Samsung Galaxy Watch 8 Classic 3,3 cm (1.3") AMOLED 46 mm Digital 438 x 438 pixel Berøringsskærm 4G Sølv Wi-Fi GPS (satellit)
Display
| Bildskärmsteknikens marknadsföringsnamn | Super AMOLED |
| Skärm diagonal | 3,3 cm (1.3") |
| Ljusstyrka | 600 cd/m² |
| Pixeltäthet | 327 ppi |
| Always-on display | Ja |
| Färgdisplay | Ja |
| Skärmtyp | AMOLED; Digital |
| Upplösning | 438 x 438 pixlar |
| Pekskärm | Ja |
| Antal färger | 16 miljoner färger |
Processor
| Processortillverkare | Samsung |
| Processor | Exynos W1000 |
| Processorkärnor | 5 |
Prestanda
| Installerat operativsystem | Wear OS |
| RAM-kapacitet | 2000 MB |
| Flash-minne | 64 GB |
| Inbyggd mikrofon | Ja |
| Inbyggda högtalare | Ja |
Design
| Form | Rund |
| Positionering på marknaden | Smartwatch |
| Boettens storlek | 46 mm |
| Spännets färg | Silver |
| Tillbaka material | Safirglas |
| Boettfärg | Silver |
| Boettmaterial | Gjuten aluminium |
| Band färg | Vit |
| Förslutningstyp | Bygelspänne till klockarmbandˌ med enkel låshake |
| Internationellt skydd (IP) kod | IP68 |
| Vattentålig upp till | 5 ATM |
Egenskaper
| Pulsmätare | Ja |
| Typ av pulsmätare | Optisk |
| Accelerometer | Ja |
| Gyroskop | Ja |
| Aktivitetsspårare | Ja |
| Sömnkvalitet | Ja |
| Ljudformat som stöds | 3GA, AAC, AMR, AWB, M4A, MP3, OGA, OGG, WAV |
| Kalender | Ja |
| Virtuell assistent | Samsung Bixby |
| Geomagnetisk sensor | Ja |
| Barometer | Ja |
| Militärstandard | MIL-STD-810H |
Nätverk
| Mobil nätverksanslutning | Ja |
| Mobilt nätverksgeneration | 4G |
| GPS | Ja |
| BeiDou | Ja |
| GLONASS | Ja |
| Galileo | Ja |
Anslutningar
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth | Ja |
| Närfältskommunikation (NFC) | Ja |
| Wi-Fi | Ja |
| Bluetooth-version | 5.3 |
Strömtillförsel
| Batterityp | Inbyggt batteri |
| Batterikapacitet | 445 mAh |
| Drifttid för batteri | 30 h |
| Trådlös laddning | Ja |
| Laddningstid | 1,3 h |
Programvara
| Sportaktivitetsappar | Samsung Health |
Vikt & dimension
| Bredd | 46,4 mm |
| Djup | 46 mm |
| Tjocklek | 1,06 cm |
| Vikt | 63,5 g |