OKI C824dn
skrivare - färg - LED
Utskriftshastighet
| Utskriftshastighet (färg, normal kvalitet, A4/US Letter) | 26 ppm |
| Färg | Ja |
| Utskriftsteknologi | LED |
| Maximal upplösning | 1200 x 600 DPI |
| Utskriftshastighet (Svart, normalkvalitet, A4/US Brev) | 26 ppm |
| Utskriftshastighet (färg, normal kvalitet, A3) | 14 ppm |
| Utskriftshastighet (Svart, normalkvalitet, A3) | 14 ppm |
| Uppvärmningstid | 20 s |
| Uppvärmningstid (från viloläge) | 9,9 s |
| Tid för första utskrift (svart) | 8,5 s |
| Tid för första utskrift (färg) | 8,5 s |
Egenskaper
| Driftcykel per månad | 75000 sidor per månad |
| Rekommenderad arbetscykel | 1500 - 5000 sidor per månad |
| Språk för sidbeskrivning | PCL 5c, PCL 6 |
| Antal teckensnitt för skrivaren | 87 |
Ingående och utgående kapacitet
| Totalt antal inmatningsfack | 1 |
| Total inmatningskapacitet | 300 ark |
| Pappersfack 2, inmatningskapacitet | 535 ark |
| Pappersinmatningstyp | Pappersfack |
| Flerfunktionsfack | Ja |
| Flerfunktionsfack, kapacitet | 100 ark |
| Maximalt antal inmatningsfack | 5 |
| Maximal inmatningskapacitet | 2540 ark |
Pappershantering
| Högsta ISO A-seriestorlek | A3 |
| Flerfunktionsfack, medietyper | Kuverter |
| ISO A-serie storlek (A0...A9) | A3, A4, A5, A6 |
| ISO B-seriestorlekar (B0 ... B9) | B4, B5, B6 |
| Kuvertstorlek | C4, C5, Com-10, DL |
| Pappersfackets mediavikt | 64 - 220 g/m ^ |
| Flerfunktionsfack, materialvikt | 64 - 256 g/m ^ |
Anslutningar
| Standardgränssnitt | Ethernet, NFC, USB 2.0 |
| Valfri anslutning | Trådlöst lokalt datornät |
Nätverk
| Nätverksförberedd | Ja |
| Wi-Fi | Nej |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 10,100,1000 Mbit/s |
| Kabelteknik | 10/100/1000Base-T(X) |
| Kryptering/säkerhet | HTTPS, IPSec, SNMPv3, SSL/TLS, WEP, WPA, WPA-Enterprise, WPA2-Enterprise |
| Nätverksprotokoll som stöds (IPv4) | TCP/IP |
| Nätverksprotokoll som stöds (IPv6) | TCP/IP |
| Mobil utskriftsteknik | Apple AirPrint, Google Cloud Print |
Prestanda
| Internminne | 1000 MB |
| Maximalt internminne | 1000 MB |
| Ljudtrycksnivå (utskrivning) | 54 dB |
| Ljudeffektsnivå (vänteläge) | 32 dB |
Design
| Positionering på marknaden | Hem och kontor |
| Produktens färg | Svart, Vit |
| Inbyggd display | Ja |
Strömtillförsel
| Medelströmförbrukning vid utskrift | 680 W |
| Strömförbrukning (max) | 1118 W |
| AC-inspänning | 220 - 240 V |
| Växelström Frekvens | 50 - 60 hz |
Systemkrav
| Windows-operativsystem som stöds | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac-operativsystem som stöds | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra |
| Linux operativsystem som stöds | Ja |
| Serveroperativsystem som stöds | Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2 x64, Windows Server 2008 x64, Windows Server 2012 R2 x64, Windows Server 2012 x64, Windows Server 2016 |
| Andra operativsystem som stöds | Android |
Miljökrav
| Temperatur vid drift | 10 - 32 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -10 - 43 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 20 - 80% |
| Fuktighet (förvaring) | 10 - 90% |
Vikt & dimension
| Bredd | 449 mm |
| Djup | 552 mm |
| Höjd | 360 mm |
| Vikt | 37 kg |