Samsung Galaxy A35
awesome ice blue - 5G pekskärmsmobil - 128 GB - GSM
Display
| Skärm diagonal | 16,8 cm (6.6") |
| Skärmform | Platt |
| Paneltyp | AMOLED |
| Bildskärmsteknikens marknadsföringsnamn | Super AMOLED |
| Bildskärmens glastyp | Gorilla Glass |
| Gorilla Glass-version | Gorilla Glass Victus+ |
| Upplösning | 1080 x 2340 pixlar |
| Antal färger | 16 miljoner färger |
| Max uppdateringsfrekvens | 120 hz |
| Skärmens maximala ljusstyrka (Utomhus) | 1650 cd/m² |
| Ljusstyrka | 1000 cd/m² |
| Pixeltäthet | 389 ppi |
| Varumärkesspecifika teknologier | Always-on display |
Processor
| Processorfamilj | Samsung Exynos |
| Processorkärnor | 8 |
| Processorboostfrekvens | 2,4 GHz |
| Processorfrekvens | 2 GHz |
Lagringsmedia
| RAM-kapacitet | 6 GB |
| Användarminne | 108 GB |
| Intern lagringskapacitet | 128 GB |
| Typ av minneskort | MicroSD (TransFlash) |
| Högsta minneskortskapacitet | 1 TB |
| Typ av fack för minneskort | Hybrid-kortplats |
Kamera
| Bakre kamera, sensorstorlek | 1/1.96" |
| Andra, bakre kamerans sensorstorlek | 1/4" |
| Tredje bakre kamerans sensorstorlek | 1/5" |
| Upplösning (numerisk), bakre kamera | 50 MP |
| Upplösning för sekundär, bakre kamera (numerisk) | 8 MP |
| Tredje bakre kamerans upplösning (numeriskt) | 5 MP |
| Fjärde bakre kamerans upplösning (numerisk) | 50 MP |
| Slutartal för bakre kamera | 1,8 |
| Bländartal för sekundär, bakre kamera | 2,2 |
| Tredje bakre kamerans bländarnummer | 2,4 |
| Bakre kamera, pixelstorlek | 0,8 um |
| Andra bakre kamerans pixelstorlek | 1,12 um |
| Tredje bakre kamerans pixelstorlek | 1,12 um |
| Bakre kamera, synfältsvinkel | 80° |
| Andra bakre kamerans synfältsvinkel (FOV) | 120° |
| Tredje bakre kamerans synfältsvinkel (FOV) | 78° |
| Digital zoom | 10x |
| Typ av främre kamera | Enkel kamera |
| Främre kamera, sensorstorlek | 1/3.06" |
| Upplösning (numerisk), främre kamera | 13 MP |
| Slutartal för främre kamera | 2,2 |
| Främre kamera, pixelstorlek | 1,12 um |
| Främre kamera, synfältsvinkel | 80° |
| Bakre kamera, blixt | Ja |
| Flash-typ | LED |
| Bildupplösning vid videoinspelning (max) | 3840 x 2160 pixlar |
| Maximal bildfrekvens | 30 fps |
| Upplösning vid filmning | 1280x720@30fps, 1920x1080@30fps, 1920x1080@60fps, 3840x2160@30fps |
| Typ av bakre kamera | Trippelkamera |
| Automatisk fokus | Ja |
| Zoomkapacitet | Ja |
| HDR-läge (High Dynamic Range) för kamera | Ja |
| Time lapse-läge | Ja |
| Bildstabilisatortyp | Optical Image Stabilization (OIS) |
| Bildstabiliserare | Ja |
| Nattläge | Ja |
| Makrofotografi | Ja |
| Panorama | Ja |
| Slow motion-hastighet | 240fps @HD |
| Slow motion-läge | Ja |
Nätverk
| SIM-kortskapacitet | Dubbla SIM-kort |
| Mobilt nätverksgeneration | 5G |
| SIM-korttyp | Nan-SIM + eSIM |
| 2G-standarder | GSM |
| 3G-standarder | WCDMA |
| 5G-standard | Sub6 TDD |
| 4G-standarder | LTE-TDD & LTE-FDD |
| Wi-Fi-standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi | Ja |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.3 |
| 2G-band (primary SIM-kort) | 850,1900,1800,900 MHz |
| 3G-band som stöds | 2100,900,1900,850,1700 MHz |
| 4G-band som stöds | 2100,700,800,1900,850,1800,1500,2300,2600,900,1700,2500 MHz |
| 5G-band stöds | 2100,700,800,850,1800,2600,900,1700,2300,2500,3700,3500 MHz |
| Modulator | 1024-QAM |
| MIMO | Ja |
| Wi-Fi Direct | Ja |
| Närfältskommunikation (NFC) | Ja |
Anslutningar
| USB-port | Ja |
| USB-anslutning | USB Type-C |
| USB-version | 2.0 |
| Hörlursanslutning | USB Type-C |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | Nej |
Navigation
| GLONASS | Ja |
| BeiDou | Ja |
| Galileo | Ja |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Ja |
| GPS | Ja; Ja |
Design
| Formfaktor | Bär |
| Produktens färg | Blå |
| Färgnamn | Awesome Iceblue |
| Material, hölje | Glas, Metall |
Prestanda
| Snabb laddning | Ja |
| Fingeravtrycksläsare | Ja |
| Ansiktsigenkänning | Ja |
| Kompatibel med hörapparater | Ja |
Multimedia
| Högtalare | Stereo |
| Ljudsystem | Dolby Atmos |
| Ljudformat som stöds | 3GA, AAC, AMR, AWB, FLAC, IMY, M4A, Mitt, MIDI, MP3, MXMF, OGA, OGG, OTA, RTTTL, RTX, WAV, XMF |
| Videoformat som stöds | 3G2, 3GP, AVI, FLV, M4V, MKV, MP4, WEBM |
Programvara
| Plattform | Android |
| Installerat operativsystem | Android 14 |
Batteri
| Utbytbart batteri | Nej |
| Batterikapacitet | 5000 mAh |
| Webbsurf (Wi-Fi) | 22 h |
| Webbsurf (4G) | 23 h |
| Trådlös ljuduppspelningstid | 83 h |
| Trådlös bilduppspelningstid | 26 h |
Varaktighet
| Internationellt skydd (IP) kod | IP67 |
Sensorer
| Accelerometer | Ja |
| Närhetssensor | Ja |
| Ljussensor | Ja |
| Gyroskop | Ja |
| Geomagnetisk sensor | Ja |
| Hallsensor | Ja |
Strömtillförsel
| Laddningsport USB Typ-C | Ja |
Vikt & dimension
| Bredd | 78 mm |
| Djup | 8,2 mm |
| Höjd | 161,7 mm |
| Vikt | 209 g |
Förpackningens innehåll
| Kabel inkluderad | USB Type-C |
| Utstötningsstift | Ja |
Övrigt
| Index för reparerbarhet | 8.4 |
| Kompatibilitet | Galaxy Buds2 Pro, Galaxy Buds Pro, Galaxy Buds Live, Galaxy Buds+, Galaxy Buds2, Galaxy Buds, Galaxy Buds FE, Galaxy Fit3, Galaxy Fit2, Galaxy Fit e, Galaxy Fit, Galaxy Watch6, Galaxy Watch5, Galaxy Watch4, Galaxy Watch3, Galaxy Watch, Galaxy Watch Active2, Galaxy Watch Active |
Tekniska detaljer
| Säkerhetsuppdateringsvillkor | 31 March 2028 |
