Garmin Forerunner 570 3,56 cm (1.4") AMOLED 47 mm Digital 454 x 454 pixel Berøringsskærm Sort Wi-Fi GPS (satellit)
Display
| Skärm diagonal | 3,56 cm (1.4") |
| Färgdisplay | Ja |
| Skärmtyp | AMOLED; Digital |
| Upplösning | 454 x 454 pixlar |
| Pekskärm | Ja |
| Visa diameter | 3,53 cm |
Prestanda
| Mobila operativsystem som stöds | Android |
| Flash-minne | 8 GB |
| Inbyggd mikrofon | Ja |
| Inbyggda högtalare | Ja |
| Inbyggd kamera | Nej |
Design
| bandmaterial | Silikon |
| Form | Rund |
| Handledsmått | 135 - 205 mm |
| Positionering på marknaden | Smartwatch |
| Boettens storlek | 47 mm |
| Spännets färg | Svart |
| Boettfärg | Svart |
| Boettmaterial | Gjuten aluminium |
| Band färg | Svart |
| Förslutningstyp | Bygelspänne till klockarmbandˌ med enkel låshake |
| Skyddsfunktioner | Vattentålig |
| Vattentålig upp till | 5 ATM |
Egenskaper
| Pulsmätare | Ja |
| Pulsmätning | Automatisk |
| Sensor för mätning av syresättningen i blodet | Ja |
| Inbyggd stegräknare | Ja |
| Distansmätning | Ja |
| Kaloriförbränning | Ja |
| Accelerometer | Ja |
| Gyroskop | Ja |
| Aktivitetsspårare | Ja |
| Multisportläge | Ja |
| Sömnkvalitet | Ja |
| SMS | Ja |
| Tid / distans varning | Ja |
| Aktivitetsövervakning | Ja |
| Musikkontroll | Ja |
| Hitta min telefon-funktion | Ja |
| Automatisk paus | Ja |
| Virtuell partnerfunktion | Ja |
| Virtuell tävlingsfunktion | Ja |
| Stresskontrollfunktion | Ja |
| Elektronisk kompass | Ja |
| Barometrisk höjdmätare | Ja |
| Väckarklocka | Ja |
| Kalender | Ja |
| Stoppur | Ja |
| Tempovarning | Ja |
| Fotsensor | Ja |
| Avancerad träning | Ja |
| Kalender med jakt/fiske | Ja |
| Information om sol och måne | Ja |
| Areaberäkning | Ja |
| Väderprognos | Ja |
| Realtidsvägledning | Ja |
| Idealtidsprediktion | Ja |
| Spårning av workout | Ja |
| Samtalsaviseringar | Ja |
| Intervallträning | Ja |
| Pulsbaserad kalori beräkning | Ja |
| Ljussensor | Ja |
| Rekommenderad aktivitet | Badminton, Basket, Boxning, Klättring, Cykling, Vandring, Löpning, Skateboardåkning, Skidåkning, Simning, Tennis, Volleyboll, Gång, Yoga |
| Smart uppvakning | Ja |
| Timer | Ja |
| Barometer | Ja |
| Termometer | Ja |
| Höjdmätare | Ja |
Nätverk
| Klar för ANT+ | Ja |
| GPS | Ja |
| BeiDou | Ja |
| GLONASS | Ja |
| Galileo | Ja |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Ja |
Anslutningar
| Bluetooth | Ja |
| Wi-Fi | Ja |
Strömtillförsel
| Batterityp | Inbyggt batteri |
| Batteriteknik | Litium-Ion (Li-Ion) |
| Batteritid | 10 dagar |
| Batterikapacitet (GPS-läge) | 18 h |
Vikt & dimension
| Vikt | 50 g |
| Bandbredd | 2,2 cm |
| Produktstorlek (BxDxH) | 47 x 47 x 12,9 mm |
Förpackningens innehåll
| Laddare | Ja |