RTX 5070 vs. RX 9070 XT: Vilket grafikkort är bäst?

Publicerad 02-11-2026 · Skriven av Poul Schack, CEO · 15 min läsning

Radeon RX 9070 XT ger generellt mest för pengarna när det gäller ren rasterprestanda och VRAM-kapacitet, medan RTX 5070 är det överlägsna valet för ray tracing och AI-uppgifter. Valet beror på om du prioriterar råa frames i 4K eller teknisk funktionalitet via DLSS 4.

Viktigaste punkterna

  • RX 9070 XT leder i ren rasterprestanda vid både 1440p och 4K upplösning.
  • RTX 5070 är markant starkare inom ray tracing och AI-uppskalning via DLSS 4.
  • AMD:s 16 GB VRAM ger bättre framtidssäkring för 4K-gaming än NVIDIAs 12 GB.
  • RTX 5070 är mer energieffektiv med en lägre TDP jämfört med RX 9070 XT.

Kort svar

Radeon RX 9070 XT ger mest för pengarna för gamers som fokuserar på ren rasterprestanda och hög upplösning (1440p/4K), då det levererar fler frames per sekund och har mer VRAM (16 GB). RTX 5070 är dock det bästa valet för användare som prioriterar ray tracing, strömoptimering och AI-funktioner via DLSS 4. Kort sagt: välj AMD för råstyrka och NVIDIA för teknisk finess.

RTX 5070 och RX 9070 XT: Översikt över de två grafikkorten

Radeon RX 9070 XT är designat som ett high-end rastermonster med fokus på högt VRAM, medan RTX 5070 fokuserar på effektivitet och AI-integration via Blackwell-arkitekturen. Där AMD satsar på råstyrka för 4K-gaming, satsar NVIDIA på mjukvaruekosystemet och strömoptimering. Detta gör valet mellan ett grafikkort frånt antingen AMD eller NVIDIA till en fråga om prioriteringar mellan råa frames och visuell kvalitet.

Specifikation NVIDIA RTX 5070 AMD Radeon RX 9070 XT
Arkitektur Blackwell RDNA 4
VRAM-kapacitet 12 GB GDDR7 16 GB GDDR6
TDP / TBP ~220–250 W (TDP) ~260–304 W (TBP)
Bussgränssnitt PCI Express 5.0 PCI Express 5.0
Primärt fokus Ray Tracing & AI Rasterprestanda & VRAM

NVIDIA Blackwell: Effektivitet och GDDR7

RTX 5070 använder den nya Blackwell-arkitekturen, som introducerar GDDR7 (den senaste generationen av grafikminne med högre bandbredd). Detta reducerar strömförbrukningen per levererad frame. För användare som önskar en kompakt lösning kan man titta på modeller som ZOTAC GAMING GeForce RTX 5070 Twin Edge, som balanserar kylning och storlek.

I praktiken innebär skiftet till GDDR7 att kortet kan flytta data snabbare mellan minnet och GPU:n (Graphics Processing Unit), vilket minimerar flaskhalsar i komplexa scener. För dem som prioriterar en vit design eller högre klockfrekvenser finns alternativ som GIGABYTE GeForce RTX 5070 AERO OC 12G Grafikkort - 12 GB - GDDR7 - GeForce RTX 5070 eller det kraftfulla InnoVISION GeForce RTX 5070 X3 OC Grafikkort - 12 GB - GDDR7 - GeForce RTX 5070.

AMD RDNA 4: Fokus på råstyrka

RX 9070 XT bygger på RDNA 4-arkitekturen. AMD har här prioriterat en större minnesbuffert på 16 GB för att möta den ökande VRAM-förbrukningen i 4K i moderna AAA-titlar. Ett exempel på en kraftfull implementering är PowerColor Red Devil Radeon RX 9070 XT Grafikkort - 16 GB - GDDR6 - Radeon RX 9070 XT, som är känd för sin massiva kylprofil.

Den ökade mängden VRAM (Video Random Access Memory) innebär att kortet kan ladda större texturpaket utan att behöva ta till systemets långsammare RAM. Detta är särskilt relevant i open-world-spel vid hög upplösning. Andra solida val för detta setup inkluderar XFX Swift Radeon RX 9070 XT Gaming Edition Grafikkort - 16 GB - GDDR6 - Radeon RX 9070 XT eller det stilrena GIGABYTE Radeon RX 9070 XT GAMING OC ICE 16G Grafikkort - 16 GB - GDDR6.

