Formfaktorer för PC: Guide till ATX, Micro-ATX och Mini-ITX

Uppdaterad 27-10-2026 · Skriven av Poul Schack, CEO · 11 min läsning

En formfaktor är en industristandard för hårdvarans fysiska dimensioner, där ATX (305 × 244 mm) är den vanligaste standarden för gaming och arbete. Valet av formfaktor avgör vilket chassi du behöver, samt hur många expansionskort och RAM-moduler ditt system får plats med.

Viktigaste punkterna

  • ATX är standarden för maximal flexibilitet och expansionsmöjligheter i mid-tower chassin.
  • Mini-ITX är idealiskt för SFF (Small Form Factor) builds, men begränsar vanligtvis antalet RAM-platser till två.
  • Ett chassi stöder alltid mindre moderkort än dess maximala formfaktor, men aldrig större.
  • E-ATX kräver specifika Full-Tower chassin på grund av den ökade bredden på upp till 330 mm.

Kort svar

Formfaktorer definierar de fysiska måtten och monteringspunkterna för moderkort och chassin. De fyra primära standarderna är Mini-ITX (170 × 170 mm), Micro-ATX (244 × 244 mm), ATX (305 × 244 mm) och E-ATX (upp till 305 × 330 mm). Valet är avgörande för kompatibiliteten; ett chassi kan rymma alla moderkort som är mindre än eller lika med dess maximalt stödda formfaktor, men aldrig något större.

Vad är formfaktor – och varför spelar det roll?

En formfaktor är en industristandard för de fysiska dimensionerna, layouten och monteringspunkterna för hårdvarukomponenter, primärt moderkort och chassin. Det spelar roll eftersom det säkerställer kompatibilitet; om du väljer ett moderkort i en storlek som ditt chassi inte stöder, kommer skruvarna inte att passa i hålen och komponenterna kommer fysiskt att blockera varandra. Förståelsen av moderkortets formfaktor är därför grunden för varje PC-bygge.

Formfaktor Mått (mm) Typisk användning Chassityp
Mini-ITX 170 × 170 mm Kompakta PC:s / HTPC SFF (Small Form Factor)
Micro-ATX (mATX) 244 × 244 mm Budget- och kontors-PC:s Mini-Tower / Mid-Tower
ATX 305 × 244 mm Gaming och Workstations Mid-Tower / Full-Tower
E-ATX Upp till 305 × 330 mm High-end Workstations / Server Full-Tower

När man planerar sitt system bör man börja med att läsa en guide till vad ett moderkort är, då det är därifrån formfaktorns begränsningar utgår. För dem som önskar maximal flexibilitet är ATX den mest utbredda standarden.

Vad kännetecknar ATX-formfaktorn?

ATX (Advanced Technology Extended) är den mest populära formfaktorn för gaming och professionellt arbete, då den erbjuder den bästa balansen mellan expansionsmöjligheter och fysisk storlek. Den primära fördelen med ATX är antalet expansionsplatser, vilket gör det möjligt att installera flera PCIe-kort såsom ljudkort, nätverkskort eller extra lagringsenheter utan att blockera grafikkortet.

Tekniska specifikationer för ATX

  • Dimensioner: 305 × 244 mm.
  • PCIe-platser: Vanligtvis 7 platser, vilket ger plats för flera stora komponenter.
  • RAM-platser: Standardmässigt 4 platser på de flesta modeller.
  • Kylning: Ger plats för större CPU-kylare och fler chassfläktar.

För ett ATX-bygge krävs ett chassi som specifikt stöder denna storlek. Ett exempel på ett chassi med stöd för ATX och större formfaktorer är Cooler Master COSMOS ALPHA.

Funktion ATX Standard Fördel i praktiken
Expansionsplatser Upp till 7 Möjlighet till fler PCIe-enheter (Capture cards, NVMe adapters)
RAM-kapacitet 4 platser standard Högre maximalt minne utan att byta moderkort
Termisk volym Hög Bättre luftflöde runt VRM och CPU

När ska man välja Micro-ATX (mATX)?

