Amazfit Balance 2 Black
Display
| Skärm diagonal | 3,81 cm (1.5") |
| Ljusstyrka | 2000 cd/m² |
| Pixeltäthet | 323 ppi |
| Skärmtyp | AMOLED; Digital |
| Upplösning | 480 x 480 pixlar |
| Pekskärm | Ja |
| Antal färger | 16 miljoner färger |
| Klockglas typ | Safir |
Prestanda
| Mobila operativsystem som stöds | Android 7.0 |
| RAM-kapacitet | 3 MB |
| Inbyggd mikrofon | Ja |
| Inbyggda högtalare | Ja |
Design
| bandmaterial | Silikon |
| Armbandsstorlek | M |
| Form | Rund |
| Handledsmått | 140 - 210 mm |
| Positionering på marknaden | Smartwatch |
| Minimilängd för bärrem | 14 cm |
| Maxlängd för bärrem | 21 cm |
| Föreslagen målgrupp | Unisex |
| Spännets färg | Grå |
| Boettfärg | Grå |
| Boettmaterial | Aluminium, Glasfiberförstärkt polymer (GFRP) |
| Band färg | Svart |
| Magnetisk laddningskontakt | Ja |
| Vattentålig upp till | 10 ATM |
Egenskaper
| Pulsmätare | Ja |
| Sensor för mätning av syresättningen i blodet | Ja |
| Accelerometer | Ja |
| Gyroskop | Ja |
| Multisportläge | Ja |
| Sömnkvalitet | Ja |
| SMS | Ja |
| Geomagnetisk sensor | Ja |
| Elektronisk kompass | Ja |
| Rekommenderad aktivitet | Cykling, Löpning, Simning, Gång |
| Sensor för hudtemperatur | Ja |
| Ljussensor | Ja |
| Spårning av workout | Ja |
| Kalender | Ja |
| Samtalsaviseringar | Ja |
| Väckarklocka | Ja |
| Automatisk igenkänning av daglig aktivitet | Ja |
| Timer | Ja |
| Vädervisning | Ja |
| Barometer | Ja |
| Militärstandard | MIL-STD-810G |
Nätverk
| GPS | Ja |
| GLONASS | Ja |
| Galileo | Ja |
Anslutningar
| Wi-Fi-standarder | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Ja |
| Närfältskommunikation (NFC) | Ja |
| Wi-Fi | Ja |
| Bluetooth-version | 5.2 |
Strömtillförsel
| Batterityp | Inbyggt batteri |
| Batterikapacitet | 668 mAh |
| Batteritid | 21 dagar |
| Batterikapacitet (GPS-läge) | 33 h |
| Batteritid (energisparläge) | 67 h |
| Laddningstid | 2 h |
Vikt & dimension
| Bredd | 47,4 mm |
| Djup | 47,4 mm |
| Tjocklek | 1,23 cm |
| Vikt | 43 g |
| Bandbredd | 2,2 cm |
Förpackning
| Förpackningens bredd | 170 mm |
| Låddjup | 90 mm |
| Förpackningens höjd | 40 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 284 g |
Förpackningens innehåll
| Bruksanvisning | Ja |
| Laddningsenhet | Ja |
| Förpackningarnas innehåll | Watch body, 2 Straps, Charging puck, Instruction manual |