Samsung Galaxy Watch4
sort - smart ur med sportsband - sort - 16 GB
Display
| Skärm diagonal | 3,05 cm (1.2") |
| Bildskärmsteknikens marknadsföringsnamn | Super AMOLED |
| Färgdisplay | Ja |
| Always-on display | Ja |
| Skärmtyp | OLED; Digital |
| Upplösning | 396 x 396 pixlar |
| Pekskärm | Ja |
| Klockglas typ | Corning Gorilla Glass DX+ |
Processor
| Processortillverkare | Samsung |
| Processor | Exynos W920 |
| Processorfrekvens | 1180 MHz |
| Processorkärnor | 2 |
Prestanda
| Mobila operativsystem som stöds | Android 10, Android 10.0, Android 6.0, Android 7.0, Android 7.1, Android 7.1.2, Android 8.0, Android 9.0 |
| Installerat operativsystem | Wear OS |
| RAM-kapacitet | 1500 MB |
| Flash-minne | 16 GB |
Design
| Form | Rund |
| Positionering på marknaden | Smartwatch |
| Boettens storlek | 40 mm |
| Boettfärg | Svart |
| Boettmaterial | Gjuten aluminium |
| Band färg | Svart |
| Förslutningstyp | Bygelspänne till klockarmbandˌ med enkel låshake |
| Internationellt skydd (IP) kod | IP68 |
| Skyddsfunktioner | Dammresistent, Vattentät |
| Vattentålig upp till | 5 ATM |
Egenskaper
| Pulsmätare | Ja |
| Kontaktsensorer för hjärtfrekvens | Ja |
| Typ av pulsmätare | Elektrisk, Optisk |
| Blodtrycksmätare | Ja |
| Sensor för mätning av syresättningen i blodet | Ja |
| Kaloriförbränning | Ja |
| Accelerometer | Ja |
| Gyroskop | Ja |
| Aktivitetsspårare | Ja |
| Personliga mål | Ja |
| Sömnkvalitet | Ja |
| PIM (Personal Info Management) | Väckarklocka, kalkylator, Evenemang påminnelse, Anteckningar, SOS |
| Timer | Ja |
| Namn och uppringnings-ID | Ja |
| Elektronisk kompass | Ja |
| SMS-aviseringar | Ja |
| Geomagnetisk sensor | Ja |
| Ljussensor | Ja |
| Barometer | Ja |
| Militärstandard | MIL-STD-810G |
Nätverk
| Mobil nätverksanslutning | Ja |
| Mobilt nätverksgeneration | 4G |
| 4G-standarder | LTE |
| GPS | Ja |
| BeiDou | Ja |
| GLONASS | Ja |
| Galileo | Ja |
Anslutningar
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Närfältskommunikation (NFC) | Ja |
| Wi-Fi | Ja |
| Hörlursanslutning | Bluetooth |
Strömtillförsel
| Batterikapacitet | 247 mAh |
| Trådlös laddning | Ja |
Vikt & dimension
| Bredd | 40,4 mm |
| Djup | 39,3 mm |
| Tjocklek | 9,8 mm |
| Vikt | 25,9 g |
Förpackning
| Förpackningstyp | Låda |
Förpackningens innehåll
| Bruksanvisning | Ja |
| Laddare | Ja |