Micro-ATX är det idealiska valet för användare som vill ha en kompakt dator utan att offra för många expansionsmöjligheter eller budget. Det är ofta billigare än full ATX eftersom det kräver mindre material i produktionen, och det passar i både mindre Mini-Tower chassin och större Mid-Towers.

Jämförelse: Micro-ATX vs ATX

Där ATX fokuserar på maximal expansion, fokuserar mATX på effektivitet. För en kontors-PC eller en budget gamingmaskin är skillnaden i prestanda obefintlig, men den fysiska platsbesparingen är märkbar.

Specifikation Micro-ATX (mATX) Standard ATX
Storlek 244 × 244 mm 305 × 244 mm
PCIe-platser Vanligtvis 2–4 Upp till 7
Prisklass Budget / Mellanklass Mellanklass / High-end

Om man bygger ett mATX-system kan man använda chassin som Compucase Midi Tower, vilket ger en bra balans mellan storlek och luftflöde. För ytterligare vägledning i valet av komponenter kan man se guiden till moderkorts-kompatibilitet.

Vad är fördelarna med Mini-ITX och SFF builds?

Mini-ITX är designat för Small Form Factor (SFF) system, där målet är att minimera det fysiska fotavtrycket på skrivbordet. Det är den minsta standardformfaktorn för funktionella PC:s och används ofta i hembio-PC:s (HTPC), minimalistiska kontorsuppsättningar eller specialiserade gaming-builds där mobilitet är viktig.

Begränsningar med Mini-ITX

Priset för den lilla storleken är en rad tekniska kompromisser. Enligt standardspecifikationer (2026) har Mini-ITX vanligtvis bara 1 PCIe-plats och 2 RAM-platser, vilket innebär att man inte kan lägga till extra hårdvara efter installationen av grafikkortet.

Begränsning Mini-ITX Effekt Lösning/Alternativ
RAM-platser Endast 2 platser Köp moduler med högre kapacitet (t.ex. 32GB per plats)
PCIe Expansion Endast 1 plats Använd externa USB-C kringutrustningar
Termisk hantering Högre värmeutveckling per cm³ Investera i high-end CPU-kylare och optimerat luftflöde

För dem som önskar en ultrakompakt lösning är Mini PC guiden relevant. Om man bygger själv med ITX är det viktigt att kontrollera chassits stöd för GPU-längd.

Vad är E-ATX och vem behöver det?

E-ATX (Extended ATX) är en utökad version av standarden som primärt riktar sig till entusiaster och professionella som behöver extremt mycket resurser. Den extra bredden ger plats för fler RAM-platser (upp till 8 på vissa serverkort) och fler PCIe-banor, vilket är essentiellt för rendering-workstations eller server-setups.

E-ATX Kompatibilitetstabell

Det viktigaste med E-ATX är att det inte passar i standard Mid-Tower chassin. Man måste använda ett Full-Tower chassi med specifika monteringspunkter för den extra bredden.

Kriterium E-ATX (Extended) Standard ATX
Bredd Upp till 330 mm 244 mm
Typiska RAM-platser 8 platser (på HEDT-kort) 4 platser
Chassikrav Full-Tower / E-ATX support Mid-Tower eller större

Ett exempel på ett chassi som kan hantera dessa massiva kort är INTER-TECH 4U-4408, som är designat för rackmontering. För dem som överväger en uppgradering av sitt nuvarande system kan guiden till CPU och RAM uppgradering hjälpa.

Vilka storlekar finns det på PC-chassin?

PC-chassin finns primärt i fyra kategorier: SFF (Small Form Factor), Mini-Tower, Mid-Tower och Full-Tower. Valet av chassistorlek avgör inte bara hur mycket plats datorn tar på skrivbordet, utan också vilka moderkortsformfaktorer som kan monteras, samt hur många hårddiskar och fläktar det finns plats för.

Översikt över chassityper

Medan ett Mid-Tower är den mest mångsidiga lösningen för genomsnittsanvändaren, väljer professionella ofta Full-Towers för att få plats med E-ATX kort och omfattande vattenkylningssystem.

