Extern SSD till Steam Deck och ROG Ally: Guide för mer utrymme

Uppdaterad 31-10-2026 · Skriven av Poul Schack, CEO · 11 min läsning

En extern SSD är den snabbaste flexibla lösningen för att utöka lagringsutrymmet på en Steam Deck eller ROG Ally när man spelar vid ett skrivbord eller i en docka. Medan microSD-kort är billigast och mest kompakta, erbjuder USB-C SSD:er markant kortare laddningstider för stora AAA-titlar.

Viktigaste punkterna

  • Externa SSD:er via USB-C är markant snabbare än microSD-kort och reducerar laddningstider i tunga spel.
  • Intern uppgradering till M.2 2230 NVMe SSD ger den högsta prestandan, men kräver fysisk demontering av enheten.
  • USB-C-porten på Steam Deck begränsar externa enheter till ca 1000 MB/s (USB 3.2 Gen 2), medan ROG Ally X stöder högre standarder.
  • MicroSD är den mest prisvärda lösningen, men har den lägsta läshastigheten och kortast livslängd vid frekventa skrivningar.

Kort svar

Det bästa sättet att få mer utrymme på Steam Deck och ROG Ally beror på användningsscenario: microSD är billigast och enklast för mindre spel, en intern M.2 2230 SSD-uppgradering är den optimala lösningen för mobil gaming, och en extern USB-C SSD är det snabbaste valet för stationär användning via docka. En extern SSD med USB 3.2 Gen 2 levererar hastigheter runt 1000 MB/s, vilket är väsentligt snabbare än microSD-kort som typiskt toppar vid 185 MB/s på nyare enheter.

Mer utrymme på Steam Deck och ROG Ally – extern SSD, microSD eller ny intern SSD?

Valet mellan lagringslösningar beror på balansen mellan pris, hastighet och mobilitet: microSD är billigast och enklast, en intern SSD är bäst på språng, och en extern SSD är det snabbaste flexibla valet vid skrivbordet eller i dockan. För användare som primärt spelar hemma via en dockningsstation kommer en extern hårddisk i form av en SSD att ge den mest flytande upplevelsen utan att man behöver öppna konsolen.

Kriterium microSD-kort Extern USB-C SSD Intern M.2 2230 SSD
Hastighet Låg (~185 MB/s) Hög (~1000 MB/s) Extrem (upp till 7000 MB/s)
Installation Plug-and-play Plug-and-play Kräver skruvmejsel/öppning
Mobilitet Perfekt (intern) Låg (hänger utanpå) Perfekt (intern)
Pris per TB Lägst Mellan Högst
Risk Minimal Minimal Moderat (garanti/hårdvara)

Fördelar och nackdelar med de tre vägarna

Praktiska överväganden och användningsscenarier

För att välja rätt bör man se på hur konsolen används i vardagen. En Verbatim Pocket SSD är praktisk om man ofta flyttar spel mellan en PC och sin handheld, medan ett microSD-kort är nödvändigt för dem som spelar på tåget eller bussen.

Man bör undvika missförståndet att alla externa enheter fungerar likadant. En traditionell mekanisk hårddisk (HDD) kommer att ge märkbara hack och extremt långa laddningstider jämfört med en SSD. Om man önskar en kompakt lösning för resan utan att öppna maskinen kan mindre modeller som Verbatim Pocket SSD Extern SSD - 256 GB - 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) - USB Type-C - 1000 MB/s eller Sandisk SDSSDE10 Extern SSD - 1 TB - 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) - USB Type-C - 600 MB/s - Blå vara en kompromiss mellan mobilitet och hastighet.

För dem som prioriterar maximal lagringskapacitet för ett stort bibliotek av AAA-titlar är en SAMSUNG MU-PD4T0G/WW Extern SSD - 4 TB - 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) - USB Type-C - 1050 MB/s ett effektivt sätt att utöka kapaciteten markant utan att behöva göra tekniska ingrepp i hårdvaran.

Vilken typ av extern SSD är bäst för handhelds?

En extern SSD med USB 3.2 Gen 2 (10 Gbit/s) är det optimala valet, då den balanserar pris och hastighet utan att bli onödigt begränsad av hårdvarans portar. Eftersom både Steam Deck och ROG Ally använder USB-C bör man prioritera kompakta NVMe-baserade externa enheter framför traditionella mekaniska hårddiskar för att undvika extremt långa laddningstider och risk för dataförlust vid skakningar.

