Minneskort till kamera: Guide för 4K-video, seriebildtagning och RAW

Publicerad 04-11-2026 · Skriven av Poul Schack, CEO · 19 min läsning

Ett snabbt minneskort är avgörande för 4K-video, seriebildtagning och RAW, eftersom dessa format genererar enorma datamängder per sekund. För att undvika att kameran avbryter inspelningen eller fryser under fotograferingen krävs en hög ihållande skrivhastighet (sustained write speed), vilket säkerställer att data flyttas snabbt från kamerans buffer till lagringsmediet.

Viktigaste punkterna

  • Ihållande skrivhastighet är viktigare än maximal läshastighet för att undvika buffer-stopp.
  • Videoklasser som V30, V60 och V90 garanterar minimihastigheter fört.vis standard 4K, high-bitrate 4K och 8K/RAW-video.
  • CFexpress är den snabbaste standarden och nödvändig för professionell actionfotografering och cinema RAW.
  • Att använda flera mindre kort istället för ett stort minimerar risken vid eventuell dataförlust.

Kort svar

För 4K-video, seriebildtagning och RAW bör du välja ett minneskort med en hög ihållande skrivhastighet. För standard 4K är V30 ofta tillräckligt, medan professionell 4K (All-Intra) eller 8K kräver V60 eller V90. För extrem seriebildtagning i RAW rekommenderas UHS-II eller CFexpress Type A/B för att tömma kamerans buffer så snabbt som möjligt och undvika avbrott i inspelningen.

Varför ställer 4K-video, seriebildtagning och RAW höga krav på minneskortet?

Höga krav på minneskort uppstår eftersom mängden data som genereras per sekund vid 4K-video, RAW-fotografering och snabb seriebildtagning överstiger kapaciteten i standardkort. När kamerans sensor samlar in enorma mängder information måste dessa data flyttas omedelbart till lagringsmediet för att undvika att inspelningen avbryts eller att bilder går förlorade. Detta kräver en hög ihållande skrivhastighet, vilket skiljer sig från den maximala läshastigheten.

För att förstå detta måste man känna till begreppet bitrate, som anger mängden data som behandlas per sekund i Mbps (Megabits per sekund) eller MB/s (Megabytes per sekund). En hög bitrate innebär bättre bildkvalitet och färre komprimeringsartefakter, men det kräver ett kort som kan hänga med i realtid. Om kortet är för långsamt kommer kamerans interna buffer att fyllas upp, vilket leder till en paus i inspelningen eller fotograferingen.

Funktion Databelastning Kritisk faktor Konsekvens vid för långsamt kort
4K-video Kontinuerligt högt flöde Ihållande skrivhastighet Inspelningen avbryts abrupt
Seriebildtagning Explosiv databurst Hastighet för buffertömning Kameran 'fryser' under tagningen
RAW-filer Enorma enskilda filer Sekventiell skrivhastighet Långsam lagringstid per bild

För dem som arbetar med professionell videoproduktion kan det vara relevant att titta på hårdvara för videoredigering i 8K för att förstå hela datakedjan från kort till workstation.

Förståelse av dataflödet

När du trycker på utlösaren sker följande process:

  • Sensorn fångar ljus och konverterar det till digitala data.
  • Data skickas till kamerans buffer (ett tillfälligt, blixtsnabbt minne).
  • Om skrivhastigheten är lägre än inspelningshastigheten fylls bufferten, och kameran måste vänta på att den töms.

Vad betyder det i praktiken?

För att välja rätt kort är det viktigt att skilja mellan olika belastningsmönster, då ett kort kan vara snabbt för en uppgift men misslyckas med en annan.