Chassityp Stödda formfaktorer Typisk volym Primär målgrupp
SFF / Mini-ITX Mini-ITX Mycket låg Minimalister, HTPC
Mini-Tower Mini-ITX, Micro-ATX Låg till Medium Budget gaming, Kontor
Mid-Tower Mini-ITX, mATX, ATX Medium Mainstream Gaming
Full-Tower Alla inkl. E-ATX Hög Workstations, Entusiaster

För dem som önskar ett modernt utseende med maximal insyn i hårdvaran rekommenderas det att undersöka chassin med panoramaglas.

Vilket nätaggregat (PSU) passar till din formfaktor?

Valet av nätaggregat dikteras primärt av chassits fysiska utrymme, där standard ATX-nätaggregat är normen för de flesta byggen, medan SFX (Small Form Factor) är nödvändigt för kompakta ITX-chassin. En felplacering av PSU kan blockera för GPU:n eller göra det omöjligt att stänga chassit.

Jämförelse av PSU-formfaktorer

Medan ATX-nätaggregat erbjuder högre effektivitet och enklare kylning tack vare sin storlek, är SFX designat för att maximera utrymmet i SFF-chassin. Många ITX-chassin kräver specifikt ett SFX eller SFX-L PSU.

PSU-typ Kompatibla formfaktorer Typisk storlek Fördel
ATX PSU ATX, E-ATX, mATX 150 x 86 x 140 mm Större fläktar, lägre ljudnivå
SFX PSU Mini-ITX (SFF) 125 x 63.5 x 100 mm Extremt kompakt utrymmesbehov
SFX-L PSU Mini-ITX / mATX SFF 125 x 63.5 x 130 mm Bättre kylning än standard SFX

För att säkerställa korrekt strömhantering i ett professionellt setup kan man undersöka lösningar från APC för att skydda hårdvaran mot spänningsvariationer.

Hur påverkar formfaktorn kabeldragning och airflow?

Större formfaktorer som ATX och E-ATX ger mer utrymme för kabeldragning och optimerat luftflöde, medan kompakta byggen kräver precis planering för att undvika termisk throttling. I ett SFF-bygge kan oorganiserade kablar blockera den kritiska luftvägen mellan intag och utblås.

Airflow-utmaningar per storlek

I stora chassin kan man installera flera 120 mm eller 140 mm fläktar, vilket skapar ett positivt tryck. I Mini-ITX-byggen är man ofta begränsad till mindre fläktar som måste köras vid högre RPM (varv per minut) för att flytta samma mängd luft.

Formfaktor Svårighetsgrad kabeldragning Airflow-potential Typisk kylningslösning
Mini-ITX Hög (kräver ofta custom kablar) Låg till Medium Low-profile luftkylning / AIO
Micro-ATX Medium Medium Tower-luftkylare / 240mm AIO
ATX Låg ( gott om utrymme) Hög Stora Tower-kylare / 360mm+ AIO

För att uppnå det bästa visuella resultatet och airflow i ett ATX-setup kan man titta på chassin med panoramaglas, som ofta är designade för optimalt luftflöde.

Hur väljer man rätt chassi baserat på formfaktor?

Valet av chassi bör alltid dikteras av den största komponenten i ditt system, vilket typiskt är moderkortet. Regeln är enkel: Ett chassi kan rymma alla moderkort som är mindre än eller lika med dess maximalt stödda formfaktor, men aldrig något större.

Kompatibilitetsmatris för chassin

Här nedan visas vilka moderkort som fysiskt kan monteras i de olika chassityperna. Observera att detta är en generell regel; kontrollera alltid tillverkarens specifikationer för exakta mått.

Chassityp Mini-ITX Micro-ATX ATX E-ATX
SFF / Mini-ITX Case Ja Nej Nej Nej
Mini-Tower (mATX) Ja Ja Nej Nej
Mid-Tower (ATX) Ja Ja Ja Sällsynt*
Full-Tower (E-ATX) Ja Ja Ja Ja

*Vissa moderna Mid-Towers stöder E-ATX, men det kan blockera för kabeldragning eller RAM-platser.

