ASUS ROG Strix XG49VQ skärm - LED-bakgrundsbelysning - 49" - AMD FreeSync Premium Pro - VA - 4ms
DFHD 3840x1080
Display
| Skärm diagonal | 124,5 cm (49") |
| Upplösning | 3840 x 1080 pixlar |
| HD-typ | UltraWide Full HD |
| Native bildförhållande | 32:9 |
| Skärmtyp | LED |
| Paneltyp | VA |
| Pekskärm | Nej |
| Ljusstyrka (normal) | 450 cd/m² |
| Svarstid (medel) | 4 ms |
| Skärmytskikt | Bländningsskydd |
| Skärmform | Konkav skärm |
| Bildskärmens krökning | 1800R |
| Grafikupplösningar som stöds | 3840 x 1080 |
| Kontrastförhållande (medel) | 3000:1 |
| Max uppdateringsfrekvens | 144 hz |
| Betraktningsvinkel (horisontell) | 178° |
| Synfältsvinkel (vertikal) | 178° |
| Antal färger | 1,073 miljarder färger |
| Bildpunktavstånd | 0,311 x 0,311 mm |
| Bildstorlek horisontalt | 119,6 cm |
| Bildstorlek vertikalt | 33,6 cm |
| Horisontell avsökningsfrekvens | 30 - 167 kHz |
| Vertikal avsökningsfrekvens | 48 - 144 hz |
| HDR-stöd | Ja |
| HDR-teknik (High Dynamic Range) | High Dynamic Range (HDR) 400 |
| Färgområdesstandard | sRGB |
| sRGB-täckning (typisk) | 125% |
| Skärmböjning | 180 cm |
| 3D kompatibilitet | Nej |
Prestanda
| NVIDIA G-SYNC | Ja |
| AMD FreeSync | Ja |
| Typ av AMD FreeSync | FreeSync Premium Pro |
| Stöd för VESA Adaptive Sync | Ja |
| Flimmerfriteknik | Ja |
| Låg blåljus-teknik | Ja |
Multimedia
| Antal talare | 2 |
| Uteffekt (RMS) | 10 W |
| Inbyggda högtalare | Ja |
| Inbyggd kamera | Nej |
Design
| Positionering på marknaden | Spela |
| Produktens färg | Svart |
| Fötter färg | Svart |
Anslutningar
| Inbyggd USB-hubb | Ja |
| USB-hubbversion | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Typ av USB-port uppströms | USB Typ B |
| Antal portar uppströms | 1 |
| Antal USB typ A-portar nedströms | 2 |
| DVI-port | Nej |
| Antal HDMI-portar | 2 |
| HDMI-version | 2.0 |
| Antal Displayportar | 1 |
| DisplayPort-version | 1.2 |
| Hörlursutgång | Ja |
| Hörlursutgångar | 1 |
| Hörlursanslutning | 3,5 mm |
| HDCP | Ja |
Ergonomi
| VESA-fäste | Ja |
| Gränsssnitt för panelmontering | 100 x 100 mm |
| Produktvikt (oz) | Ja |
| Typ av kabellåsanslutning | Kensington |
| Höjdjustering | Ja |
| Justerbar höjd (max) | 12 cm |
| Svängbara | Ja |
| Lutningsjustering | Ja |
| Lutningsvinkel | -5 - 20° |
| Skärmgränssnitt (OSD) | Ja |
Strömtillförsel
| Energieffektivitetsklass (SDR) | G |
| Energieffektivitetsklass (HDR) | G |
| Energiförbrukning (SDR) per 1 000 timmar | 56 kWh |
| Energiförbrukning (HDR) per 1 000 timmar | 109 kWh |
| Strömförbrukning (vanlig) | 56 W |
| Strömförbrukning i vänteläge | 0,3 W |
| Strömförbrukning i avslaget läge | 0,3 W |
| AC-inspänning | 100 - 240 V |
| Växelström Frekvens | 50 - 60 hz |
| Energieffektivitetsskalning | A till G |
| EPREL-kod (Europeisk databas för energimärkta produkter) | 394157 |
Vikt & dimension
| Bredd (med stativ) | 1193,3 mm |
| Djup (med stativ) | 344,7 mm |
| Höjd (med stativ) | 529,1 mm |
| Vikt (med stativ) | 13,3 kg |
| Bredd (utan stativ) | 1193,3 mm |
| Djup (utan stativ) | 178,4 mm |
| Höjd (utan stativ) | 369,7 mm |
| Vikt (utan stativ) | 9,7 kg |
Förpackning
| Förpackningens bredd | 1308 mm |
| Låddjup | 370 mm |
| Förpackningens höjd | 484 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 20,9 kg |
Förpackningens innehåll
| Kabel inkluderad | AC, DisplayPort, HDMI, USB |
| Snabbstartsguide | Ja |
Övrigt
| AC-adapter inkluderad | Ja |
| På / av-knapp | Ja |
| Inbyggd TV mottagare | Nej |
| Picture-by-Picture (PbP) | Ja |
| Certifiering | BSMI, CB, CCC, CEL level , CU, ErP, FCC, J-MOSS, KCC, PSE, UL/cUL, VCCI, WEEE, WHQL (Windows 10, Windows 8.1, Windows 7), MEPS, RCM, KC, eStandby, TUV |
Logistikdata
| Harmonized System (HS)-kod | 85285210 |