RTX 50 i gamingdatorer: TGP, watt och prestanda

Uppdaterad 31-10-2026 · Skriven av Poul Schack, CEO · 14 min läsning

Prestandan hos en RTX 50 laptop-GPU avgörs främst av dess TGP (Total Graphics Power), vilket förklarar varför två bärbara datorer med samma grafikkort kan ha markant olika prestanda. Denna guide går igenom NVIDIA Blackwell-arkitekturen, watt-skalning och hur man väljer rätt gamingdator baserat på strömförbrukningen.

Viktigaste punkterna

  • TGP (Total Graphics Power) är den viktigaste faktorn för prestandan i en bärbar dator, då det dikterar GPU:ns klockfrekvenser.
  • RTX 50-serien introducerar NVIDIA Blackwell-arkitekturen och DLSS 4 med Multi Frame Generation för markant högre FPS via AI.
  • En RTX 5090 laptop-GPU presterar enligt data från 2025 endast ca 50 % av en desktop RTX 5090 på grund av strömbegränsningar (175W mot 575W).
  • VRAM-mängden varierar kraftigt från 8 GB i budgetmodeller till hela 24 GB GDDR7 i toppmodellen RTX 5090.

Kort svar

Skillnaden i prestanda mellan två bärbara datorer med samma RTX 50 GPU beror på TGP (Total Graphics Power), vilket är den maximala mängden ström som tillverkaren tillåter kortet att använda. En högre TGP ger högre klockfrekvenser och därmed fler bilder per sekund (FPS). Eftersom bärbara datorer har begränsad kylning och strömtillförsel presterar en RTX 50 laptop-GPU alltid väsentligt sämre än desktop-versionen med samma namn, då den senare kan använda betydligt fler watt.

RTX 5050, 5060, 5070, 5080 och 5090 för bärbara datorer – översikt

RTX 50-serien för bärbara datorer är uppdelad i fem primära modeller som spänner från budgetvänliga lösningar till extrema workstation-maskiner. Den största skillnaden mellan en RTX 50 laptop-GPU och desktop-GPU ligger i strömförbrukningen och chip-designen; laptop-versionerna använder optimerade chips med lägre TDP (Thermal Design Power) för att undvika överhettning i kompakta chassin. Generationen introducerar NVIDIA Blackwell-arkitekturen, som medför DLSS 4 med Multi Frame Generation, en AI-teknologi som genererar fler bildrutor för att öka flytigheten utan att belasta hårdvaran proportionellt.

GPU Model VRAM (GDDR7) Typiskt TGP-spann (2025/26) Prisklass Målgrupp
RTX 5050 8 GB 35W - 115W Budget 1080p / Casual Gaming
RTX 5060 8 GB 45W - 115W Mellanklass 1080p High / 1440p Low
RTX 5070 Ti 12 GB 60W - 140W High-end 1440p Ultra / Content Creation
RTX 5080 16 GB 60W - 175W Enthusiast 1440p Ultra / 4K Entry
RTX 5090 24 GB 95W - 175W Extreme 4K Gaming / Professionell AI

Förståelse av Blackwell-arkitekturen i bärbara datorer

NVIDIA Blackwell är grunden för RTX 50-serien. För användaren innebär det främst en övergång till GDDR7-minne, vilket erbjuder högre bandbredd än tidigare GDDR6X. Detta är essentiellt för modeller som ASUS ROG Zephyrus Duo, där den massiva mängden VRAM möjliggör komplexa AI-uppgifter och 4K-texturer.

  • DLSS 4: Introducerar Multi Frame Generation, vilket reducerar latency ytterligare jämfört med DLSS 3.
  • GDDR7: Ger snabbare dataöverföring mellan GPU och minne, vilket minskar flaskhalsar i hög upplösning.
  • Energieffektivitet: Blackwell levererar fler CUDA-kärnor per watt jämfört med Ada Lovelace.

Praktisk betydelse av specifikationerna

När man väljer mellan modellerna är det viktigt att förstå hur VRAM och TGP (Total Graphics Power) påverkar den faktiska upplevelsen. En högre mängd VRAM innebär inte nödvändigtvis fler bilder per sekund, men det tillåter högre texturkvalitet och större dataset i AI-applikationer.