Praktiska överväganden vid val av arkitektur

När man jämför dessa två tillvägagångssätt bör man vara uppmärksam på följande avvägningar:

  • Rasterisering vs. Ray Tracing: Rasterisering är den traditionella metoden för att rita 3D-objekt på en 2D-skärm. Här har AMD ofta en fördel i rå hastighet, medan NVIDIA leder inom Ray Tracing (simulering av realistiskt ljus).
  • Minnestyp: Även om RTX 5070 har färre GB är GDDR7 teknologiskt mer avancerat än GDDR6. Detta kan i vissa scenarier kompensera för den mindre kapaciteten via högre hastighet.
  • Strömprofil: TDP (Thermal Design Power) anger den maximala värmeutvecklingen som kylsystemet måste kunna hantera. AMD:s TBP (Total Board Power) är generellt högre, vilket kräver ett mer robust nätaggregat.

Spelprestanda i 1440p och 4K: Vilket kort är snabbast?

Radeon RX 9070 XT är det snabbaste kortet i ren rasterprestanda, där det levererar markant fler frames per sekund än RTX 5070. Enligt data från Notebookcheck (2026) presterar RDNA 4-kortet väsentligt bättre i traditionell rendering utan ray tracing. Detta gör det till det överlägsna valet för gamers som inte prioriterar ray tracing, utan vill ha en maximalt flytande bildupplevelse.

Upplösning RTX 5070 (Relativ prestanda) RX 9070 XT (Relativ prestanda) Vinnare (Raster)
1440p 100 % Högre prestanda RX 9070 XT
4K 100 % Högre prestanda RX 9070 XT
Ray Tracing 100 % Lägre prestanda RTX 5070

Prestanda i 1440p (QHD)

Vid 1440p är båda korten extremt kapabla, men RX 9070 XT ger en märkbar fördel i titlar med hög hastighet. För dem som bygger en konfiguration med ett Gaming Grafikkort för tävlingsinriktat spelande kommer AMD:s råhastighet ofta vara den avgörande faktorn.

Rasterisering är den traditionella metoden att beräkna 3D-grafik genom att konvertera vektorer till pixlar. I denna disciplin har RX 9070 XT ett betydande försprång. För användare som önskar en stabil och hög bildhastighet i e-sporttitlar eller stora open-world-spel utan ray tracing, kommer modeller som XFX Swift Radeon RX 9070 XT Gaming Edition Grafikkort - 16 GB - GDDR6 - Radeon RX 9070 XT eller ASRock Radeon RX 9070 XT Challenger 16GB Grafikkort - 16 GB - GDDR6 - Radeon RX 9070 XT vara de mest effektiva valen.

Prestanda i 4K (UHD)

I 4K blir VRAM en kritisk flaskhals. Här vinner RX 9070 XT inte bara på chip-hastighet, utan även på minneskapacitet. Där RTX 5070 kan uppleva 'stuttering' i extremt tunga texturer på grund av de 12 GB, kör GIGABYTE Radeon RX 9070 XT GAMING OC ICE 16G Grafikkort - 16 GB - GDDR6 mer stabilt tack vare sina 16 GB.

Stuttering är små, märkbara hack i bildströmmen som uppstår när grafikkortet får slut på minne och måste hämta data från det långsammare system-RAM. Vid ultrahöga upplösningar kräver moderna spel ofta mer än 12 GB VRAM för texturer och shaders. Detta gör kort med 16 GB, såsom PowerColor Red Devil Radeon RX 9070 XT Grafikkort - 16 GB - GDDR6 - Radeon RX 9070 XT, mer framtidssäkrade för 4K-gaming.

Avvägning mellan råstyrka och funktioner

Valet mellan de två korten handlar i praktiken om en avvägning mellan råa frames och tekniska tillägg. Läsaren bör undvika missuppfattningen att ett snabbare rasterkort alltid ger den bästa visuella upplevelsen.

Ray tracing och uppskalning: DLSS 4 vs FSR 4

NVIDIA RTX 5070 är den obestridda vinnaren inom ray tracing och AI-uppskalning, då DLSS 4 erbjuder bättre bildkvalitet och mer stabil frame generation än FSR 4. Medan AMD har minskat gapet betydligt med RDNA 4, levererar NVIDIA fortfarande en mer konsekvent upplevelse i path-tracing-scenarier, vilket är essentiellt för visuell realism år 2026.