Om man söker ett professionellt rack-setup för serverbruk är INTER-TECH 4U-4424 Chassi - Ställning - ATX, EATX, micro ATX, Mini-ITX, SSI EEB - 2.5,3.5" ett exempel på ett chassi som stöder både ATX och E-ATX i ett rack-format.

Vad kostar det att ha en PC tänd hela tiden?

Kostnaderna för att låta en dator köra kontinuerligt beror primärt på systemets TDP (Thermal Design Power), som anger den maximala värmeutvecklingen och därmed strömförbrukningen för CPU:n. En modern kontors-PC i budgetklassen drar betydligt mindre ström än en high-end gaming workstation med E-ATX moderkort, då den sistnämnda ofta har fler aktiva komponenter och kraftfullare nätaggregat.

Strömförbrukning baserat på systemtyp

Förbrukningen varierar kraftigt mellan en dator i viloläge (sleep mode) och en maskin som utför tunga beräkningar. En PC i viloläge drar typiskt under 5W, medan en fullt belastad gaming-PC kan dra över 500W.

Systemtyp Estimerad genomsnittsförbrukning (Watt) Primär strömtjuv
Mini-ITX Kontors-PC 30 - 60 W CPU / Moderkort
ATX Gaming-PC (Idle) 60 - 120 W GPU / RGB-belysning
E-ATX Workstation (Load) 400 - 800+ W Multi-GPU / High-TDP CPU

För att minimera kostnaderna vid 24/7 drift rekommenderas det att konfigurera strömhanteringsinställningarna i Windows till "Energisparläge" och använda ett effektivt nätaggregat med 80 PLUS Gold-certifiering från tillverkare som Thermaltake.

När är det billigast att köpa datorkomponenter?

Det är generellt billigast att köpa hårdvara i perioderna kring stora reaevenemang som Black Friday och januarirean, då lagerrensning av äldre generationer sker. Priserna på moderkort och chassin följer ofta produktcykler; när en ny chipset-generation lanseras sjunker priset typiskt på de befintliga formfaktorerna i budgetklassen.

Säsongsvariationer i hårdvarupriser

Efterfrågan toppar ofta i slutet av året på grund av julklappsköp, vilket kan pressa upp priserna på populära ATX-chassin. Omvänt ses ett dyk i efterfrågan mitt i sommaren, då vissa återförsäljare kör kampanjer för att hålla omsättningen uppe.

Period Pristrend Rekommenderat fokus
November (Black Friday) Lägst (kampanjer) Chassin och nätaggregat
Januari (Vinterrea) Låg (lagerrensning) Moderkort (förra gen.)
Augusti/September Stabil / Medium Back-to-school bundles

För att hitta rätt balans mellan pris och prestanda kan man konsultera en guide till konfigurerbara PC:s, så att man inte betalar för mycket för formfaktorer som E-ATX om ett standard ATX-kort är tillräckligt.

Vad är den största strömtjuven i hemmet?

I det moderna hemmet är stora vitvaror som torktumlare och värmepumpar typiskt de största strömtjuvarna, men när vi ser på elektronik är gaming-PC:s med high-end komponenter bland de mest energikrävande enheterna. En PC med ett E-ATX moderkort och flera grafikkort kan vid maxbelastning dra mer ström än flera moderna LED-TV tillsammans.

Jämförelse av elektronikförbrukning

Det är viktigt att skilja mellan standby-förbrukning och aktiv förbrukning. Medan en PC drar mycket under load, är det den totala tiden (kWh) som definierar fakturan.

Enhet Förbrukning vid användning (Watt) Standby-förbrukning (Watt)
High-end Gaming-PC 400 - 850 W 2 - 10 W
Standard Laptop 30 - 90 W 0.5 - 2 W
4K OLED TV 100 - 200 W 0.5 - 1 W

För att skydda dyra komponenter mot strömspikar, som kan uppstå i hem med många energikrävande apparater, rekommenderas det att använda en UPS (Uninterruptible Power Supply) från APC.