  • Kontinuerlig skrivning (Video): Vid 4K-video krävs en stabil, ihållande hastighet. Om du använder ett kort som Sony 128GB SDXC card Tough series, säkerställer UHS-II-standarden att dataflödet inte avbryts mitt i ett klipp.
  • Burst-skrivning (Sport/Wildlife): Vid seriebildtagning fylls bufferten på millisekunder. Här är det inte bara kortets toppfart, utan förmågan att snabbt tömma bufferten som avgör om du kan ta 50 eller 200 bilder innan kameran pausar.
  • Tunga enskilda filer (RAW): RAW-bilder innehåller okomprimerad data från sensorn. Detta kräver hög sekventiell skrivhastighet för att undvika väntetid mellan varje tryck på utlösaren.

Vanliga missförstånd om hastighet

Många användare gör misstaget att enbart titta på den maximala läshastigheten, som ofta lyfts fram med stora siffror på förpackningen. Läshastigheten är dock bara relevant när du flyttar bilder från kortet till datorn.

Den kritiska punkten för fotografen och videografen är skrivhastigheten. Ett kort kan ha en läshastighet på 300 MB/s, men en ihållande skrivhastighet som är markant lägre. Om denna minimihastighet faller under kamerans bitrate-krav kommer inspelningen att avbrytas, oavsett hur snabbt kortet kan läsas.

4K-video: Bitrate, V30, V60 och V90 förklarat

Videoklassen (V-rating) är den viktigaste indikatorn för 4K-video, då den garanterar en minimum ihållande skrivhastighet i MB/s. V30 garanterar 30 MB/s, V60 garanterar 60 MB/s och V90 garanterar 90 MB/s. Valet av klass beror direkt på kamerans bitrate; till exempel kräver high-bitrate 4K eller 8K-inspelningar ofta ett V60- eller V90-kort för att undvika att kameran stoppar inspelningen mitt i en scen.

Enligt specifikationer från tillverkarna garanterar V30 en stabil skrivhastighet på 30 MB/s för standard 4K-inspelningar. Men för professionella format som All-Intra, där varje bild sparas som en komplett bild utan referens till andra bilder, är bitraten (mängden data som överförs per sekund) markant högre. En typisk 4K 60p-inspelning i hög kvalitet kan kräva en bitrate som gör V30 otillräckligt, varför V60 eller V90 blir nödvändiga.

Videoklass Min. skrivhastighet Rekommenderad användning Typiskt format
V30 30 MB/s Standard 4K / Full HD H.264 / H.265 (Compressed)
V60 60 MB/s Professionell 4K / High-bitrate ProRes 422 / All-Intra
V90 90 MB/s 8K / RAW-video / Cinema 4K RAW-video / High Bitrate

För att säkerställa maximal stabilitet i produktionen kan man överväga kort från erkända tillverkare som Sandisk, som erbjuder specifika serier för video. För dem som behöver extrem hållbarhet och hastighet finns det specialiserade lösningar som Sony 128GB SDXC card Tough series, som är designade för att tåla fysiskt tryck under krävande inspelningar.

Praktisk betydelse av bitrate och videoklasser

Det är viktigt att skilja mellan den maximala läshastigheten (hur snabbt du kan flytta filer till datorn) och den ihållande skrivhastigheten (V-klassen). Ett utbrett missförstånd är att ett kort med en hög toppfart automatiskt kan hantera 4K-video. Om kortets interna controller inte kan upprätthålla den hastighet som kamerans bitrate kräver, kommer kameran att tvinga inspelningen att avbrytas för att undvika dataförlust.

  • Compressed (H.264/H.265): Här beräknar kameran endast ändringar mellan bilderna. Detta kräver mindre bandbredd och kan ofta hanteras av ett V30-kort.
  • All-Intra: Varje enskild frame sparas fullt ut. Detta ger bättre kvalitet vid efterbehandling, men kräver typiskt V60 eller V90 för att undvika avbrott.
  • RAW Video: Den okomprimerade dataströmmen från sensorn. Detta är den mest krävande formen av video och nödvändiggör nästan alltid ett V90-kort eller CFexpress.