För budgetanvändare är Lenovo Legion 5 med RTX 5050 ett solitt val för 1080p-gaming, medan användare som önskar en balans mellan pris och prestanda ofta tittar mot ASUS TUF Gaming A16 med RTX 5060.

Prestanda i olika användningsscenarier

Valet av GPU bör baseras på önskad skärmupplösning och arbetsbelastning:

  • 1080p Gaming: RTX 5050 och 5060 är optimerade för denna upplösning. Här ligger fokus på hög bildhastighet snarare än extrem detaljrikedom.
  • 1440p (QHD) Gaming: Modeller som Lenovo Legion Pro 7 med RTX 5070 Ti är idealiska, då de har tillräckligt med VRAM för att hantera tyngre texturer.
  • 4K och AI Workloads: För professionella eller entusiaster är Lenovo Legion Pro 7 med RTX 5090 det enda valet som kan driva 4K-skärmar flytande eller träna lokala AI-modeller effektivt.
  • High-end Gaming: Razer Blade 16 med RTX 5080 erbjuder en extremt stark prestanda i ett slankt chassi, vilket kräver effektiv termisk styrning.

En utbredd missuppfattning är att man alltid bör välja den kraftigaste GPU:n. I kompakta bärbara datorer kan en RTX 5090 bli begränsad av värmeutvecklingen, vilket innebär att den inte alltid utnyttjar sin fulla TGP-potential jämfört med större maskiner.

Vad är TGP och varför spelar det roll för prestandan?

TGP (Total Graphics Power) anger den maximala mängden ström i watt som NVIDIA tillåter en GPU att förbruka under belastning. Det är den mest kritiska specifikationen vid köp av en Gaming Laptops, eftersom två datorer med samma chip (t.ex. RTX 5060) kan prestera helt olika om den ena är begränsad till 45W och den andra körs vid 115W. Ju högre TGP, desto mer kan GPU:n boosta sina klockfrekvenser, vilket resulterar i fler bilder per sekund (FPS).

TGP-nivå Karakteristik Typisk Performance Impact Exempel på chassi
Låg (Max-Q) Fokus på tunnhet och batteri 15-30 % lägre FPS Ultrabooks / Slim gaming laptops
Medium Balans mellan värme och kraft Baseline performance Standard 15" gamingdatorer
Hög (Max-P) Maximal kylning och ström 10-20 % högre FPS än Medium Stora 17" eller 18" maskiner

Praktisk betydelse av watt i gaming

I praktiken innebär en hög TGP att grafikkortet kan upprätthålla högre klockfrekvenser under längre tid utan att drosla ner för att undvika överhettning. Detta är särskilt relevant i krävande AAA-titlar, där skillnaden mellan en låg-watt och hög-watt konfiguration kan vara skillnaden mellan 45 och 60 FPS.

För användare som prioriterar maximal prestanda bör man titta på maskiner med stora kylflänsar och kraftfulla fläktar. Ett exempel är Lenovo Legion Pro 7 med RTX 5090, som är designad för att hantera den höga strömförbrukning som krävs för att utnyttja chippens fulla potential. Omvänt kommer en ultra-slank bärbar från Razer ofta ha en lägre TGP för att undvika att chassit blir för varmt under användning.

Avvägningar: Ström vs. Värme och Ljudnivå

Högre watt innebär inte bara mer fart, utan också fler utmaningar för hårdvaran. Här är de primära avvägningarna man bör vara uppmärksam på:

  • Värmeutveckling: Mer ström genererar mer värme. Detta kräver avancerade kylningslösningar som ångkamrar eller stora heatpipes för att undvika thermal throttling (automatisk hastighetssänkning pga värme).
  • Ljudnivå: För att kyla en GPU med hög TGP måste fläktarna köras med högre varvtal, vilket resulterar i en högre ljudnivå under gaming.
  • Bärbarhet: Maskiner med maximal TGP kräver ofta större nätaggregat (power bricks), vilket gör den totala transportvikten högre.

För dem som önskar en balans mellan mobilitet och kraft kan modeller som ASUS TUF Gaming A16 med RTX 5060 vara ett idealiskt val, då de ofta hamnar på "Medium" TGP-nivå.

