Samsung Galaxy Watch7 SM-L300 40 mm Cream
Display
| Skärm diagonal | 3,3 cm (1.3") |
| Bildskärmsteknikens marknadsföringsnamn | Super AMOLED |
| Ljusstyrka | 600 cd/m² |
| Pixeltäthet | 330 ppi |
| Skärmtyp | AMOLED; Digital |
| Upplösning | 432 x 432 pixlar |
| Pekskärm | Ja |
| Antal färger | 16 miljoner färger |
Prestanda
| Installerat operativsystem | Wear OS |
| Inbyggd mikrofon | Ja |
| Inbyggda högtalare | Ja |
| Falldetektering | Ja |
Design
| Armbandsstorlek | S/M |
| Form | Rund |
| Positionering på marknaden | Smartwatch |
| Boettens storlek | 40 mm |
| Boettfärg | Gräddfärgad |
| Boettmaterial | Aluminium |
| Band färg | Gräddfärgad |
| Internationellt skydd (IP) kod | IP68 |
| Vattentålig upp till | 5 ATM |
Egenskaper
| Pulsmätare | Ja |
| Typ av pulsmätare | Optisk |
| Sensor för mätning av syresättningen i blodet | Ja |
| Inbyggd stegräknare | Ja |
| Accelerometer | Ja |
| Gyroskop | Ja |
| Aktivitetsspårare | Ja |
| Personliga mål | Ja |
| Sömnkvalitet | Ja |
| Kalender | Ja |
| Väderprognos | Ja |
| Ljudformat som stöds | 3GA, AAC, AMR, AWB, M4A, MP3, OGA, OGG, WAV |
| Virtuell assistent | Samsung Bixby |
| Inspelning | Ja |
| Geomagnetisk sensor | Ja |
| Stoppur | Ja |
| Barometer | Ja |
| Militärstandard | MIL-STD-810H |
Nätverk
| Mobil nätverksanslutning | Nej |
| GPS | Ja |
| BeiDou | Ja |
| GLONASS | Ja |
| Galileo | Ja |
Anslutningar
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth | Ja |
| Närfältskommunikation (NFC) | Ja |
| Wi-Fi | Ja |
| Bluetooth-version | 5.3 |
Strömtillförsel
| Batterityp | Inbyggt batteri |
| Batterikapacitet | 300 mAh |
| Laddningstid | 1,15 h |
| Trådlös laddning | Ja |
Vikt & dimension
| Bredd | 40,4 mm |
| Djup | 40,4 mm |
| Tjocklek | 9,7 mm |
| Vikt | 28,8 g |