Vad betyder VPG (Video Performance Guarantee)?

VPG är en strängare certifiering än V-klassen. Medan V-klassen anger ett minimum för kortet generellt, garanterar VPG (t.ex. VPG200 eller VPG400) hastigheten över hela kortets kapacitet under specifika förhållanden. Detta är särskilt viktigt för professionella filmfotografer, där ett enda avbrott i skrivningen kan förstöra en hel inspelning.

Bitrate och filstorlek i praktiken

En tumregel från 2025 är att 1 minut av 4K-video tar upp ca 1 GB, beroende på komprimeringen. Om man spelar in i RAW eller All-Intra kan denna siffra stiga dramatiskt. För dem som redigerar dessa filer efteråt rekommenderas en NVMe SSD för videoredigering för att kunna spela upp materialet utan hack. Genom att använda högkapacitetskort från tillverkare som Transcend kan man säkerställa tillräckligt med utrymme för längre inspelningar i dessa tunga format.

Seriebildtagning: Skrivhastighet, buffert och varför kameran stannar

Kameran stannar under seriebildtagning eftersom den interna bufferten har fyllts snabbare än vad minneskortet hinner tömma den. Bufferten fungerar som ett tillfälligt lagringsutrymme; när du tar 20 bilder per sekund (fps) skrivs dessa blixtsnabbt till bufferten. Om ditt kort bara skriver med 30 MB/s, men kameran levererar data med 150 MB/s, kommer bufferten att fyllas på några sekunder, varpå kameran slutar ta bilder tills utrymmet har frigjorts.

Bufferttömningstiden är därför det kritiska måttet för sport- och naturfotografer. Ett snabbare kort (t.ex. UHS-II eller CFexpress) reducerar denna väntetid markant, vilket innebär att du kan ta fler bilder i en sekvens utan avbrott. Enligt tekniska specifikationer från 2025 kan UHS-II-kort nå läshastigheter upp till 300 MB/s, men det är skrivhastigheten som dikterar bufferttömningen.

Korttyp Typisk skrivhastighet Buffertupplevelse Användning
UHS-I 10 - 90 MB/s Långsam tömning, täta stopp Hobbyfotografering / Porträtt
UHS-II 150 - 300 MB/s Snabb tömning, få avbrott Sport / Wildlife / Event
CFexpress Type B Mycket hög (se tillverkardata) Nästan omedelbar tömning Professionell action / High-res RAW

För att uppnå den snabbaste tömningshastigheten är det essentiellt att använda kort som stöder UHS-II-bussen, vilket kräver en kamera med två rader pins i kortplatsen. Tillverkare som Kingston erbjuder lösningar för olika behov, men för extrem seriebildtagning är det de högsta klasserna som gäller. För dem som kräver maximalt flöde utan flaskhalsar finns specialiserade kort som Sony 128GB SDXC card Tough series, som är designade för att tåla både fysiskt tryck och höga dataströmmar.

Praktiska konsekvenser av buffertflaskhalsar

I praktiken innebär en full buffert att du kan missa det avgörande ögonblicket. Här är tre typiska scenarier:

  • Wildlife: Du tar en serie av en fågel i flykt, men kameran stannar efter 15 bilder, precis när fågeln landar.
  • Sport: Vid ett målgångsfoto kan en långsam tömningstid innebära att du inte kan ta en ny serie omedelbart eftersom kortet fortfarande skriver den föregående.
  • Event: Under snabba sekvenser av gäster kan kamerans "skrivikon" blinka i flera sekunder, vilket låser vyn i sökaren på vissa modeller.

Varför spelar läshastighet ingen roll för bufferten?

Många gör misstaget att titta på läshastigheten (Read Speed), som ofta marknadsförs framträdande på förpackningen. Läshastigheten påverkar bara hur snabbt du kan överföra bilderna till din dator via en kortläsare. För själva fotograferingen är det uteslutande skrivhastigheten (Write Speed) som räknas.