Dynamic Boost 2.0: Den intelligenta strömstyrningen

För att optimera prestandan använder NVIDIA Dynamic Boost 2.0. Denna teknologi flyttar dynamiskt ström mellan CPU och GPU i realtid. Om ett spel är GPU-tungt kan systemet tillfälligt öka TGP:n med t.ex. 15-25W över basvärdet för att vinna extra FPS, förutsatt att kylsystemet kan hantera värmen. Detta ses ofta i kraftfulla modeller från MSI och ASUS.

Denna funktion är särskilt effektiv i moderna titlar där belastningen skiftar mellan processorn (CPU) och grafikkortet (GPU). Genom att flytta watt dit behovet är störst kan man uppnå en högre genomsnittlig prestanda utan att öka den totala strömförbrukningen för hela systemet.

Varför presterar samma RTX 50 GPU olika i olika bärbara datorer?

Prestationsvariationen beror främst på tillverkarens val av TGP-konfiguration och kylsystemets kvalitet. En tillverkare kan välja att begränsa strömmen (watt) för att hålla datorn tunn eller tyst, medan en annan prioriterar råstyrka i ett tyngre chassi med större fläktar och heatpipes. Därför kommer ett RTX 5070 i en ultra-slim bärbar ofta att förlora mot ett RTX 5060 i en stor maskin med maximal TGP.

Faktor Inflytande på prestanda Varför?
Kylkapacitet Extremt hög Termisk throttling sänker klockfrekvensen vid överhettning.
TGP Limit Hög Sätter ett hårt tak för hur mycket ström chippen får dra.
CPU-matchning Medium En svag CPU kan skapa en flaskhals (bottleneck) för GPU:n.
RAM-hastighet Låg/Medium Snabbare DDR5 minskar väntetiden vid dataöverföring.

Förståelse av ström och värme i praktiken

När man jämför två bärbara med samma grafikkort är det viktigt att förstå förhållandet mellan watt och värme. En GPU med hög TGP (Total Graphics Power) kan processa mer data per sekund, men detta genererar mer värme. Om kylsystemet inte hänger med inträffar termisk throttling. Termisk throttling är en säkerhetsmekanism där chippen automatiskt sänker sin klockfrekvens för att undvika permanent skada vid överhettning.

Detta innebär att en maskin som ASUS ROG Zephyrus Duo med RTX 5090 kommer att ha markant andra prestandaparametrar än en tunnare bärbar, då chassits volym direkt påverkar mängden luft som kan flyttas genom kylflänsarna.

Avvägningar mellan mobilitet och råstyrka

Valet av TGP är ofta en kompromiss baserad på datorns formfaktor. Man kan övergripande dela in implementeringarna i tre kategorier:

  • Ultra-slim/Studio: Här prioriteras vikt och tjocklek. GPU:n körs med låg watt för att undvika extrem värmeutveckling, vilket resulterar i lägre FPS (bilder per sekund).
  • Balansmodeller: Maskiner som ASUS TUF Gaming A16 försöker hitta en punkt där prestandan är hög, men ljudnivån från fläktarna fortfarande är acceptabel.
  • Desktop Replacement: Stora maskiner som Lenovo Legion Pro 7 med RTX 5090 utnyttjar maximal TGP och Dynamic Boost (en teknik som dynamiskt flyttar ström mellan CPU och GPU), vilket ger den absolut högsta prestandan.

Exempel: Budget vs High-end implementering

Betrakta en budgetmodell som Lenovo Legion 5 jämfört med en toppmodell. Även om båda skulle ha samma GPU, kommer toppmodellen typiskt sett att ha ett större chassi som tillåter maximal TGP och bättre kylning, vilket eliminerar termisk throttling (där chippen sänker hastigheten för att inte smälta). För djupare insikt i budgetval kan du läsa vår RTX 5050 guide.

En utbredd missuppfattning är att man kan "uppgradera" TGP via mjukvara. I de flesta moderna gaminglaptops är TGP-taket låst av tillverkaren i BIOS för att skydda hårdvaran mot överhettning, varför det fysiska kylsystemet och den fabriksinställda watt-gränsen är avgörande vid köpet.

Vad är skillnaden på RTX 50 laptop GPU och desktop GPU?

Den fundamentala skillnaden är att en bärbar GPU är designad för en extremt begränsad strömbudget och termiskt utrymme. En desktop-GPU kan dra flera hundra watt och kylas av massiva radiatorer, medan en laptop-GPU måste fungera i ett chassi på några centimeter. Detta innebär att även om de delar namn (t.ex. RTX 5090), använder de olika chipp med färre CUDA-kärnor och lägre klockfrekvenser i den bärbara versionen.

