Apple iPhone 16
svart - 5G smartphone - 256 GB - GSM
Display
| Skärm diagonal | 15,5 cm (6.1") |
| Skärmform | Platt |
| Paneltyp | OLED |
| Bildskärmsteknikens marknadsföringsnamn | Super Retina XDR |
| Bildskärmens glastyp | Ceramic Shield |
| Upplösning | 2556 x 1179 pixlar |
| Kontrastförhållande (medel) | 2000000:1 |
| Skärmens maximala ljusstyrka (Utomhus) | 2000 cd/m² |
| Ljusstyrka | 1000 cd/m² |
| Skärmens maximala ljusstyrka (HDR) | 1600 cd/m² |
| Skärmens ljusstyrka (min) | 1 cd/m² |
| HDR-stöd | Ja |
| HDR-teknik (High Dynamic Range) | Dolby Vision, Extreme Dynamic Range (XDR), High Dynamic Range 10 (HDR10), High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG), Smart HDR |
| Oleofob beläggning | Ja |
| Pekskärmstyp | Kapacitiv |
| Pixeltäthet | 460 ppi |
| Varumärkesspecifika teknologier | Dynamic Island, Haptisk beröring, True Tone, Wide color (P3) |
| Skyddar mot fingeravtryck | Ja |
| Rundade skärmhörn | Ja |
Processor
| Processorfamilj | Apple |
| Processor | A18 |
| Processorkärnor | 6 |
| Prestandakärnor | 2 |
| Effektiva kärnor | 4 |
| NPU (Neural Processor Unit) | Apple Neural Engine (ANE) |
| Neural processor-enhet (NPU) kärnor | 16 |
Lagringsmedia
| Intern lagringskapacitet | 256 GB |
| Typ av minneskort | Stöds inte |
Kamera
| Upplösning (numerisk), bakre kamera | 48 MP |
| Upplösning för sekundär, bakre kamera (numerisk) | 12 MP |
| Slutartal för bakre kamera | 1,6 |
| Bländartal för sekundär, bakre kamera | 2,2 |
| Andra bakre kamerans synfältsvinkel (FOV) | 120° |
| Bakre kamerans brännvidd | 2,6 cm |
| Andra bakre kamerans brännvidd | 5,2 cm |
| Linskorrigering | Ja |
| Linsskyddets material | Safirkristall |
| Optisk utzoomning | 2x |
| Optisk inzoomning | 2x |
| Optisk zoom | 4x |
| Digital zoom | 10x |
| Typ av främre kamera | Enkel kamera |
| Upplösning (numerisk), främre kamera | 12 MP |
| Slutartal för främre kamera | 1,9 |
| Bakre kamera, blixt | Ja |
| Främre kamera, blixt | Ja |
| Bildupplösning vid videoinspelning (max) | 3840 x 2160 pixlar |
| Maximal bildfrekvens | 240 fps |
| Upplösning vid filmning | 1280x720@30fps, 1920x1080@25fps, 1920x1080@30fps, 1920x1080@60fps, 3840x2160@24fps, 3840x2160@25fps, 3840x2160@30fps, 3840x2160@60fps |
| Video-inspelningslägen | 720p, 1080p, 2160p |
| Typ av bakre kamera | Dubbelkamera |
| Automatisk fokus | Ja |
| Ansiktsigenkänning | Ja |
| HDR-läge (High Dynamic Range) för kamera | Ja |
| Time lapse-läge | Ja |
| Video stabilisator | Ja |
| Bildstabiliserare | Ja |
| Bildstabilisatortyp | Optical Image Stabilization (OIS) |
| Stereoinspelning | Ja |
| Porträttbelysning | Ja |
| Nattläge | Ja |
| Multifoto | Ja |
| Fotonisk motor | Ja |
| Självutlösare | Ja |
| Geotaggning | Ja |
| Deep Fusion | Ja |
| Kamerareglage | Kameror, Depth, Exposure, Styles, Ton, Zoom |
| Vindbrusreducering | Ja |
| Rumsliga bilder | Ja |
| Panorama | Ja |
| Makrofotografi | Ja |
| Läge för stående format | Ja |
| Kameravideoformat som stöds | H.264, HEVC |
| Ljudzoom | Ja |
| Kamerabildformat som stöds | HEIF, JPEG |
Nätverk
| SIM-kortskapacitet | Dubbla SIM-kort |
| Mobilt nätverksgeneration | 5G |
| SIM-korttyp | Nan-SIM + eSIM |
| 3G-standarder | DC-HSDPA, HSPA+, UMTS |
| 4G-standarder | LTE-TDD & LTE-FDD |
| 5G-standard | NR, NR mmWave |
| VoLTE (Voice over LTE) stöds | Ja |
| Wi-Fi | Ja |
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.3 |
| Frekvensband | Penta-band |
| 3G-band som stöds | 850,900,1700,1800,1900,2100 MHz |
| AirPlay | Ja |
| MIMO | Ja |
| iBeacon | Ja |
| Närfältskommunikation (NFC) | Ja |
Prenumeration
| Prenumerationstyp | Inget abonnemang |
Anslutningar
| USB-port | Ja |