Kombination av RAW + JPEG

Om man väljer att spara både RAW och JPEG samtidigt fördubblas datamängden per bild. Detta belastar bufferten dubbelt så hårt och kräver ett ännu snabbare kort för att behålla samma seriebildtagningsfrekvens. För professionella som inte vill kompromissa med hastigheten i dessa situationer är high-end-lösningar från Sandisk ofta det föredragna valet tack vare deras konsekventa skrivprestanda.

Avvägning: Kapacitet vs. Hastighet

Det är en utbredd missuppfattning att ett kort med mer lagringsutrymme automatiskt tömmer bufferten snabbare. Kapaciteten (GB) avgör bara hur många bilder du kan spara totalt, medan hastigheten (MB/s) avgör hur snabbt de flyttas från kamerans minne till kortet. Ett 64 GB UHS-II-kort kommer att tömma bufferten markant snabbare än ett 1 TB UHS-I-kort.

RAW-filer: Filstorlek, kapacitet och överföringshastighet

RAW-filer kräver stor lagringskapacitet och hög skrivhastighet eftersom de sparar all obehandlad data från sensorn utan komprimering. En RAW-fil kan vara 5 till 10 gånger större än en motsvarande JPEG. Detta innebär inte bara att du snabbare får slut på utrymme på kortet, utan också att varje enskild fil tar längre tid att skriva till flashminnet, vilket ökar risken för buffertstopp vid många bilder.

Valet av kapacitet är därför en balans mellan antal bilder och vikten av kortet. För professionella som fotograferar i RAW hela dagen är 128 GB eller 256 GB ofta minimikravet. Vid användning av högupplösta sensorer (t.ex. 45+ megapixlar) kan en enda RAW-fil ta upp 50–100 MB.

Filtyp Typisk storlek (per bild) Krav på kapacitet Överföringstryck
JPEG (Medium/High) 5 - 15 MB Låg / Medium Minimalt
Compressed RAW 20 - 40 MB Medium / Hög Moderat
Uncompressed RAW 50 - 120 MB Mycket hög Extremt

Vad betyder filstorleken i praktiken?

När man väljer kapacitet är det viktigt att förstå skillnaden mellan komprimerad och okomprimerad RAW. Komprimerad RAW reducerar filstorleken genom att ta bort redundant data utan märkbar kvalitetsförlust, medan okomprimerad RAW bevarar varje enskild bit information från sensorn.

  • Högupplösta fotografering: Vid användning av kameror med många megapixlar kommer ett kort på 64 GB snabbt att fyllas. Om en fil tar 100 MB kan du bara ta ca 600 bilder innan kortet är fullt.
  • Påverkan på arbetsflödet: Stora filer innebär längre tid för både backup och efterbehandling i programvara som Lightroom eller Capture One.
  • Bufferttömning: Vid seriebildtagning i RAW måste kamerans buffert (det tillfälliga minnet) tömmas snabbt till kortet för att undvika att kameran slutar ta bilder.

När bilderna ska flyttas från kortet till datorn blir läshastigheten plötsligt viktig. Här kan ett Sony 128GB SDXC card Tough series vara en fördel, då UHS-II-tekniken (Ultra High Speed Bus version II) förkortar överföringstiden markant jämfört med äldre standarder.

Hantering av stora datamängder

För att undvika flaskhalsar i arbetsprocessen efter fotograferingen bör man använda en kortläsare som stöder kortets fulla hastighet. En billig USB 2.0-läsare kommer att göra ett blixtsnabbt V90-kort långsamt, då begränsningen flyttas från kortet till gränssnittet.

För att optimera överföringen av tunga RAW-filer bör man säkerställa följande:

  • USB 3.0 eller högre: Använd alltid en kortläsare med USB 3.2 Gen 1 eller nyare för att utnyttja UHS-II-hastigheterna.
  • Kabelkvalitet: Undvik långa, oskärmade kablar som kan reducera dataöverföringshastigheten mellan läsaren och datorn.