Specifikation RTX 5090 Laptop GPU RTX 5090 Desktop GPU
Max strömförbrukning (TGP/TDP) 175W (inkl. Dynamic Boost) ~575W (estimerat 2025)
Prestanda (Relativt) Ca 50 % av desktop-versionen 100 % (Referens)
Kylning Fläktar och heatpipes i chassi Stora luftkylare eller AIO vattenkylning
VRAM Typ GDDR7 (Optimerad för ström) GDDR7 (Maximal bandbredd)

Vad betyder specifikationerna i praktiken?

När man jämför en bärbar och stationär GPU är det viktigt att förstå att CUDA-kärnor (de parallella processorerna som utför beräkningarna) inte är desamma över plattformarna. En laptop-version har färre kärnor för att undvika överhettning i ett slutet chassi.

  • Strömförbrukning: En desktop-GPU kan dra massiv ström konstant, vilket ger högre klockfrekvenser (hur snabbt chippen arbetar). I en bärbar som Lenovo Legion Pro 7 med RTX 5090 är strömmen begränsad för att skona batteriet och minska värmeutvecklingen.
  • Termisk throttling: Detta sker när GPU:n automatiskt sänker sin hastighet för att inte smälta, vilket är en betydligt större risk i bärbara än i stationära datorer.
  • VRAM-bandbredd: Även om båda använder GDDR7 (den nyaste och snabbaste typen av videominne), är desktop-versionen optimerad för maximal bandbredd, medan laptop-versionen prioriterar energieffektivitet.

Avvägningar vid val av plattform

Valet mellan en kraftfull bärbar och en stationär handlar om kompromissen mellan mobilitet och rå prestanda. För användare som behöver maximal output för 4K-gaming eller tung videoredigering kommer en desktop alltid att vara överlägsen på grund av kylkapaciteten.

Om man däremot prioriterar flexibilitet finns det maskiner som ASUS ROG Zephyrus Duo med RTX 5090, som levererar extremt hög prestanda för att vara en bärbar, men fortfarande bara en bråkdel av desktop-kortets kraft.

Vanliga missuppfattningar

Ett vanligt fel är att tro att man kan uppnå desktop-prestanda i en bärbar genom att bara lägga till en extern kylplatta. Kylningen i en laptop är integrerad i själva hårdvarans design via heatpipes (kopparrör som leder bort värme), och den fysiska begränsningen i chippens arkitektur kan inte övervinnas med externa fläktar.

Enligt data från 2025 presterar RTX 5090 Laptop GPU endast ca 50 % av desktop-versionen, främst för att strömskillnaden är enorm (175W mot 575W). För dem som överväger mobilitet vs råstyrka rekommenderas vår guide om Gaming bärbar vs Stationär PC.

Vilken RTX 50 GPU ska man välja till olika behov?

Valet av GPU bör baseras på din önskade upplösning och vilka spel du prioriterar. För 1080p-gaming är RTX 5050 eller 5060 tillräckliga, medan 1440p kräver minst en RTX 5070 Ti för att köra moderna titlar på Ultra-inställningar. För professionella och 4K-gamers är RTX 5080 och 5090 de enda reella alternativen tack vare deras stora mängd VRAM, vilket är nödvändigt för högupplösta texturer.

För att göra rätt val måste man förstå sambandet mellan upplösning och minnesbandbredd. När upplösningen ökar från Full HD (1080p) till Quad HD (1440p) eller 4K, ökar mängden data som GPU:n måste behandla per bildruta. Detta ställer högre krav på VRAM, vilket är det dedikerade videominnet (Video Random Access Memory) som lagrar texturer och geometri. Om VRAM-mängden överskrids kommer man att uppleva markanta fall i bildhastigheten (FPS), oavsett hur kraftfull själva chippen är.

