Marknaden är uppdelad efter behov: från den enkla hobby-streamern till den professionella content creatorn. De ledande märkena som Elgato och AVerMedia dominerar, medan det finns specialiserade lösningar från Blackmagic Design för dem som arbetar med professionell videoproduktion.

Premiumsegmentet (Professionella)

Här hittar vi kort som inte kompromissar. Elgato 4K Pro är det föredragna valet för interna installationer tack vare dess stabilitet och 4K-stöd. För dem som kräver extremt precis färgåtergivning och professionella insignaler är Blackmagic DeckLink Duo 2 Videofångstadapter en industristandard.

Mellanklassen (Entusiaster)

Detta segment erbjuder den bästa balansen mellan pris och prestanda. Avermedia 61GC553G20BV Videoinspelningskort - USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) är ett starkt alternativ som levererar hög upplösning och låg fördröjning. För USB-användare är Elgato 4K X Videoinspelningskort - HDMI - Svart - USB kungen av marknaden 2026 tack vare sin mångsidighet.

Budgetsegmentet (Nybörjare)

För dem som bara vill prova på streaming eller spela in gameplay från en Switch. AVerMedia Live Gamer Mini är kompakt och effektiv. För helt basala behov finns det lösningar som Gembird UVG-002 Videoinspelningskort - USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1), även om dessa ofta saknar passthrough-funktioner.

Kategori Rekommenderad modell Primär fördel Ideal användare
Premium Internt Elgato 4K Pro Minimal fördröjning, 4K Pro Streamer (Dual PC)
Elgato 4K X USB-flexibilitet, 4K High-end konsolstreamer
Mellanklass AVerMedia GC553G2 Pris/prestanda-balans Seriös gaminghobbyist
Budget AVerMedia Mini Kompakt, billig Nybörjare / Switch-användare

Kom ihåg att kontrollera om din PC har det nödvändiga utrymmet för ett internt kort genom att läsa vår guide till sammansättning av dator.

Kablage och tillbehör: HDMI 2.1 vs 2.0

Rätt val av kablar är fundamentalt för att undvika bildbortfall och säkerställa att du faktiskt uppnår de specifikationer som ditt capture card lovar. År 2026 är skillnaden mellan HDMI 2.0 och HDMI 2.1 kritisk, då endast den senare stöder den bandbredd som krävs för 4K i 120Hz och VRR.

Om du använder ett high-end kort som Elgato 4K Pro kommer användningen av en standard HDMI 2.0-kabel att begränsa din signal till 60Hz vid 4K-upplösning. Detta innebär att du förlorar hälften av den potentiella flytande rörelsen i dina spel. Det rekommenderas alltid att använda certifierade Ultra High Speed HDMI-kablar för att säkerställa full kompatibilitet med modern hårdvara.

Kabeltyp Bandbredd 4K 120Hz/VRR Rekommenderas för
HDMI 2.0 18 Gbps Nej (Max 60Hz) Nintendo Switch, budgetsetups
HDMI 2.1 48 Gbps Ja PS5, Xbox Series X, High-end PC

Utöver kablar bör man överväga streamingutrustning som externa ljudmixers, då många capture cards endast spelar in ljudet från HDMI-signalen. För att få professionell ljudkontroll krävs ofta ett separat ljudkort (audio interface).

Programvaruinställningar: Optimering i OBS och Streamlabs

Hårdvaran är bara halva lösningen; den korrekta programvarukonfigurationen i program som OBS Studio eller Streamlabs är det som säkerställer ett professionellt resultat. Den viktigaste inställningen är valet av encoder, där man bör prioritera hårdvaru-encoding framför mjukvaru-encoding för att minimera CPU-belastningen.

När du använder ett kort som Avermedia GC551G2 Videoinspelningskort - HDMI, måste du i OBS se till att 'Resolution/FPS Type' är inställd på 'Custom', så att du manuellt kan definiera din capture-upplösning. Detta förhindrar programvaran från att göra onödig uppskalning, vilket ofta leder till en suddig bild.