Kapacitet vs. Pålitlighet

Det rekommenderas ofta att använda flera mindre kort (t.ex. 2 x 128 GB) istället för ett stort kort (256 GB). Detta sprider risken; om ett kort skulle bli korrupt förlorar man bara hälften av dagens arbete.

En utbredd missuppfattning är att ett större kort automatiskt är snabbare. Kapaciteten (GB) och hastigheten (MB/s) är två olika specifikationer. Ett 1 TB-kort kan i teorin vara långsammare än ett 128 GB-kort om det tillhör en lägre hastighetsklass.

Budgetguide: Vilket kort passar din prisklass?

Valet av minneskort i olika prisklasser handlar om att identifiera det lägsta tekniska kravet som uppfyller dina behov utan att du betalar för prestanda du inte kan använda. Budgetklassen täcker vanligtvis UHS-I-kort (V30), som är idealiska för vardagsfotografering och enkel 4K. High-end-klassen domineras av CFexpress, där priset reflekterar den extrema hastigheten som krävs för kommersiellt arbete.

Prisklass Typisk teknik Prestanda Ideal användare
Budget SD UHS-I (V30) Låg till medium Hobbyfotografer, resor
Mellanklass SD UHS-II (V60/V90) Hög Event-, sportfotografer
High-end CFexpress Type A/B Extrem Professionella videofotografer, 8K

För användare i budgetklassen är stabilitet viktigare än toppfart. Tillverkare som Transcend erbjuder pålitliga kort som säkerställer att grundläggande 4K-inspelningar körs utan fel, även om de inte kan hantera professionella bitrates.

Budgetklassen: Fokus på stabilitet och kapacitet

I budgetsegmentet är målet att hitta ett kort med en stabil minimihastighet. Här är det viktigt att förstå skillnaden mellan läshastighet (hur snabbt du kan flytta bilder till PC) och skrivhastighet (hur snabbt kameran kan spara data). För vardagsanvändare som tar JPEG-bilder eller kortare 4K-klipp är ett V30-kort ofta tillräckligt. En vanlig missuppfattning är att man alltid ska köpa det snabbaste kortet; i verkligheten kan ett för dyrt kort vara slöseri med pengar om kamerans interna buss (den fysiska anslutningen mellan sensor och kort) inte stöder de högre hastigheterna.

Mellanklassen: Balans mellan pris och prestanda

Mellanklassen vänder sig till användare som fotograferar i RAW-format eller spelar in video med hög bitrate. Här går tekniken ofta över till UHS-II (Ultra High Speed II), som har en extra rad kontakter på baksidan av kortet för att öka dataöverföringen. Detta är essentiellt för sportfotografer som tar många bilder per sekund, då det minskar den tid kamerans buffer behöver för att tömmas.

  • V60-kort: Lämpliga för de flesta 4K-format och måttlig seriebildtagning.
  • V90-kort: Nödvändiga för professionell 4K med hög bitrate eller vissa 8K-inspelningar. Ett exempel på ett high-performance val i denna kategori är Sony 128GB SDXC card Tough series, som kombinerar hastighet med fysisk robusthet (aktuellt pris och lagerstatus ser du i produktkarusellen).

High-end: Maximal output för professionella

När budgeten tillåter high-end-lösningar rör man sig ofta bort från SD-standarden och över till CFexpress (CompactFlash Express). Dessa kort använder NVMe-protokollet, vilket är samma teknik som finns i moderna SSD-hårddiskar. Detta eliminerar nästan alla flaskhalsar vid inspelning av 8K-video eller extremt snabba serier i RAW.