Funktion DLSS 4 (NVIDIA) FSR 4 (AMD)
Uppskalningsmetod AI-baserad Tensor Cores Hybrid AI/Algoritmisk
Frame Generation Multi Frame Generation Fluid Motion Frames 2.0
Bildkvalitet Hög (färre artefakter) God (vissa ghosting-effekter)
Kompatibilitet Endast RTX 50-serie+ Bred hårdvarusupport

DLSS 4 och Multi Frame Generation

DLSS (Deep Learning Super Sampling) version 4 introducerar förbättrad Multi Frame Generation, som kan infoga flera AI-genererade bildrutor mellan de äkta. Detta är särskilt effektivt i spel med tung visuell komplexitet, där RTX 5070 utkonkurrerar AMD trots lägre rå rasterprestanda. För dem som önskar det absolut bästa inom AI-grafik är GIGABYTE GeForce RTX 5070 Ti AERO OC 16G Grafikkort - 16 GB - GDDR7 - GeForce RTX 5070 Ti ett starkt alternativ med mer VRAM.

I praktiken innebär Multi Frame Generation att input-lag (fördröjningen från tangenttryck till handling på skärmen) minimeras ytterligare jämfört med tidigare generationer. Detta gör tekniken idealisk för snabba titlar där stabilitet i bildhastigheten är kritisk. För användare som prioriterar en kompakt lösning utan att kompromissa med AI-funktionerna kan ZOTAC GAMING GeForce RTX 5070 Twin Edge OC Grafikkort - 12 GB - GDDR7 - GeForce RTX 5070 vara ett relevant val.

FSR 4: AMD:s svar på AI

FSR (FidelityFX Super Resolution) 4 har implementerat mer AI-driven uppskalning för att minska shimmering, vilket är de flimrande kanter man ofta ser vid låg upplösning. Även om det är ett stort hopp från FSR 3, saknas fortfarande den mognad i äldre titlar som DLSS besitter. Däremot gör FSR 4:s öppna natur att det fungerar över fler plattformar.

En väsentlig avvägning med FSR 4 är balansen mellan rå prestanda och visuell precision. Medan XFX Swift Radeon RX 9070 XT Gaming Edition Grafikkort - 16 GB - GDDR6 - Radeon RX 9070 XT levererar extremt hög rasterprestanda, kan man i vissa scenarier uppleva ghosting, där efterbilder följer snabba objekt. Detta är dock mindre uttalat än i tidigare versioner.

Praktisk tillämpning av Ray Tracing och Path Tracing

Ray tracing är en teknik som simulerar ljusets fysiska beteende för att skapa realistiska reflektioner och skuggor. Path tracing är en mer avancerad form av ray tracing där nästan allt ljus i en scen beräknas, vilket ger fotorealistiska resultat.

  • Path Tracing-scenarier: Här vinner NVIDIA markant. Spel med full path tracing kräver enorma mängder beräkningskraft, vilket Tensor Cores (specialiserade AI-kärnor) i RTX 5070 hanterar mer effektivt än AMD:s lösning.
  • Hybrid rendering: I spel som endast använder ray tracing på utvalda effekter är skillnaden mellan GIGABYTE Radeon RX 9070 XT GAMING OC ICE 16G Grafikkort - 16 GB - GDDR6 och RTX 5070 mindre märkbar.
  • Uppskalning i 4K: När man spelar i 4K är uppskalning nödvändig för att hålla bildhastigheten hög. Här ger DLSS 4 en skarpare kantdefinition än FSR 4.

För dem som önskar maximal kylkapacitet för tunga ray tracing-uppgifter är InnoVISION GeForce RTX 5070 X3 OC Grafikkort - 12 GB - GDDR7 - GeForce RTX 5070 ett solitt val tack vare det tredubbla kylsystemet.

VRAM, strömförbrukning och värme: 12 GB vs 16 GB och effektivitet

RX 9070 XT erbjuder bättre framtidssäkring med 16 GB VRAM, medan RTX 5070 är mer energieffektiv med en lägre TDP (Thermal Design Power). TDP anger den maximala mängden värme som kylsystemet måste kunna leda bort. NVIDIA:s användning av GDDR7 gör kortet snabbare per watt, men AMD:s extra minne är nödvändigt för 4K-texturer år 2026.

