Samsung QB55R-B QBR-B Series
55" LED-bakgrundsbelyst LCD-skärm - Crystal UHD - 4K - för digital skyltning
Display
| Typ av LED-bakgrundsbelysning | Edge-LED BLU |
| Skärm diagonal | 138,7 cm (54.6") |
| Skärmtyp | TFT |
| Upplösning | 3840 x 2160 pixlar |
| Ljusstyrka | 350 cd/m² |
| HD-typ | 4K Ultra HD |
| Pekskärm | Nej |
| Native bildförhållande | 16:9 |
| Svarstid (medel) | 8 ms |
| Kontrastförhållande (medel) | 4000:1 |
| Betraktningsvinkel (horisontell) | 178° |
| Synfältsvinkel (vertikal) | 178° |
| Antal färger | 1,07 miljarder färger |
| Aktiv skärmyta (B x H) | 1209,6 x 680,4 mm |
| Diagonal skärmstorlek | 138,68 cm |
| Färgmättnad | 92% |
| Dimfaktor | 2% |
| Horisontellt sökområde | 30 - 81 kHz |
| Vertikalt sökområde | 48 - 75 hz |
Anslutningar
| Antal HDMI-portar | 2 |
| DVI-port | Ja |
| Antal DVI-D anslutningar | 1 |
| USB-port | Ja |
| Antal USB-portar | 2 |
| USB-version | 2.0 |
| RS-232C | Ja |
Audio
| Inbyggda högtalare | Ja |
| Antal inbyggda högtalare | 2 |
| Uteffekt (RMS) | 10 W |
Design
| Produktdesign | Platt skärm för digital skyltning |
| Placeringar som kan användas | inomhus |
| Orientering | Horisontell / Vertikal |
| Produktens färg | Svart |
| VESA-fäste | Ja |
| Gränsssnitt för panelmontering | 200 x 200 mm |
| Monteringssätt | Vägg |
Prestanda
| Ändamål | Universal |
| HDCP-version | 2.2 |
| HDCP | Ja |
Strömtillförsel
| Strömförbrukning (vanlig) | 108 W |
| Strömförbrukning i vänteläge | 0,5 W |
Datorsystem
| Datorsystem | Ja |
| Inbyggd processor | Ja |
| Processorfamilj | ARM Cortex |
| Processor | A72 |
| Processorfrekvens | 1,7 GHz |
| Processorkärnor | 4 |
| Internminne | 2,5 GB |
| Intern lagringskapacitet | 8 GB |
| Installerat operativsystem | Tizen 4.0 |
| Videoformat som stöds | AVC, AVS+, H.263, H.264, HEVC, MPEG, MPEG1, MPEG2, MPEG4, VC-1, VP8, VP9 |
| Ljudformat som stöds | AC3 |
| Bildkomprimeringsformat | JPEG, PNG |
Vikt & dimension
| Bredd | 1235 mm |
| Djup | 46,3 mm |
| Höjd | 707,9 mm |
| Vikt | 18,1 kg |
Förpackning
| Förpackningens bredd | 1402 mm |
| Låddjup | 163 mm |
| Förpackningens höjd | 858 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 23,6 kg |
Förpackningens innehåll
| Fjärrkontroll ingår | Ja |
| Batterier medföljer | Ja |
| Nätadapter ingår | Ja |
Miljökrav
| Temperatur vid drift | 0 - 40 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 10 - 80% |
Nätverk
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Wi-Fi | Ja |
Logistikdata
| Harmonized System (HS)-kod | 85285210 |