  • CBR (Constant Bitrate): Rekommenderas för streaming för att säkerställa ett stabilt dataflöde utan plötsliga dippar i kvaliteten.
  • Color Range: Ställ in denna på 'Limited' eller 'Partial', då de flesta streamingplattformar inte stöder 'Full' range, vilket annars kan ge överexponerade färger.

För att lära dig mer om hur du optimerar din stream-kvalitet kan du läsa vår guide till streaming.

Budgetguide: Vad får man för pengarna 2026?

Prisklasserna för capture cards är skarpt uppdelade efter funktionalitet. I budgetklassen betalar man primärt för basal inspelning, medan man i premiumsegmentet betalar för bandbredd (Hz) och stabilitet. Det är viktigt att inte överbetala för 4K-capture om ens slutdestination (t.ex. Twitch) ändå bara stöder 1080p.

Segment Typisk hårdvara Vad du får Begränsningar
Budget USB Grabbers / Mini-kort Basal 1080p inspelning, Plug-and-Play Ofta ingen passthrough, hög fördröjning
Mellanklass USB 3.2 / PCIe Entry 4K60 Passthrough, stabil 1080p60 capture Begränsat VRR-stöd
Premium PCIe High-end / USB 3.2 Gen 2 4K120+ Passthrough, minimal fördröjning, HDR Högt pris, kräver kraftfull PC/port

För dem med en stram budget kan en Technaxx USB 2.0 Video Grabber Videoinspelningskort - USB 2.0 - Ja - USB vara en start, men för seriös gaming rekommenderas mellanklassen för att undvika frustration över bildhastigheten.

Dimensionering: Hur kraftfullt kort behöver du?

Dimensionering handlar om att matcha kortets specifikationer med din källas output och din skärms uppdateringsfrekvens. Det är slöseri med pengar att köpa ett 4K120 passthrough-kort om du bara spelar på en 165Hz gamingskärm i 1080p-upplösning.

Välj efter din källa

  • Nintendo Switch: Kräver endast 1080p60. Ett budgetkort är tillräckligt.
  • PS5 / Xbox Series X (Standard): Kräver minst 4K60 passthrough för att bevara konsolens visuella kvalitet på skärmen.
  • Competitive PC Gaming: Om du använder 360Hz gamingskärmar bör du leta efter kort med extremt hög passthrough-bandbredd för att inte bli begränsad till 60 eller 120Hz.

Välj efter din stream-kvalitet

Om du streamar till Twitch är outputen ofta begränsad till 1080p60. Här spelar det ingen roll om ditt kort kan capture i 4K, så länge passthrough är hög. Om du däremot spelar in till YouTube i 4K för att göra high-quality edits, måste du säkerställa att själva capture-upplösningen stöder 4K.

Ditt behov Minimum Passthrough Rekommenderad Capture Hårdvarutyp
Casual Switch Streaming 1080p60 720p60 / 1080p30 Extern USB
Konsolgaming (4K) 4K60 (HDMI 2.1) 1080p60 Extern eller intern
Pro PC Gaming 1440p144+ / 4K120 1080p60 / 1440p60 Intern PCIe

För att säkerställa att din PC kan hantera den data som ett high-end kort skickar, bör du överväga en uppgradering av ditt gaminggrafikkort.

Köpschecklista: Detta ska du göra före köp

  1. Identifiera din källa: Är det en konsol (PS5, Xbox, Switch) eller en annan PC?
  2. Kolla din skärms uppdateringsfrekvens: Spelar du i 60Hz, 144Hz eller högre? Välj ett kort med passthrough som matchar detta.
  3. Värdera bärbarhet vs fördröjning: Har du en laptop (välj extern USB) eller en stationär dator (överväg intern PCIe)?
  4. Kontrollera HDMI-versionen: Behöver du VRR och 4K/120Hz? Då är HDMI 2.1 ett krav.
  5. Välj capture-upplösning: Ska du bara streama i 1080p, eller ska du spela in rått 4K-material till YouTube?
  6. Kolla USB/PCIe-kompatibilitet: Har din PC en ledig PCIe x1-slot eller en USB 3.2 Gen 2-port för maximal hastighet?
  7. Välj programvara: Är kortet kompatibelt med OBS Studio, Streamlabs eller andra program du föredrar?