För dem som vill hålla sig till SD-formatet men kräver absolut topprestanda finns det professionella serier från Sandisk, som säkerställer maximalt dataflöde under press. För mindre enheter eller drönare kan man med fördel titta på specialiserade lösningar som Sandisk Security Cam Card Flashminneskort - 256 GB - MicroSDHC - 100 MB/s - 40 MB/s, där pålitlighet vid kontinuerlig skrivning är prioriterad (pris: 1 720 kr).

När ska man uppgradera?

En uppgradering är nödvändig när du upplever något av följande scenarier:

  • Kameran avbryter inspelningen mitt i en 4K-scen.
  • Du måste vänta mer än 5 sekunder på att bufferten ska tömmas efter en seriebildtagning.
  • Överföring av RAW-filer till datorn tar timmar istället för minuter.

Kortläsare och kablar: Undvik flaskhalsar vid överföring

En snabb kortläsare och rätt kabel är avgörande, då ett blixtsnabbt minneskort blir oanvändbart under överföringen om gränssnittet begränsar hastigheten. Om du använder ett UHS-II eller CFexpress-kort men överför via en USB 2.0-läsare kommer du bara att uppleva en bråkdel av kortets potentiella läshastighet. För att fullt ut utnyttja ett V90-kort krävs en läsare med stöd för USB 3.1 Gen 2 eller USB 3.2.

Gränssnitt Teoretisk maxhastighet Effekt på arbetsflödet Rekommendation
USB 2.0 480 Mbps (~60 MB/s) Extrem flaskhals Undvik för RAW/4K
USB 3.0 / 3.1 Gen 1 5 Gbps (~500 MB/s) Bra för UHS-I / bas-UHS-II Minimum för entusiaster
USB 3.2 Gen 2 10 Gbps (~1250 MB/s) Optimalt för CFexpress/V90 Nödvändigt för professionella

För att optimera din post-produktion kan det vara en fördel att kombinera en snabb läsare med externa lagringslösningar för video, så att du kan redigera direkt från blixtsnabba SSD:er istället för långsamma mekaniska hårddiskar.

Förståelse av gränssnittet och flaskhalsar

En flaskhals uppstår när en komponent i överföringskedjan är markant långsammare än de andra. För en fotograf innebär det att även om ett Sony 128GB SDXC card Tough series stöder UHS-II-hastigheter, kommer överföringen att begränsas till USB 2.0-hastighet om kortläsaren är föråldrad (aktuellt pris och lagerstatus ser du i produktkarusellen).

I praktiken innebär det följande avvägningar:

  • UHS-I vs. UHS-II-läsare: En UHS-I-läsare saknar de extra kontaktpunkterna som UHS-II-kort använder för att uppnå högre hastigheter. Kortet kommer fortfarande att fungera, men endast enligt den långsammare UHS-I-standarden.
  • CFexpress-krav: Eftersom CFexpress-kort kan läsa i över 1700 MB/s är en USB 3.2 Gen 2-läsare nästan obligatorisk för att undvika väntetider på flera timmar vid stora videoprojekt.
  • Strömförsörjning: Vissa professionella kortläsare kräver extern ström för att upprätthålla maximalt genomflöde under långa överföringar av 4K-material.

Val av kabel

Det är inte bara läsaren, utan även kabeln som räknas. En USB-C till USB-C-kabel med 10 Gbps rating är nödvändig för att flytta stora mängder RAW-data snabbt. Användning av en standardladdkabel från en smartphone kommer ofta att begränsa hastigheten till USB 2.0-nivåer, vilket gör överföringen av 100 GB data oändligt långsam.

För att undvika missförstånd bör man vara medveten om att många USB-C-kablar endast är designade för laddning och inte för höghastighetsdata. En kabel markerad som "SuperSpeed" eller med en specifik 10 Gbps-angivelse säkerställer att datan kan flöda fritt från kortläsaren till datorns NVMe SSD (Non-Volatile Memory express), vilket är den moderna standarden för blixtsnabb intern lagring.