Rekommendationer per användartyp

  • Budgetgamern: Satsa på en RTX 5060 med minst 80W TGP. En ASUS TUF Gaming A16 är ett starkt exempel på en balanserad maskin i denna klass. För dem med den absolut minsta budgeten kan en modell med RTX 5050 vara tillräcklig för esports-titlar, men man bör vara medveten om begränsningarna i tyngre AAA-spel.
  • High-End gamern: RTX 5070 Ti eller 5080 är "sweet spot". Här levererar Lenovo Legion Pro 7 med RTX 5070 Ti en utmärkt balans mellan pris och prestanda. Alternativt erbjuder Razer Blade 16 med RTX 5070 Ti ett mer kompakt format utan att kompromissa med upplösningsförmågan.
  • Entusiasten/Professionella: RTX 5090 är nödvändig för AI-träning eller 4K-gaming. Lenovo Legion Pro 7 RTX 5090 med 24 GB VRAM är här marknadsledande. För användare som prioriterar extrem byggkvalitet och skärmteknik tillsammans med maximal kraft, är ASUS ROG Zephyrus Duo med RTX 5090 ett relevant val.

Praktisk guide till GPU-val baserat på arbetsflöde

Det är viktigt att inte överskatta behovet av den dyraste GPU:n om hårdvaran ändå begränsas av skärmens upplösning. En RTX 5090 i en bärbar dator med en 1080p-skärm vore slöseri med resurser, då processorn (CPU) sannolikt blir flaskhalsen innan GPU:n ens blir fullt belastad.

Behov Rekommenderad GPU Upplösning Viktigaste fokus
Casual / Esports RTX 5050 / 5060 1080p Pris och batteritid
AAA Gaming Ultra RTX 5070 Ti / 5080 1440p TGP (Watt) och kylning
4K / AI / Rendering RTX 5090 4K / 8K VRAM-mängd (24 GB)

Avvägningar vid val av toppmodeller

När man rör sig upp i RTX 5080- och 5090-klassen ändras prioriteringarna från rent pris till termisk hantering. En Lenovo Legion Pro 7 med RTX 5080 kräver ett effektivt kylsystem för att undvika thermal throttling, vilket sker när GPU:n automatiskt sänker hastigheten för att undvika överhettning. För användare som arbetar professionellt med rendering eller stora dataset i AI-modeller är de 24 GB VRAM i RTX 5090 inte bara en lyx, utan en teknisk nödvändighet för att kunna ladda komplexa scener utan systemkrascher.

Typiska fel vid köp av RTX 50 gamingdatorer

Många konsumenter gör fel i köpprocessen eftersom de bara tittar på modellnamnet och inte på de tekniska detaljerna bakom. Här är de vanligaste fallgroparna:

1. Att ignorera TGP (Total Graphics Power)

Ett av de största missförstånden är att tro att ett modellnummer dikterar en fast prestanda. TGP betecknar den maximala mängd ström som GPU:n får använda. Om man köper ett high-end-chip i en ultratunn bärbar dator har tillverkaren ofta begränsat watt-talet för att undvika överhettning.

  • Konsekvens: En RTX 5080 med låg TGP kan i vissa scenarier prestera sämre än en RTX 5070 med maximal TGP.
  • Exempel: Det är stor skillnad på strömtillförseln i en kompakt maskin som Razer Blade 16 och en tyngre gamingdator designad för maximal watt-output.

2. Överskattning av VRAM (Video RAM)

VRAM är det dedikerade minnet på grafikkortet som används för att lagra texturer och geometriska data. Många antar felaktigt att 8 GB VRAM är tillräckligt för alla ändamål under 2025/26.

I moderna AAA-spel (high-budget produktioner) kräver gaming i 4K-upplösning ofta över 12–16 GB för att undvika stuttering, vilket är små hack i bilden. Om man planerar att använda en extern 4K-skärm bör man prioritera modeller med högre VRAM, såsom Lenovo Legion Pro 7 med RTX 5090, som erbjuder betydligt mer minne.

3. Bristande fokus på kylning och Thermal Throttling

Thermal throttling uppstår när GPU:n automatiskt sänker sin klockfrekvens för att reducera värmen när en kritisk temperaturgräns nås. Detta innebär att man tappar den prestanda som man har betalat för.

Det är ett misstag att välja en kraftfull GPU utan att undersöka kylsystemets effektivitet. En maskin som ASUS ROG Zephyrus Duo är designad för att hantera extrem värme, medan billigare chassin kan kämpa med att hålla en RTX 50-serie GPU sval under belastning.