Typiska fel vid köp av capture cards

Många användare gör kritiska misstag när de väljer videoinspelningskort, vilket ofta leder till att hårdvaran inte kan utnyttjas fullt ut eller direkt begränsar spelupplevelsen. De vanligaste felen beror på en bristande förståelse för skillnaden mellan passthrough och capture samt förbisedd kabeldragning.

1. Att ignorera passthrough-begränsningar: Många köper billiga kort och upptäcker för sent att deras 144Hz-skärm låses till 60Hz, eftersom kortet inte stöder högre passthrough.

2. Förväxling av Capture vs. Passthrough: Vissa tror att om ett kort har "4K" i namnet, så kan det även spela in i 4K. Ofta betyder det bara att det kan skicka 4K vidare till skärmen (passthrough), medan själva inspelningen sker i 1080p.

3. Användning av felaktiga kablar: Att använda en gammal HDMI-kabel från 2015 till en HDMI 2.1-setup kommer att resultera i flimmer eller saknat VRR-stöd. Använd alltid certifierade High Speed-kablar.

4. Bristfällig strömförsörjning: Vissa externa kort kräver extra ström via USB för att fungera stabilt i 4K. Att ansluta dem till en oströmmat USB-hub kan leda till periodiska avbrott.

5. Överbetalning för funktioner man inte använder: Att köpa ett PCIe 4K Pro-kort till en Nintendo Switch, som endast levererar utsignal i 1080p, är onödigt dyrt.

Vanliga frågor

Vad är skillnaden mellan passthrough och capture?
Passthrough är den videosignal som skickas direkt vidare till din skärm, så att du kan spela utan fördröjning. Capture är kopian av signalen som kortet skickar till din PC för inspelning eller streaming.
Kan jag använda ett capture card med en bärbar dator?
Ja, men du måste välja ett externt USB-capture card. Interna PCIe-kort kräver en stationär dator med en ledig expansionsplats på moderkortet.
Vilket capture card är bäst för PS5 och Xbox Series X?
Du bör välja ett kort som stöder HDMI 2.1 passthrough och VRR (Variable Refresh Rate). Detta säkerställer att du kan spela i 4K med hög uppdateringsfrekvens utan att kortet begränsar konsolens prestanda.
Varför hackar min stream, trots att jag har ett capture card?
Det beror ofta på felaktig programvarukonfiguration i OBS eller otillräcklig bitrate. Kontrollera om du använder hårdvaru-encoding (NVENC) för att avlasta din CPU.
Är HDMI 2.1-kablar nödvändiga?
Ja, om du vill utnyttja 4K i 120Hz eller VRR. En standard HDMI 2.0-kabel kommer att begränsa din signal till maximalt 60Hz vid 4K-upplösning.
Vad är latency/fördröjning i ett capture card?
Fördröjning är den tid det tar för bilden att färdas från källan till din dators skärm. Interna PCIe-kort har generellt lägre fördröjning än USB-kort.
Kan jag streama direkt från ett capture card utan en PC?
Nej, ett capture card är en adapter som skickar data till en dator. Du behöver programvara som OBS eller Streamlabs på en PC för att skicka signalen vidare till Twitch eller YouTube.
Vilket kort rekommenderas för Nintendo Switch?
Eftersom Switchen endast outputtar i 1080p är ett budgetvänligt USB-kort som AVerMedia Live Gamer Mini ofta tillräckligt och ekonomiskt förnuftigt.

Vilket capture card ska jag välja till mitt setup?

  • För professionell streaming med dual-PC setup rekommenderas ett internt PCIe-kort som Elgato 4K Pro för minimal fördröjning.
  • För konsolstreaming (PS5/Xbox) är ett externt USB-kort med HDMI 2.1 passthrough, såsom Elgato 4K X, det bästa valet.
  • För nybörjare eller Nintendo Switch-användare är kompakta budgetlösningar som AVerMedia Live Gamer Mini tillräckliga.