Supermicro X13DEI Intel C741 LGA 4677 (Socket E) Extended ATX
Processor
| Processortillverkare | Intel |
| Processorsockel | LGA 4677 (Socket E) |
| Kompatibla processorer | Intel® Xeon® |
| Max antal processorer | 2 |
Minne
| Minnestyper som stöds | DDR5-SDRAM |
| Antal minnesplatser | 16 |
| Minnesplatser, typ | DIMM |
| Minnesspänning | 1.1 V |
| ECC-kompatibilitet | ECC |
| Minnets hastigheter | 4000,4400,4800,5200,5600 MHz |
| Minnesklockhastighet som stöds (max) | 5600 MHz |
| Maximalt internminne | 4 TB |
| Stödda kapaciteter hos minnesmodul | 16GB, 32GB, 64GB, 96GB, 128GB, 256GB |
| Maximalt RDIMM minne | 4 TB |
| Maximalt internminne per plats | 256 GB |
Lagringskontroll
| Lagringsenhetsgränssnitt som stöds | PCI Express 4.0, SATA III |
| RAID-stöd | Ja |
| RAID-nivåer | 0, 1, 5, 10 |
Grafiken
| Ombord grafikkort | Ja |
| Grafikadapterfamilj | ASPEED |
| Video adapter | AST2600 |
Internal I/O
| Antal SATA III kontakter | 10 |
| Antal anslutningar för fläktar | 8 |
| TPM-anslutning | Ja |
Anslutningsmöjligheter
| Antal USB 2.0 anslutningar | 1 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 4 |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 2 |
| Kvalitet på VGA (D-Sub) porten | 1 |
| Antal COM portar | 1 |
Nätverk
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Typ av ethernet-gränssnitt | Gigabit Ethernet |
| LAN-styrenhet | Broadcom BCM5720 |
| Wi-Fi | Nej |
Egenskaper
| Moderkortets chipset | Intel C741 |
| PC hälsoövervakning | Strömförsörjning, Temperatur, Spänning |
| Komponent för | Server |
| Moderkort formfaktor | Utökad ATX |
| Moderkort, chipsetfamilj | Intel |
BIOS
| BIOS-typ | UEFI AMI |
| ACPI-version | 6.4 |
| Systemhantering BIOS (SMBIOS)-version | 3.5 |
Miljökrav
| Temperaturintervall (förvaring) | -40 - 70 ° C |
| Temperatur vid drift | 10 - 35 ° C |
| Fuktighet (förvaring) | 5 - 95% |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 8 - 90% |
Vikt & dimension
| Bredd | 307,4 mm |
| Djup | 331,5 mm |