SSD Typ Typisk Hastighet Rekommenderat Scenario Kabeltyp
USB 3.2 Gen 2 Upp till 1050 MB/s Standard gaming via docka USB-C till USB-C
USB 3.2 Gen 2x2 Upp till 2000 MB/s High-end (endast på stödda enheter) USB-C till USB-C
SATA Extern SSD Upp till 550 MB/s Budgetlösning / Arkivering av spel USB-C eller USB-A

Överväganden kring hastighet och standarder

När man väljer en extern SSD är det viktigt att förstå skillnaden mellan USB-standarderna. USB 3.2 Gen 2 levererar en teoretisk bandbredd på 10 Gbit/s. Enligt tekniska specifikationer från tillverkare som Sandisk kan detta resultera i reella läshastigheter runt 1000 MB/s. För dem som önskar maximal potential för framtida enheter finns Gen 2x2 (20 Gbit/s), men man ska vara medveten om att Steam Deck är begränsad till Gen 2.

För användare av ROG Ally X (RC72) är situationen annorlunda än på originalmodellen, då portkonfigurationen är optimerad. Man kan med fördel titta på modeller som Sandisk Extreme Portable SSD (V3) Extern SSD - 1 TB - USB 3.2 Gen 2x2 - USB Type-C om man vill utnyttja högre hastigheter på kompatibla system.

Praktiska användningsscenarier och hårdvaruval

Valet av disk beror i hög grad på hur konsolen används. För användaren som primärt spelar vid ett skrivbord via en docka är en stationär extern SSD som Other World Computing OWCGRDN02 Extern SSD - 2000 GB - 3.2 Gen 2 - USB Type-C - 1000 MB/s idealisk, då den erbjuder stabil prestanda för stora spelbibliotek. Om man däremot flyttar sin handheld mellan olika rum är kompakta modeller som Verbatim Pocket SSD Extern SSD - 512 GB - 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) - USB Type-C - 1000 MB/s eller SAMSUNG MU-PD1T0G/WW Extern SSD - 1 TB - 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) - USB Type-C - 1050 MB/s mer praktiska, då de tar minimalt med plats.

Det är viktigt att undvika ett utbrett missförstånd: högre teoretisk hastighet på SSD:n betyder inte nödvändigtvis snabbare laddningstider om konsolens USB-port fungerar som flaskhals. En NVMe (Non-Volatile Memory express) SSD är en modern lagringsteknik som använder PCIe-banor för att flytta data markant snabbare än äldre SATA-standarder.

Hur påverkar USB-C begränsningar prestandan på Steam Deck vs ROG Ally?

Steam Deck är begränsad till USB 3.2 Gen 2, vilket betyder att varje extern SSD kommer att strypas till maximalt ca 1000 MB/s oavsett diskens teoretiska maxhastighet. ROG Ally och särskilt ROG Ally X erbjuder i vissa konfigurationer bättre bandbredd, men för den genomsnittliga gamern är skillnaden mellan 1000 MB/s och 2000 MB/s mindre märkbar än steget från microSD till SSD.

Enhet USB Standard Hastighet Flaskhals
Steam Deck USB 3.2 Gen 2 ~1000 MB/s USB-kontroller
ROG Ally (RC71) USB 3.2 Gen 2 ~1000 MB/s USB-kontroller
ROG Ally X (RC72) USB 3.2 Gen 2x2 / USB4 >2000 MB/s SSD:ns egen hastighet

Betydelsen av kablar och dockningsstationer

För att uppnå de utlovade hastigheterna är kabeln kritisk. En billig laddkabel för USB-C stöder ofta bara USB 2.0-hastigheter (480 Mbit/s), vilket gör en snabb SSD extremt långsam. Man bör alltid använda den medföljande kabeln från tillverkaren eller en certifierad kabel som stöder 10 Gbit/s eller högre. Läs mer om detta i guiden om USB-C och Thunderbolt kablar.

Om man använder en dockningsstation bör man se till att USB-porten i dockan inte delar bandbredd med andra aktiva enheter på ett sätt som skapar flaskhalsar. En kompakt 10-in-1 dockningsstation kan vara en fördel om den har dedikerade högpresterande portar för lagringsenheter.

Hur uppgraderar man intern SSD i Steam Deck och ROG Ally?

En intern uppgradering sker genom att byta ut den befintliga M.2 2230 NVMe SSD:n mot en modell med högre kapacitet, vilket ger den absolut snabbaste laddningstiden då data flyter direkt via PCIe Gen4-banorna. Detta är det enda sättet att nå hastigheter över 5000 MB/s, vilket enligt data från 2024 (Crucial) kan ses på modeller som Crucial P310 med läshastigheter upp till 7100 MB/s.

