Amazfit Balance Sunset Grey
Display
| Skärm diagonal | 3,81 cm (1.5") |
| Pixeltäthet | 323 ppi |
| Färgdisplay | Ja |
| Skärmtyp | AMOLED; Digital |
| Upplösning | 480 x 480 pixlar |
| Pekskärm | Ja |
Prestanda
| FM-radio | Nej |
| Mobila operativsystem som stöds | Android, iOS |
| Inbyggd mikrofon | Nej |
| Inbyggda högtalare | Ja |
| Inbyggd kamera | Nej |
Design
| Handledsmått | 150 - 220 mm |
| Form | Rund |
| Positionering på marknaden | Smartwatch |
| Boettens storlek | 46 mm |
| Boettfärg | Grå |
| Boettmaterial | Aluminium, Polymer |
| Band färg | Multi |
| Förslutningstyp | Magnetisk |
| Magnetisk laddningskontakt | Ja |
| Vattentålig upp till | 5 ATM |
Egenskaper
| Pulsmätare | Ja |
| Pulsmätning | Manuell |
| Blodtrycksmätare | Ja |
| Sensor för mätning av syresättningen i blodet | Ja |
| Distansmätning | Ja |
| Inbyggd stegräknare | Ja |
| Gyroskop | Ja |
| Aktivitetsspårare | Ja |
| Personliga mål | Ja |
| Sömnkvalitet | Ja |
| PIM (Personal Info Management) | Evenemang påminnelse |
| Samtalsaviseringar | Ja |
| SMS-aviseringar | Ja |
| Geomagnetisk sensor | Ja |
| Hitta min telefon-funktion | Ja |
| Musikspelare | Ja |
| Ljussensor | Ja |
| Väckarklocka | Ja |
| Stresskontrollfunktion | Ja |
| Musikkontroll | Ja |
| Sensor för hudtemperatur | Ja |
| Rekommenderad aktivitet | Badminton, Baseboll, Basket, Boxning, Klättring, Cykling, Darts, Fiska, Fysisk träning, Golf, Gymnastik, Vandring, Hockey, jakt, Löpning, Segling, Skateboardåkning, Skidåkning, Surfning, Simning, Taekwondo, Tennis, Triathlon, Volleyboll, Gång, Yoga |
| Klockläge | 24 timmar |
| Stoppur | Ja |
| Vädervisning | Ja |
| Timer | Ja |
| Applikationer som stöds | Zepp App |
Nätverk
| Mobil nätverksanslutning | Nej |
| GPS | Ja |
Anslutningar
| Bluetooth | Ja |
| USB-port | Nej |
| Närfältskommunikation (NFC) | Ja |
| Wi-Fi | Ja |
| Bluetooth-version | 5.0 |
| Hörlursanslutning | Bluetooth |
Strömtillförsel
| Batterityp | Inbyggt batteri |
| Batterikapacitet | 475 mAh |
| Drifttid för batteri | 1200 h |
| Batteritid | 14 dagar |
| Batteritid (energisparläge) | 336 h |
| Batterikapacitet (GPS-läge) | 52 h |
| Laddningstid | 2 h |
Vikt & dimension
| Bredd | 46 mm |
| Djup | 46 mm |
| Tjocklek | 1,06 cm |
| Vikt | 35 g |
| Bandbredd | 2 cm |
Förpackningens innehåll
| Laddare | Ja |
| Bruksanvisning | Ja |