Så väljer du rätt minneskort: SD, UHS-II och CFexpress

Det rätta valet av minneskort beror primärt på din kameras fysiska kortplats och dina specifika behov. Om din kamera stöder flera typer är CFexpress det snabbaste valet för professionellt arbete med 8K eller extrem seriebildstagning. UHS-II SDXC-kort är den bästa kompromissen för de flesta entusiaster, då de erbjuder hög hastighet och bred kompatibilitet. Standard SD (UHS-I) är endast tillräckligt för enklare fotografering och Full HD-video.

För att fatta rätt beslut bör man först kontrollera kamerans manual för den maximalt stödda busshastigheten. Det tjänar inget syfte att köpa ett CFexpress Type B-kort till en kamera som endast har SD-platser. På samma sätt kommer ett UHS-II-kort i en UHS-I-plats att fungera, men endast med UHS-I-hastigheter.

Korttyp Hastighetspotential Kompatibilitet Bäst för...
SD (UHS-I) Upp till 104 MB/s Universell Hobby, resor, Full HD
SD (UHS-II) Upp till 312 MB/s Kameror med UHS-II-plats 4K-video, RAW seriebildstagning
CFexpress Type A Hög (Sony-specifik) Utvalda Sony Alpha-modeller Professionell hybridanvändning
CFexpress Type B Extremt hög High-end DSLR / Mirrorless 8K, Cinema RAW, professionell action

Om du använder en kamera med microSD-plats via adapter eller direkt i mindre enheter kan produkter från Transcend vara relevanta för stabil lagring av data.

Förståelse av fysiska och tekniska skillnader

När man väljer mellan dessa format är det viktigt att förstå den fysiska uppbyggnaden. UHS-II (Ultra High Speed II) kort känns igen på att de har en extra rad pinnar på baksidan, vilket möjliggör den högre dataöverföringshastigheten jämfört med UHS-I. CFexpress använder PCIe-standarden (Peripheral Component Interconnect Express), vilket är samma teknologi som finns i moderna SSD-enheter för datorer, vilket förklarar det enorma språnget i prestanda.

För användare av high-end mirrorless-kameror kan ett Sony 128GB SDXC card Tough series vara en idealisk lösning, då det kombinerar UHS-II-hastighet med ökad fysisk hållbarhet.

Praktiska användningsscenarier och avvägningar

Valet handlar ofta om att hitta balansen mellan budget och den faktiska flaskhalsen i ditt arbetsflöde:

  • Hobbyfotografen: Här är ett standard SD-kort ofta tillräckligt. Om du primärt tar enstaka bilder i JPEG eller RAW utan behov av extrem seriebildstagning, kommer UHS-I-hastigheter inte att begränsa din upplevelse.
  • Event- och sportfotografen: Här är tömningen av bufferten kritisk. Ett UHS-II-kort reducerar den tid kameran använder för att skriva data från bufferten till kortet, så att du snabbare kan ta nya bilder i en snabb serie.
  • Videoproducenten (4K/8K): Vid inspelning av video med hög bitrate är ett V90 UHS-II-kort eller CFexpress nödvändigt för att undvika att inspelningen stoppas oväntat på grund av otillräcklig skrivhastighet.

För dem som arbetar med stora mängder data och behöver extremt snabb överföring till datorn efter avslutad inspelning är CFexpress Type B det mest effektiva valet, då det kan flytta hundratals gigabyte på en bråkdel av tiden jämfört med SD-kort.

Steg-för-steg guide för val av kort

  1. Kolla platserna: Undersök om din kamera använder SD, CFexpress Type A eller Type B.
  2. Definiera behovet: Ska du filma i 4K (V30/V60), 8K (V90/CFexpress) eller endast ta bilder?
  3. Bedöm mängden: Beräkna hur många RAW-filer du tar per dag för att välja kapacitet (GB).
  4. Kolla budgeten: Välj mellan UHS-II för balans eller CFexpress för maximal prestanda.