4. Att glömma CPU-flaskhalsar (Bottlenecking)

En flaskhals uppstår när en komponent begränsar den totala prestandan i systemet. Det är ett misstag att para ihop ett toppkort som RTX 5090 med en svag eller strömbegränsad CPU.

  • I praktiken: Om CPU:n inte kan skicka data tillräckligt snabbt till GPU:n kommer grafikkortet aldrig att utnyttjas till 100 %.
  • Lösning: Se till att välja en processor i HX-klassen eller nyare Ultra-serier, som finns i Lenovo Legion Pro 7, för att säkerställa balans mellan komponenterna.

5. Ignorering av DLSS-versioner och AI-teknik

Många köper äldre generationer baserat på råa specifikationer utan att veta att mjukvaruoptimering kan göra en enorm skillnad. DLSS (Deep Learning Super Sampling) är Nvidias AI-teknik som uppskalar bilden för att öka FPS (bilder per sekund).

RTX 50-serien introducerar DLSS 4 med Multi Frame Generation, vilket ger ett massivt hopp i flyt jämfört med äldre kort. Att välja en ASUS TUF Gaming A16 med RTX 5060 ger tillgång till dessa funktioner, vilket kan göra den mer attraktiv än en äldre modell med högre rå watt.

Översikt: Vad du ska kolla innan köp

Fallgrop Vad man ofta gör Vad man bör göra istället
Prestanda Tittar bara på modellnamnet (t.ex. RTX 5070) Kollar det specifika TGP-värdet i watt
Upplösning Tror att 8 GB VRAM räcker till 4K Väljer 12–24 GB VRAM för 4K/Ultra-inställningar
Stabilitet Ignorerar fläktljud och temperaturer Läser recensioner om thermal throttling
Balans Köper den dyraste GPU:n oavsett CPU Säkerställer att CPU:n matchar GPU-nivån

Vanliga frågor

Vad är skillnaden mellan RTX 50 laptop GPU och desktop GPU?
Den primära skillnaden är strömförbrukningen (TGP) och chip-designen. En bärbar GPU använder betydligt färre watt för att undvika överhettning, vilket innebär att den har lägre klockfrekvenser och ofta färre CUDA-kärnor än desktop-versionen med samma namn.
Vad är TGP och varför spelar det roll?
TGP står för Total Graphics Power och anger den maximala mängden ström som GPU:n får använda. Det spelar roll eftersom högre watt korrelerar direkt med högre klockfrekvenser och därmed bättre prestanda i gaming.
Hur mycket VRAM har RTX 5090 laptop?
RTX 5090 Laptop GPU kommer med 24 GB GDDR7-minne, vilket gör den extremt lämplig för både 4K-gaming och tunga AI-arbetsuppgifter.
Är VRAM i RTX 5060 laptop tillräckligt för moderna spel?
Med 8 GB VRAM är RTX 5060 mer än tillräckligt för 1080p-gaming och många 1440p-titlar. Dock kan vissa av de mest krävande AAA-spelen på Ultra-inställningar i högre upplösningar nå gränsen vid 8 GB.
Vad är DLSS 4 Multi Frame Generation?
Det är en AI-teknologi exklusiv för RTX 50-serien som kan generera flera bildrutor mellan de faktiska renderade bilderna. Detta ökar den upplevda flytigheten (FPS) markant utan att kräva mer rå beräkningskraft från chippen.
Vilken är den bästa RTX 50 bärbara datorn för gaming?
Det beror på budgeten, men för maximal prestanda är modeller som Lenovo Legion Pro 7 med RTX 5090 eller ASUS ROG Zephyrus Duo toppvalen tack vare deras höga TGP och avancerade kylning.
Vad betyder Max-Q i samband med RTX 50?
Max-Q refererar till en energieffektiv konfiguration av GPU:n, där strömförbrukningen och värmen är minimerade för att passa in i tunna laptops. Det resulterar typiskt i lägre prestanda jämfört med Max-P (Maximum Performance)-versionerna.

Varför presterar samma RTX 50 GPU olika i olika bärbara datorer?

  • Det beror främst på TGP (Total Graphics Power), som bestämmer hur många watt GPU:n får använda; högre watt ger högre klockfrekvenser och mer FPS.
  • Kylsystemets effektivitet spelar också en roll, då dålig kylning leder till termisk throttling, där chippen sänker hastigheten för att undvika överhettning.