Huawei Watch GT 5
rostfritt stål - smart klocka med vävd rem - blå
Display
| Skärm diagonal | 3,63 cm (1.43") |
| Pixeltäthet | 326 ppi |
| Skärmtyp | AMOLED; Digital |
| Upplösning | 466 x 466 pixlar |
Prestanda
| Mobila operativsystem som stöds | Android 8.0, Android 10, Android 8.1, Android 10.0, Android 9.0, Android 11.0, Android 12.0, Android 13.0, iOS 13, iOS 13.4, iOS 14, iOS 14.5, iOS 15, iOS 16 |
| Inbyggd mikrofon | Ja |
| Inbyggda högtalare | Ja |
| Inbyggd kamera | Nej |
Design
| bandmaterial | Vävd |
| Linsmaterial | Glas |
| Form | Rund |
| Positionering på marknaden | Smartwatch |
| Minimilängd för bärrem | 14 cm |
| Maxlängd för bärrem | 21 cm |
| Boettens storlek | 46 mm |
| Boettfärg | Rostfritt stål |
| Boettmaterial | Rostfritt stål |
| Band färg | Blå |
| Internationellt skydd (IP) kod | IP69K |
| Vattentålig upp till | 5 ATM |
Egenskaper
| Pulsmätare | Ja |
| Typ av pulsmätare | Optisk |
| Sensor för mätning av syresättningen i blodet | Ja |
| Inbyggd stegräknare | Ja |
| Kaloriförbränning | Ja |
| Accelerometer | Ja |
| Gyroskop | Ja |
| Magnetometer | Ja |
| Sömnkvalitet | Ja |
| Vibrationsmotor | Ja |
| PIM (Personal Info Management) | Menstrual cycle |
| Stresskontrollfunktion | Ja |
| Väderprognos | Ja |
| Aktivitetsövervakning | Ja |
| Ljussensor | Ja |
| Elektronisk kompass | Ja |
| Rekommenderad aktivitet | Cykling, Löpning |
| Stoppur | Ja |
| Musikkontroll | Ja |
| Samtalsaviseringar | Ja |
| Namn och uppringnings-ID | Ja |
| SMS-aviseringar | Ja |
| Musikspelare | Ja |
| Barometer | Ja |
| Ursprungsland | Kina |
Nätverk
| Mobil nätverksanslutning | Nej |
| GPS | Ja |
Anslutningar
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Ja |
| USB-port | Nej |
| Närfältskommunikation (NFC) | Ja |
| Wi-Fi | Nej |
| Bluetooth-version | 5.2 |
| Hörlursanslutning | Bluetooth |
Strömtillförsel
| Batterityp | Inbyggt batteri |
| Batteriteknik | Litium Polymer (LiPo) |
| Batterikapacitet | 524 mAh |
| Drifttid för batteri | 336 h |
| Batteritid | 14 dagar |
| Trådlös laddning | Ja |
| Laddningstid | 1,66 h |
Vikt & dimension
| Bredd | 45,8 mm |
| Djup | 10,7 mm |
| Tjocklek | 4,58 cm |
| Vikt | 48 g |
Förpackning
| Förpackningens bredd | 120 mm |
| Låddjup | 65 mm |
| Förpackningens höjd | 120 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 312 g |
Förpackningens innehåll
| Bruksanvisning | Ja |
| Laddare | Ja |
| Garantisedel | Ja |