Underhåll och formatering

För att säkerställa optimal prestanda bör du alltid formatera kortet i själva kameran snarare än på datorn. Detta garanterar att filsystemet är optimerat exakt för din kameras sensor-output och minimerar risken för skrivfel.

Typiska fel vid val av minneskort

  1. Att förväxla läs- och skrivhastighet: Många köper ett kort baserat på en hög läshastighet (t.ex. 170 MB/s), men upptäcker att den kontinuerliga skrivhastigheten är betydligt lägre, vilket leder till avbrott i bufferten under seriebildstagning.
  2. Att ignorera videoklassen i scenarier med hög bitrate: Att använda ett V30-kort för en inspelning med 600 Mbps bitrate (som ses i vissa inställningar för Sony a7 IV) kommer resultera i att kameran stoppar inspelningen efter några sekunder, då V30 endast garanterar 240 Mbps.
  3. Överskattning av kompatibilitet: Att köpa ett dyrt UHS-II-kort till en äldre kamera som endast stöder UHS-I, och därmed betala för hastighet som hårdvaran inte kan utnyttja via den fysiska bussen.
  4. Brist på backup-strategi vid stora produktioner: Att lita på ett enda stort minneskort istället för att sprida data över flera kort, vilket ökar risken vid en eventuell total dataförlust om kortet skulle fallera.
  5. Användning av billiga adaptrar för RAW-data: Att använda en lågkvalitativ microSD till SD-adapter, vilket kan skapa elektrisk instabilitet och i värsta fall korrumpera stora RAW-filer under den intensiva skrivprocessen.

Vanliga frågor

Vad betyder V30, V60 och V90?
Det är videoklasser som garanterar en minimum ihållande skrivhastighet. V30 garanterar 30 MB/s, V60 garanterar 60 MB/s och V90 garanterar 90 MB/s. Valet beror på din kameras bitrate.
Hur påverkar skrivhastigheten bufferten vid seriebildtagning?
Skrivhastigheten avgör hur snabbt data flyttas från kamerans tillfälliga buffer till kortet. Ju högre skrivhastighet, desto snabbare töms bufferten, vilket gör att du kan ta fler bilder i en serie utan paus.
Hur stor är filstorleken på RAW-filer?
RAW-filer varierar beroende på sensorns upplösning, men är typiskt 5 till 10 gånger större än JPEG. En högupplöst fil kan ta upp mellan 20 MB och 120 MB per bild.
Vilket kort ska jag välja till min kamera: SD, UHS-II eller CFexpress?
Det beror på din kameras kortplatser. För vardagsbruk är SD (UHS-I) utmärkt; för entusiaster och 4K är UHS-II den bästa kompromissen, medan professionella som filmar i 8K eller extrem action bör välja CFexpress.
Vilken bitrate krävs för 4K 60p?
Bitraten varierar beroende på codec. Standard komprimerad 4K 60p kan ofta köras på V30, men professionella format som All-Intra eller ProRes kräver typiskt V60 eller V90 för att säkerställa stabil inspelning.
Vad är skillnaden mellan UHS-I och UHS-II?
UHS-II har en extra rad pinnar på baksidan av kortet, vilket möjliggör markant högre dataöverföringshastigheter. Det kräver dock en kamera med en kompatibel UHS-II-plats för att utnyttja hastigheten.
Vad är SD Express?
SD Express är en nyare standard som använder PCIe- och NVMe-teknik (likt SSD-enheter) för att uppnå extremt höga hastigheter, långt över UHS-II, men kräver specifikt hårdvarustöd i kameran.

Vilket minneskort är bäst för 4K-video och RAW?

  • För professionell 4K-video och RAW rekommenderas ett V60 eller V90 UHS-II-kort, eller CFexpress om kameran har stöd för det.
  • Valet beror på den specifika bitraten i din kamera; högre bitrates kräver högre videoklasser för att undvika buffer-stopp.