Google Pixel Watch
polerat silver - smart klocka med aktivt band - träkol - 32 GB
Display
| Ljusstyrka | 1000 cd/m² |
| Pixeltäthet | 320 ppi |
| Färgdisplay | Ja |
| Always-on display | Ja |
| Skärmtyp | AMOLED; Digital |
| Pekskärm | Ja |
| Rundade skärmhörn | Ja |
| Klockglas typ | Corning Gorilla Glass 5 |
Processor
| Processortillverkare | Samsung |
| Processor | Exynos 9110 |
Prestanda
| FM-radio | Nej |
| Mobila operativsystem som stöds | Android 10, Android 10.0, Android 11.0, Android 12.0, Android 8.0, Android 8.1, Android 9.0 |
| Installerat operativsystem | Wear OS |
| RAM-kapacitet | 2000 MB |
| Flash-minne | 32 GB |
| Inbyggd mikrofon | Ja |
| Inbyggda högtalare | Ja |
| Inbyggd kamera | Nej |
Design
| bandmaterial | Fluoroelastomer |
| Armbandsstorlek | S/L |
| Form | Rund |
| Positionering på marknaden | Smartwatch |
| Boettens storlek | 41 mm |
| Föreslagen målgrupp | Unisex |
| Boettfärg | Silver |
| Boettmaterial | Rostfritt stål |
| Band färg | Kol |
| Färgnamn | Polished Silver/Charcoal |
| Magnetisk laddningskontakt | Ja |
| Avtagbar rem | Ja |
| Skyddsfunktioner | Vattentålig |
| Vattentålig upp till | 5 ATM |
Egenskaper
| Pulsmätare | Ja |
| Typ av pulsmätare | Optisk |
| Sensor för mätning av syresättningen i blodet | Ja |
| Inbyggd stegräknare | Ja |
| Kaloriförbränning | Ja |
| Accelerometer | Ja |
| Gyroskop | Ja |
| Aktivitetsspårare | Ja |
| Personliga mål | Ja |
| Sömnkvalitet | Ja |
| SOS-alarmeringsfunktion | Ja |
| Renoverad | Nej |
| Elektronisk kompass | Ja |
| Stresskontrollfunktion | Ja |
| Spårning av workout | Ja |
| Samtalsaviseringar | Ja |
| Ljussensor | Ja |
| Virtuell assistent | Google Assistant |
| Smarta aviseringar | Ja |
| Haptisk återkoppling | Ja |
| Kalenderaviseringar | Ja |
| SMS-aviseringar | Ja |
| Höjdmätare | Ja |
Nätverk
| Mobil nätverksanslutning | Ja |
| Mobilt nätverksgeneration | 4G |
| 4G-standarder | LTE |
| GPS | Ja |
| BeiDou | Ja |
| GLONASS | Ja |
| Galileo | Ja |
Anslutningar
| Wi-Fi-standarder | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth | Ja |
| USB-port | Nej |
| Närfältskommunikation (NFC) | Ja |
| Wi-Fi | Ja |
| Bluetooth-version | 5.0 |
| Hörlursanslutning | Bluetooth |
Strömtillförsel
| Batterityp | Inbyggt batteri |
| Batteriteknik | Litium-Ion (Li-Ion) |
| Batterikapacitet | 294 mAh |
| Drifttid för batteri | 24 h |
| Laddningstid | 1,3 h |
| Batteriladdningstid (80 %) | 0,9 h |
Vikt & dimension
| Bredd | 41 mm |
| Tjocklek | 1,23 cm |
Förpackning
| Förpackningstyp | Låda |
Förpackningens innehåll
| Snabbinstallationsguide | Ja |
| Laddare | Ja |