Komponent Krav / Specifikation Anmärkning
SSD Formfaktor M.2 2230 Kortare än standard M.2 2280
Interface NVMe PCIe Gen4 Stöder bakåtkompatibilitet till Gen3
Verktyg Phillips #0 / #00 skruvmejsel Precisionsverktyg rekommenderas
Programvara USB-minne med Recovery Image Nödvändigt för att återinstallera OS

Vad betyder specifikationerna i praktiken?

När man väljer en intern disk är formfaktorn M.2 2230 den mest kritiska detaljen. En standard M.2 2280 SSD, som finns i de flesta bärbara datorer, är fysiskt för lång för att passa i handhelds. PCIe Gen4 (Peripheral Component Interconnect Express Generation 4) refererar till den fjärde generationen av dataöverföringsstandarden, vilken fördubblar bandbredden jämfört med Gen3.

I praktiken betyder en uppgradering till en snabbare NVMe SSD (Non-Volatile Memory Express) att spel med stora världar laddar markant snabbare. För användare som inte vill öppna sin enhet kan man istället överväga skillnaden mellan extern HDD och SSD för att hitta ett enklare alternativ.

Steg för intern uppgradering

  1. Backup: Se till att alla save-games finns i molnet, då disken måste formateras.
  2. Öppning: Ta bort bakstycket försiktigt så att plastklämmorna inte skadas.
  3. Utbyte: Lossa skruven till den gamla M.2 2230 SSD:n och sätt i den nya disken.
  4. Installation: Boota enheten via ett USB-minne med den officiella recovery imagen för att installera SteamOS eller Windows.

Överväganden innan du börjar

En intern uppgradering är den mest permanenta lösningen, men den kräver mer teknisk insikt än att bara sätta i ett minneskort. Om man föredrar en flexibel lösning för stora spelbibliotek kan man kombinera en mindre intern disk med en snabb extern modell som Sandisk Extreme Portable SSD (V3) Extern SSD - 4 TB - USB 3.2 Gen 2x2 - USB Type-C eller en Other World Computing OWCGRDN04 Extern SSD - 4000 GB - 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) - USB Type-C.

För dem som är osäkra på valet av intern disk kan man läsa om val av SSD till PC för att förstå skillnaden mellan läs- och skrivhastigheter. Det är viktigt att notera att en intern uppgradering kan påverka garantin beroende på lokala lagar och tillverkarens regler.

Vilken kapacitet bör man välja för gaming 2026?

En kapacitet på 2 TB är det nuvarande "sweet spot" för gamers, då moderna AAA-titlar ofta tar mellan 50 GB och 150 GB. Även om 1 TB kan vara tillräckligt för vissa, kommer en samling av bara tio stora spel snabbt att fylla utrymmet, vilket gör 2 TB eller 4 TB mer framtidssäkrat.

Kapacitet Antal Stora Spel (est.) Rekommenderad Användarprofil
512 GB 3-5 spel Indie-gamers / Lätt användning
1 TB 7-12 spel Genomsnittlig gamer
2 TB 15-25 spel Entusiast / Power user
4 TB 30+ spel Arkivarie / Hardcore gamer

Praktisk betydelse av lagringsutrymme 2026

Valet av kapacitet handlar inte bara om antalet spel, utan om hur ofta man vill radera och återinstallera data. AAA-spel (högbudgetproduktioner med hög grafisk kvalitet) växer i storlek på grund av högupplösta texturer och omfattande ljudfiler.

  • 1 TB lösningar: Lämpliga för användare som fokuserar på ett fåtal stora titlar åt gången. En Sandisk Portable SSD (V3) Extern SSD - 1 TB - 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) - USB Type-C ger en bra balans mellan pris och utrymme för den genomsnittliga användaren.
  • 2 TB lösningar: Idealiskt för dem som vill ha ett brett bibliotek utan konstant administration. Modeller som Sandisk Extreme Portable SSD (V3) på 2 TB eller lösningar från Western Digital säkerställer att man kan ha både stora open-world-spel och mindre indie-titlar samtidigt.
  • 4 TB lösningar: Nödvändigt för "arkivarier" som vill ha hela sitt bibliotek tillgängligt utan att använda molnet eller externa hårddiskar med mekaniska delar.

Överväganden om NVMe kapacitet

När man tittar på högre kapaciteter bör man vara medveten om att 4 TB-diskar ofta är dyrare per GB. Man kan undersöka NVMe SSD kapacitetsguiden för 2026 för att se de senaste prisutvecklingarna. För externa lösningar är SAMSUNG MU-PD4T0G/WW Extern SSD - 4 TB - 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) - USB Type-C - 1050 MB/s ett exempel på en högkapacitetslösning som ger massivt utrymme via USB-C.