| USB-anslutning | USB Type-C |
Messaging
| SMS | Ja |
| MMS (Multimedia Messaging Service) | Ja |
| E-post | Ja |
Navigation
| BeiDou | Ja |
| GLONASS | Ja |
| Galileo | Ja |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Ja |
| GPS | Ja; Ja |
| Elektronisk kompass | Ja |
| Wi-Fi-positionering | Ja |
Design
| Formfaktor | Bär |
| Produktens färg | Svart |
| Skyddsfunktioner | Dammresistent, Stänkskyddad, Vattentålig |
| Vattentät upp till | 6 m |
| Material, hölje | Aluminium, Glas |
Prestanda
| Videosamtal | Ja |
| Snabb laddning | Ja |
| Trådlös laddning | Ja |
| Grafikkort, kärnor | 5 |
| Falldetektering | Ja |
| Nöd-SOS (satellit) | Ja |
| Fingeravtrycksläsare | Nej |
| Ansiktsigenkänning | Ja |
| Tillgänglighetsfunktioner | AssistiveTouch, Back Tap, Undertextning, Eye Tracking, Live Captions, Live Speech, Förstoringsglas, Personal Voice, Realtidstext (RTT), Siri och diktering, Talat innehåll, Switch Control, Teletype (TTY), Type to Siri, Vocal Shortcuts, Röststyrning, VoiceOver, Zoom |
| Wide Spectrum | Ja |
| Röstuppringning | Ja |
| Skärmdelning | Ja |
| Kameraknapp | Ja |
| Röstkommandon | Ja |
| Action-knapp | Ja |
| Röstisolering | Ja |
| Spatialt ljud | Ja |
| Högtalartelefon | Ja |
| Action-knappens egenskaper | Accessibility, Ficklampa, Recognize Music, Translate, kamera, Focus, Shortcut, Röstmemo, Controls, Förstoringsglas, Silent mode |
| Vägassistans | Ja |
| Vibrationsalarm | Ja |
Multimedia
| Högtalare | Stereo |
| Ljudformat som stöds | AAC, AAC-LC, AAX, AAX+, AC3, EAC3, FLAC, HE-AAC, HE-AAC v2, MP3, PCM |
| Videoformat som stöds | AV1, H.264, HEVC, M-JPEG, MPEG4 |
Programvara
| Plattform | iOS |
| Installerat operativsystem | iOS 18 |
| Appdistributionsplattform | Apple App Store |
| Virtuell assistent | Apple Siri |
| Apple Intelligence | Ja |
| Windows-operativsystem som stöds | Ja |
| Mac-operativsystem som stöds | Ja |
| Medföljande programvara | Apple Store App Store Books Calculator Calendar Camera Clips Clock Compass Contacts FaceTime Files Find My Fitness Freeform GarageBand Health Home iMovie iTunes Store Keynote Magnifier Mail Maps Measure Messages Music News Notes Numbers Pages Passwords Phone Photos Podcasts Reminders Safari Settings Shortcuts Stocks Tips Translate TV Voice Memos Wallet Watch Weather |
Batteri
| Batteriteknik | Litium-Ion (Li-Ion) |
| Uppspelningstid | 80 h |
| Kontinuerlig videouppspelningstid (streamad) | 18 h |
| Oavbruten videouppspelning | 22 h |
Varaktighet
| Energiklass | B |
| Energieffektivitetsskalning | A till G |
| Batteritid per cykel | 2220 min |
| Batteritålighet i cykler | 1000 |
| Tillförlitlighetsklass för upprepad falltest | C |
| Reparerbarhetsklass | C |
| Internationellt skydd (IP) kod | IP68 |
Sensorer
| Ljussensor | Ja |
| Accelerometer | Ja |
| Närhetssensor | Ja |
| Gyroskop | Ja |
| Barometer | Ja |
| Orienteringssensorn | Ja |
Strömtillförsel
| Laddningseffekt som krävs (min) | 4,5 W; 23 W |
| Laddningsport USB Typ-C | Ja |
| USB-strömleverans | Ja |
Vikt & dimension
| Bredd | 71,6 mm |
| Djup | 7,8 mm |
| Höjd | 147,6 mm |
| Vikt | 170 g |
Certifikat
| Head SAR | 1,24 W/kg |
| Body SAR (EU) | 1,41 W/kg |
| SAR-nivå, huvud (USA) | 1,08 W/kg |
| SAR-nivå, kropp (USA) | 1,17 W/kg |
Miljökrav
| Temperatur vid drift | 0 - 35 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -20 - 45 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 5 - 95% |
| Altitud vid drift | 0 - 3000 m |
Förpackningens innehåll
| AC-adapter inkluderad | Nej |
| Kabel inkluderad | USB typ C till USB typ C |
Övrigt
| Innehåller inte | Arsenik, BFR, Kvicksilver, PVC |
| Index för reparerbarhet | 8 |