Parameter RTX 5070 RX 9070 XT
VRAM-mängd 12 GB GDDR7 16 GB GDDR6
Strömförbrukning (Typisk) ~230 W ~280 W
Värmeutveckling Låg till Medium Medium till Hög
Rekommenderat nätaggregat 650W - 750W 750W - 850W

VRAM-förbrukning i 4K

I moderna spel med 'Ultra'-texturer överstiger VRAM-förbrukningen ofta 12 GB vid 4K-upplösning. Detta innebär att RTX 5070 kan tvingas använda system-RAM (swap), vilket leder till märkbara dippar i frameraten. Här är ASRock Radeon RX 9070 XT Challenger 16GB Grafikkort - 16 GB - GDDR6 - Radeon RX 9070 XT med sina 16 GB betydligt mer stabil. För användare som prioriterar maximal minneskapacitet för tunga texturpaket är XFX Swift Radeon RX 9070 XT Gaming Edition Grafikkort - 16 GB - GDDR6 - Radeon RX 9070 XT eller PowerColor Red Devil Radeon RX 9070 XT Grafikkort - 16 GB - GDDR6 - Radeon RX 9070 XT starka alternativ.

Det är viktigt att förstå skillnaden mellan GDDR6 och GDDR7. GDDR7 (Graphics Double Data Rate 7) är en nyare minnesstandard som ökar bandbredden markant per pin. Även om RTX 5070 har färre gigabyte, flyttar det data snabbare internt. Dock kan hastighet inte kompensera för bristande kapacitet; om ett spel kräver 14 GB VRAM kommer 12 GB alltid att skapa en flaskhals oavsett teknik.

Nätaggregat och termik

NVIDIA:s Blackwell är extremt effektiv. Om man bygger i ett litet chassi (SFF - Small Form Factor) är ZOTAC GAMING GeForce RTX 5070 Ti SOLID SFF Grafikkort - 16 GB - GDDR7 ett idealt val tack vare låg värmeutveckling. För att säkerställa korrekt ström till dessa kort rekommenderas det att läsa vår guide om strömförsörjning till RTX 50-serien.

För dem som önskar en balans mellan kylning och ljudnivå finns modeller med större kylprofiler. GIGABYTE GeForce RTX 5070 GAMING OC 12G Grafikkort - 12 GB - GDDR7 - GeForce RTX 5070 och InnoVISION GeForce RTX 5070 X3 OC Grafikkort - 12 GB - GDDR7 - GeForce RTX 5070 använder flera fläktar för att hålla temperaturen nere under belastning. Vid val av AMD-kortet bör man vara uppmärksam på att den högre strömförbrukningen kräver ett chassi med bättre luftflöde för att undvika termisk throttling (automatisk hastighetssänkning pga värme). Här kan GIGABYTE Radeon RX 9070 XT GAMING OC ICE 16G Grafikkort - 16 GB - GDDR6 vara en fördel tack vare dess robusta kylkonstruktion.

Översikt över termiska avvägningar

  • Energieffektivitet: RTX 5070 levererar fler bildrutor per använd watt, vilket reducerar elräkningen och värmen i rummet.
  • Kylkrav: RX 9070 XT kräver typiskt ett kraftfullare nätaggregat (PSU) och mer aggressiv ventilation.
  • Ljudprofil: SFF-kort som PNY GeForce RTX 5070 Slim kan ha högre fläktljud pga mindre kylflänsar jämfört med fullstorlekskort.

Kompatibilitet och kablage: Vad ska du vara uppmärksam på?

Båda korten använder PCI Express 5.0, vilket säkerställer maximal bandbredd, men de är fullt bakåtkompatibla med PCIe 4.0 och 3.0. Den största skillnaden ligger i strömkontakten; NVIDIA använder vanligtvis det nya 12VHPWR-sticket för att hantera effektiv strömförsörjning, medan AMD ofta håller fast vid traditionella 8-pin PCIe-kontakter. Det är viktigt att kontrollera om ditt nätaggregat stöder ATX 3.0/3.1-standarden.

Krav RTX 5070 / Ti RX 9070 XT
PCIe-version PCIe 5.0 (kompatibel med 4.0) PCIe 5.0 (kompatibel med 4.0)
Strömkontakt 12VHPWR / 16-pin Standard 8-pin PCIe x2/x3
Kabelbehov Kräver ofta adapter eller ATX 3.0 PSU Standard PCIe-kablar

PCI Express bandbredd

Även om båda korten stöder PCIe 5.0, kommer de flesta användare inte att märka någon skillnad genom att köra dem på ett PCIe 4.0-moderkort. Bandbredden är tillräcklig för att undvika flaskhalsar i gaming. Man bör dock se till att kortet är monterat i det översta x16-sloten för optimal prestanda.