Typiska fel vid val av formfaktor

  1. Köp av ett mATX-chassi till ett ATX-moderkort: Detta är det vanligaste felet. Ett ATX-moderkort är fysiskt längre än ett Micro-ATX-chassi, vilket gör det omöjligt att stänga sidopanelen eller ens montera kortet.
  2. Förbisedd GPU-längd i SFF-byggen: Många köper ett Mini-ITX-chassi och ett Mini-ITX-moderkort, men glömmer att kontrollera om deras grafikkort (GPU) är för långt för chassit. ITX innebär ett litet moderkort, men inte nödvändigtvis ett litet grafikkort.
  3. Bristande fokus på RAM-höjd: Särskilt i kompakta formfaktorer kan höga kylprofiler på RAM-modulerna blockera för CPU-kylaren. Detta är särskilt kritiskt i Mini-ITX-byggen.
  4. Antagandet att E-ATX passar i alla "stora" chassin: Även om ett chassi ser stort ut kan det vara ett ATX Full-Tower utan den extra bredd som krävs för E-ATX. Kontrollera alltid de specifika måtten för moderkortets bredd.
  5. Ignorerande av nätaggregatets formfaktor (SFX vs ATX): Mini-ITX-chassin kräver ofta ett SFX-nätaggregat. Att köpa ett standard ATX-nätaggregat till ett SFF-chassi resulterar ofta i att det inte får plats eller blockerar andra komponenter.
  6. Förbisedd VRM-kylning på ITX-kort: På grund av den lilla storleken har Mini-ITX-moderkort mindre utrymme för kylflänsar på spänningsregulatorerna (VRM). Vid användning av high-end CPU:er i ITX-byggen kan detta leda till termisk throttling om det inte finns ett aktivt luftflöde över kortet.

Vanliga frågor

Vad är formfaktor?
Formfaktor refererar till de fysiska standardmåtten och layouten för hårdvarukomponenter som moderkort och chassin. Det säkerställer att komponenter från olika tillverkare passar ihop både fysiskt och elektriskt.
Vad är den exakta ATX-storleken?
Standard ATX-moderkort mäter 305 × 244 mm. Detta mått avgör var monteringshålen sitter och vilken minimistorlek chassit måste ha för att rymma kortet.
Vad är skillnaden mellan ATX, Micro-ATX och Mini-ITX moderkort?
Den primära skillnaden ligger i storleken och expansionsmöjligheterna. ATX är störst med flest PCIe-platser; Micro-ATX är en mellannivå som ofta är billigare; Mini-ITX är minst (170x170mm) och begränsad till vanligtvis en PCIe-plats och två RAM-platser.
Kan jag sätta ett Micro-ATX moderkort i ett ATX chassi?
Ja, det kan du. Ett ATX-chassi är designat för att vara bakåtkompatibelt med mindre formfaktorer som mATX och Mini-ITX, då monteringspunkterna vanligtvis finns för båda storlekarna.
Vad är ett ATX chassi?
Ett ATX chassi (ofta ett Mid-Tower eller Full-Tower) är ett datorchassi som är designat för att rymma moderkort i ATX-storlek samt mindre formfaktorer. Det erbjuder vanligtvis plats för fler hårddiskar och stora kylsystem.
Vilka storlekar finns det på PC-chassin?
PC-chassin finns primärt som SFF (Small Form Factor), Mini-Tower, Mid-Tower och Full-Tower. Valet beror på vilken moderkortsformfaktor man vill använda.
Vilket PC-chassi är bäst?
Det bästa chassit beror på dina behov. För maximal flexibilitet och kylning är ett ATX Mid-Tower det mest mångsidiga valet, medan Mini-ITX/SFF är bäst för att spara plats.
Vad betyder E-ATX?
E-ATX står för Extended ATX. Det är en utökad standard (upp till 330 mm i bredden) som används i high-end workstations för att ge plats åt fler RAM-platser och PCIe-banor.

Vilken formfaktor ska jag välja till mitt PC-chassi?

  • Välj ATX för maximal flexibilitet, expansionsmöjligheter och enkel kylning i ett Mid-Tower chassi.
  • Välj Micro-ATX (mATX) för en budgetvänlig och kompakt lösning utan att förlora för många funktioner.
  • Välj Mini-ITX för ultrakompakta SFF builds, om plats är viktigare än expansionsmöjligheter.