Doro Watch
svart - smart klocka med rem
Display
| Skärm diagonal | 3,25 cm (1.28") |
| Always-on display | Ja |
| Skärmtyp | TFT; Digital |
| Upplösning | 240 x 240 pixlar |
| Pekskärm | Ja |
Processor
| Processortillverkare | Nordic Semiconductor |
| Processor | nRF52840 |
Prestanda
| FM-radio | Nej |
| Installerat operativsystem | Android 10 |
| RAM-kapacitet | 64 MB |
| Inbyggd mikrofon | Nej |
| Inbyggda högtalare | Nej |
| Inbyggd kamera | Nej |
Design
| bandmaterial | Silikon, Termoplastisk polyuretan (TPU) |
| Form | Rund |
| Positionering på marknaden | Sportklocka |
| Boettens storlek | 44 mm |
| Föreslagen målgrupp | Unisex |
| Boettfärg | Svart |
| Boettmaterial | Metall, Plast |
| Band färg | Svart |
| Internationellt skydd (IP) kod | IP68 |
Egenskaper
| Pulsmätare | Ja |
| Sensor för mätning av syresättningen i blodet | Ja |
| Inbyggd stegräknare | Ja |
| Kaloriförbränning | Ja |
| Aktivitetsspårare | Ja |
| Sömnkvalitet | Ja |
| Vibrationsmotor | Ja |
| Aktivitetsövervakning | Ja |
| Kalender | Ja |
| Samtalsaviseringar | Ja |
| Smarta aviseringar | Ja |
| Spårning av workout | Ja |
| Väckarklocka | Ja |
| Intervallträning | Ja |
| Renoverad | Nej |
| Aktiva minuter | Ja |
| Rekommenderad aktivitet | Cykling, Fysisk träning, Löpning |
| Löpdynamik | Ja |
| Vibrerande väckarklocka | Ja |
| Smartwatch-specifika knappar | Energiljus |
Nätverk
| Mobil nätverksanslutning | Nej |
| Flasketiketter | Nej |
| GPS | Nej |
Anslutningar
| USB-anslutning | USB Type-A |
| Bluetooth | Ja |
| USB-port | Ja |
| Närfältskommunikation (NFC) | Nej |
| Wi-Fi | Nej |
| Bluetooth-version | 5.0 |
| Hörlursanslutning | Bluetooth |
Strömtillförsel
| Batteriteknik | Litium Polymer (LiPo) |
| Batterikapacitet | 300 mAh |
| Batteritid | 7 dagar |
| Laddningstid | 2 h |
Vikt & dimension
| Bredd | 45,3 mm |
| Djup | 45,3 mm |
| Höjd | 13,4 mm |