I praktiken innebär PCIe 5.0 (Peripheral Component Interconnect Express) att data kan flyttas snabbare mellan grafikkort och processor. För modeller som GIGABYTE GeForce RTX 5070 Ti AERO OC 16G är denna bandbredd en försäkring mot framtida flaskhalsar, även om nuvarande spel sällan utnyttjar den fulla kapaciteten. En vanlig missuppfattning är att man måste byta moderkort för att använda ett PCIe 5.0-kort; det är inte nödvändigt då standarden är designad för att fungera i äldre slots.

Kablage och strömhantering

För NVIDIA-korten är korrekt anslutning av 12VHPWR-kabeln kritisk; kabeln måste vara helt inskjuten för att undvika överhettning. AMD:s lösning med flera 8-pin-kontakter är mer traditionell och kräver mindre specialiserad hårdvara, vilket gör det enklare att uppgradera äldre system utan att byta nätaggregat.

När man väljer ett kort som XFX Swift Radeon RX 9070 XT Gaming Edition kan man använda befintliga PCIe-strömkablar från de flesta moderna nätaggregat. För NVIDIA-användare är övergången till ATX 3.0 (en standard för nätaggregat) en fördel, då det eliminerar behovet av adaptrar. Om man använder ett äldre nätaggregat med ett ZOTAC GAMING GeForce RTX 5070 Twin Edge OC måste man vara särskilt uppmärksam på att använda de medföljande adaptrarna korrekt utan för skarpa böjningar i kabeln.

Praktiska överväganden vid installation

Utöver ström och PCIe-slots finns det fysiska faktorer som kan skapa problem:

  • Chassiplats: Kontrollera längden på kortet. Stora modeller som PowerColor Red Devil Radeon RX 9070 XT kräver betydligt mer utrymme än kompakta lösningar.
  • Nätaggregatets kapacitet: Även om ett kort kan köras på en viss wattgräns, rekommenderas det att ha en marginal för att undvika systemkrascher vid belastningstoppar.
  • SFF-kompatibilitet: För användare med små chassin är specialiserade modeller som ZOTAC GAMING GeForce RTX 5070 Ti SOLID SFF designade för att passa i Small Form Factor (SFF)-byggen.
  • Kylning: Se till att det finns ett bra luftflöde runt kortet, särskilt vid användning av kraftfulla modeller som GIGABYTE Radeon RX 9070 XT GAMING OC ICE.

Pris och värde: Vilket grafikkort ger mest för pengarna?

Radeon RX 9070 XT ger den bästa priset per bildruta i ren rasterprestanda, särskilt när man räknar med de extra 4 GB VRAM. Även om MSRP (Manufacturer's Suggested Retail Price) ligger nära varandra, visar marknadsdata från 2026 att AMD ofta är billigare i faktiskt marknadspris. RTX 5070 ger dock mer värde för användaren som prioriterar mjukvarufunktioner som DLSS och professionell AI-acceleration.

Kriterium RTX 5070 Värde RX 9070 XT Värde
Pris per bildruta (Raster) Medel Hög
Tekniskt värde (AI/RT) Mycket hög Medel
Hållbarhet (VRAM) Medel Hög
Strömeffektivitet Hög Medel

Avvägning mellan råstyrka och mjukvara

När man bedömer värdet måste man skilja på rasterisering (det traditionella sättet att rita 3D-bilder) och ray tracing (simulering av ljus i realtid). Enligt data från 2026 är RX 9070 XT upp till 25 % snabbare vid 4K i ren rasterprestanda. Detta gör kortet till det ekonomiskt mest förnuftiga valet för gamers som vill ha maximalt flyt utan att prioritera avancerade ljuseffekter.

Omvänt ligger värdet i RTX 5070 i dess ekosystem. DLSS (Deep Learning Super Sampling), som använder AI för att skala upp bilden, ger en upplevd mjukhet som kan utjämna skillnaden i råstyrka. För användare som arbetar professionellt med rendering eller AI-modeller är NVIDIA-plattformen ofta mer tidseffektiv, vilket ökar det totala värdet över tid.

När ska man välja RTX 5070?

Välj NVIDIA om du spelar titlar med tung ray tracing eller arbetar med AI och videoredigering. Modeller som GIGABYTE GeForce RTX 5070 Gaming OC erbjuder en stabil plattform med minimal strömförbrukning. Du kan också överväga en gamingdator med RTX 5070 för att få ett optimerat system.