För dem som önskar alternativ till de dyraste märkena finns det många pålitliga alternativ från tillverkare som Western Digital eller Seagate, som ofta erbjuder konkurrenskraftiga priser i 2 TB-klassen. Man kan också överväga Other World Computing OWCGRDN04 Extern SSD - 4000 GB - 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) - USB Type-C om man prioriterar maximal lagring på 4 TB för stora datamängder.

Avvägning: Kapacitet vs Hastighet

Ett utbrett missförstånd är att högre kapacitet alltid betyder högre hastighet. I praktiken beror hastigheten på kontrollern och USB-standarden (t.ex. USB 3.2 Gen 2), inte nödvändigtvis mängden GB. En Verbatim Pocket SSD på 1 TB kan i vissa fall ha samma överföringshastighet som en större modell, då flaskhalsen ofta ligger i handheld-enhetens USB-C-port.

Typiska fel vid utökning av lagringsutrymme på handhelds

  1. Användning av felaktiga kablar: Många köper en snabb extern SSD men använder en standard USB-C laddkabel. Detta begränsar hastigheten till USB 2.0 (480 Mbit/s), vilket gör laddningstiderna nästan lika långa som på ett microSD-kort.
  2. Köp av M.2 2280 för intern uppgradering: Ett mycket vanligt fel är att köpa en standard PC SSD (2280 mm). Steam Deck och ROG Ally använder den kortare 2230 mm formfaktorn; en 2280-disk kan inte fysiskt få plats i enheten.
  3. Ignorerande av filsystem: Vid användning av externa enheter på Steam Deck bör man se till att disken är formaterad till ett format som SteamOS kan läsa (typiskt ext4 för intern/microSD, men exFAT för extern kompatibilitet med Windows).
  4. Övervärdering av microSD-hastighet: Att tro att ett "High Speed" microSD-kort kan matcha en SSD. Även de bästa UHS-II-korten begränsas av hårdvarans kontroller och kommer aldrig nå 1000 MB/s.
  5. Bristande kylning vid intern uppgradering: Vid installation av mycket snabba Gen4 SSD:er i små chassin kan thermal throttling förekomma. Man bör undersöka NVMe SSD heatsinks om enheten stöder det.

Vanliga frågor

Kan jag köra spel direkt från en extern SSD på Steam Deck?
Ja, du kan installera och köra spel direkt från en extern SSD via USB-C. Det kräver dock att enheten är formaterad korrekt, och det rekommenderas primärt för användning i docka, då en hängande disk är opraktiskt under mobil gaming.
Vad är skillnaden mellan M.2 2230 och M.2 2280?
Siffrorna refererar till bredden (22 mm) och längden (30 mm mot 80 mm). Steam Deck och ROG Ally använder den korta 2230-standarden, medan vanliga bärbara datorer och stationära datorer typiskt använder den långa 2280-standarden.
Är microSD-kort säkra för gaming på lång sikt?
MicroSD-kort har ett begränsat antal skrivcykler jämfört med SSD:er. För spel som ofta uppdateras eller skriver stora mängder data (som save-games och shaders), är en SSD mer hållbar över tid.
Hur snabb är en extern SSD i förhållande till microSD på ROG Ally?
En typisk USB 3.2 Gen 2 SSD levererar omkring 1000 MB/s, medan ett microSD-kort på ROG Ally X toppar vid ca 185 MB/s (data från 2026). Det betyder att en extern SSD är över 5 gånger snabbare i teorin.
Kräver intern SSD-uppgradering att man raderar allt?
Ja, då du byter ut själva hårddisken kommer ditt operativsystem och dina data att försvinna. Du behöver ett USB-minne med recovery image för att återinstallera SteamOS eller Windows på den nya disken.
Vilket filsystem ska jag använda till min externa SSD?
Om du bara använder den på Steam Deck är ext4 optimalt. Om du vill flytta spel mellan en PC med Windows och din handheld är exFAT det mest kompatibla valet, även om det inte alltid stöds nativt av alla Linux-baserade system utan konfiguration.
Kan jag använda en extern HDD (mekanisk) till mina spel?
Det är tekniskt möjligt, men starkt avrått från. Mekaniska hårddiskar är extremt långsamma och kan skadas om de skakas under användning, vilket leder till korrupta speldata.
Hur mycket plats tar moderna AAA-spel typiskt?
Moderna titlar tar ofta mellan 50 GB och 150 GB. En samling av 10 stora spel kräver därför minimum 1 TB, varför 2 TB rekommenderas för att ha marginal för framtida uppdateringar.

Vad är det bästa sättet att få mer utrymme på Steam Deck och ROG Ally?

  • Den bästa lösningen beror på behovet: microSD är enklast och billigast, intern M.2 2230 SSD-uppgradering ger maximal prestanda, och extern USB-C SSD är det snabbaste flexibla valet för stationär användning.