Siemens iQ300 ED811BS16E induktionshäll
80 cm - svart - keramik - ramlös
Datablad
Design
| Antal gasbrännare | 0 zone(s) |
| Antalet elektriska kokzoner | 4 zone(s) |
| Typ av platta/tillagningsyta 1 | Stor |
| Placering av platta/tillagningsyta 1 | Vänster bak |
| Diameter på platta/tillagningsyta 1 | 210 mm |
| Kokzon 1, boost | 3700 W |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 1 | Elektrisk |
| Kokzon 1, form | Rektangulär |
| Effekt på platta/tillagningsyta 1 | 2200 W |
| Typ av platta/tillagningsyta 2 | Stor |
| Kokzon 2, form | Rektangulär |
| Placering av platta/tillagningsyta 2 | Främre till vänster |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 2 | Elektrisk |
| Diameter på platta/tillagningsyta 2 | 210 mm |
| Effekt på platta/tillagningsyta 2 | 2200 W |
| Kokzon 2, boost | 3700 W |
| Typ av platta/tillagningsyta 3 | Stor |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 3 | Elektrisk |
| Placering av platta/tillagningsyta 3 | Höger bak |
| Diameter på platta/tillagningsyta 3 | 180 mm |
| Kokzon 3, form | Rektangulär |
| Effekt på platta/tillagningsyta 3 | 1800 W |
| Kokzon 3, boost | 3100 W |
| Typ av platta/tillagningsyta 4 | Stor |
| Diameter på platta/tillagningsyta 4 | 210 mm |
| Kokzon 4, form | Rektangulär |
| Placering av platta/tillagningsyta 4 | Höger fram |
| Strömförsörjning till platta/tillagningsyta 4 | Elektrisk |
| Kokzon 4, boost | 3700 W |
| Effekt på platta/tillagningsyta 4 | 2200 W |
| Flexibel kokzon | Ja |
| Antal flexibla tillagningszoner | 2 zone(s) |
| Kombizon | Ja |
| Produktens färg | Svart |
| Apparatens placering | Inbyggd |
| Spisens bredd, storlek | 80 cm |
| Typ av spishäll | Induktionshäll med zon |
| Typ av ytskikt | Glass-keramisk |
| Antal brännare / zoner matlagning | 4 zone(s) |
| Ramtyp | Utan ram |
Prestanda
| Boost-funktionen | Ja |
| Antal spänningsnivåer | 17 |
| Kastrullavkänning | Ja |
Ergonomi
| Kontrolltyp | Röra |
| Manöverplats | Övre främre |
| Inbyggd display | Ja |
| Timer | Ja |
| Typ av timer | Digital |
| Precisionspenna | Ja |
| Maximal kabelförlust med anslutning | Ja |
| Barnsäkert | Ja |
Spisfläkt
| Typ av fläkt | Frånluft/recirkulerande |
| Maximal flödeskapacitet | 622 m³/h |
| Ljudnivå Lc IEC | 69 dB |
| Energieffektivitetsskalning | A+++ till D |
| Energiklass, flödesdynamik | A |
| Energiklass, fettfiltrering | B |
| Årlig energiförbrukning | 61,8 kWh |
| Fluideffektivitet (FDE) | 28,1 |
| Integrerad huva | Ja |
| Fettfiltreringseffektivitet (GFE) | 94% |
Strömtillförsel
| Anslutningseffekt (elektrisk) | 7400 W |
| Växelström Frekvens | 50 - 60 hz |
| AC-inspänning | 220-240/380-415 V |
| Energiklass | B |
| Strömförbrukning i vänteläge | 0,17 W |
| Typ av strömkontakt | Utan stickkontakt |
Vikt & dimension
| Bredd | 802 mm |
| Djup | 522 mm |
| Höjd | 223 mm |
| Vikt | 24,2 kg |
| Sladdlängd | 1,1 m |
| Installationsfack, bredd | 75 cm |
| Installationsfack, djup | 49 cm |
| Installation fack djup (min) | 49 cm |
| Installation fack djup (max) | 49 cm |
| Installationsfack, höjd | 22,3 cm |
Förpackning
| Förpackningens bredd | 940 mm |
| Låddjup | 660 mm |
| Förpackningens höjd | 430 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 30,6 kg |