Andra starka alternativ i denna kategori inkluderar ZOTAC GAMING GeForce RTX 5070 Twin Edge OC för kompakta byggen eller InnoVISION GeForce RTX 5070 X3 OC om du vill ha extra kylkapacitet för att hålla klockfrekvenserna höga.

När ska man välja RX 9070 XT?

Välj AMD om ditt primära mål är maximal FPS i 1440p eller 4K utan att nödvändigtvis använda ray tracing. Med 16 GB VRAM (Video Random Access Memory), vilket är kortets dedikerade minne, är kortet mer motståndskraftigt mot framtida speluppdateringar som kräver stora mängder data i minnet. En XFX Swift Radeon RX 9070 XT är ett utmärkt exempel på hög prestanda till ett rimligt pris.

För dem som vill ha en annan tillverkare med samma höga VRAM-kapacitet är ASRock Radeon RX 9070 XT Challenger eller GIGABYTE Radeon RX 9070 XT GAMING OC ICE bra alternativ som säkerställer lång livslängd i högre upplösningar.

Typiska fel vid val av grafikkort

  1. Att ignorera VRAM i 4K: Många köper kort med 12 GB för 4K-gaming, men upptäcker för sent att moderna texturer kräver mer, vilket leder till 'stuttering'.
  2. Överskattning av råa bildrutor vs AI-uppskalning: Vissa fokuserar bara på raster-benchmarks och glömmer att DLSS 4 kan göra ett 'långsammare' kort snabbare i praktiken via frame generation.
  3. Bristande kontroll av nätaggregatet (PSU): Installation av ett RX 9070 XT på ett gammalt 600W PSU utan att kontrollera TBP (Total Board Power) kan leda till systemkrascher under belastning.
  4. Köp av för stort kort för chassit: Särskilt high-end modeller från AMD är fysiskt mycket långa; kontrollera alltid chassits maximala GPU-längd före köp.
  5. Att ignorera behovet av Ray Tracing: Att välja ett rasterstarkt kort, men sedan försöka köra path-tracing-tunga spel på Ultra, vilket resulterar i otillfredsställande prestanda.

Vanliga frågor

Är 12 GB VRAM tillräckligt 2026?
För 1440p är 12 GB fortfarande tillräckligt för de flesta spel. Vid 4K-upplösning och 'Ultra'-inställningar kan dock 12 GB bli en flaskhals, varför 16 GB (som i RX 9070 XT) rekommenderas för bättre framtidssäkring.
Vad är skillnaden mellan DLSS 4 och FSR 4?
DLSS 4 använder dedikerade Tensor-kärnor för AI-uppskalning och Multi Frame Generation, vilket generellt ger högre bildkvalitet. FSR 4 är AMD:s svar, som är mer öppet och kompatibelt med fler kort, men ofta har något fler visuella artefakter.
Kräver RTX 5070 ett nytt nätaggregat?
Om du har ett modernt ATX 3.0 PSU med en 12VHPWR-kontakt är du redo. Annars behöver du använda en adapter som medföljer kortet, men det rekommenderas att kontrollera om ditt nuvarande nätaggregat kan leverera den nödvändiga effekten (TDP).
Vilket kort är bäst för 1440p-gaming?
Båda korten är utmärkta för 1440p. RX 9070 XT kommer att ge fler råa frames, medan RTX 5070 ger en bättre upplevelse i spel med aktiverad ray tracing.
Hur mycket ström drar RX 9070 XT?
RX 9070 XT har en TBP (Total Board Power) på ca 260–304 W, vilket är högre än RTX 5070. Det kräver vanligtvis ett nätaggregat på minst 750W för att vara på den säkra sidan.
Kan jag använda RX 9070 XT i en PCIe 4.0-slot?
Ja, RX 9070 XT är fullt kompatibel med PCIe 4.0. Även om det stöder PCIe 5.0 är prestandaförlusten vid användning av PCIe 4.0 minimal och märks knappt i gaming.

RTX 5070 vs RX 9070 XT: Vilket grafikkort ger mest för pengarna?

  • RX 9070 XT ger mest värde i ren rasterprestanda och VRAM-kapacitet för 4K-gaming.
  • RTX 5070 ger mest värde för användare som prioriterar ray tracing, AI-funktioner och energieffektivitet.